Zdravotně postižení protestují proti reformě
10.03.2011 10:19:42 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Na pražský protest před ministerstvem práce a sociálních věcí, který se uskuteční 22. března, se nechystají. Sepsali však petici a s návrhem sociální reformy zásadně nesouhlasí.
Zdravotně postiženým se nelíbí, že by mohli přijít o různé výhody i o příspěvky na péči. Reforma například počítá s tím, že se bude jinak posuzovat stav postiženého.
„Mám strach, aby se ten příspěvek uděloval poctivě opravdu těm, kteří to potřebují. Už dnes je běžné, že průkazky mají lidé, kteří vůbec postižení nejsou," řekla Našemu Jablonecku předsedkyně okresní organizace Svazu tělesně postižených Marie Musichová.
Do Prahy se nechystá, není si jistá, zda je protest před ministerstvem tím pravým ořechových. „Zvolili jsme raději formu petice," dodala Musichová.
Jen v Jablonci nad Nisou zdravotně postižení nasbírali stovky podpisů, celorepublikově je jich kolem 10 tisíc.
„Chceme proti tomu bojovat, protože nám to přijde hodně špatné. Nechceme ze sebe dělat žebráky, ale fakt je, že nám jen tak nikdo nic nedá," uvedla Vlasta Prouzová z místní organizace Jablonec nad Nisou.
Nejvíce jí vadí zrušení průkazek, které chce ministerstvo nahradit něčím jiným. „Už teď je velký problém průkazku získat. Je s tím spousta papírování, od lékaře musí postižený člověk sehnat spoustu potvrzení," dodala Prouzová.
Zrušeny by podle navrhované sociální reformy mohly být některé dosavadní výhody, například vyhrazené parkování, příspěvek na pomůcky, příspěvek na nákup automobilu či podpora ve veřejné dopravě.
„Když má zdravotně postižený k sobě ještě průvodce, vyšlo by ho jízdné na docela velké peníze," poznamenala Vlasta Prouzová.
Ministerstvo chce změnit posuzování stupně postižení, které se dosud hodnotí podle šestatřiceti úkonů, například přípravy stravy, mytí těla, schopnosti chůze nebo nakládání s penězi. Místo toho by se posuzovalo deset oblastí běžného života, například mobilita, orientace, komunikace či tělesná hygiena.
Ministerstvo má za to, že se posudkový proces zjednoduší. Zdravotně postižení však tvrdí, že návrh je nedostatečně propracovaný.
„V lednu bylo v celé republice evidováno 46 tisíc zdravotně postižených, což je více členů, než mají všechny politické strany dohromady. Už proto by jim mělo záležet na tom, jaký máme na chystané změny názor," uzavřela Prouzová.
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Nejnovější články
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Městská policie: Ztracené dítě a doutnající koš
Město Jablonec připravuje záměr parkovacího a bytových domů
Kraj reaguje na posun modernizace KNL úpravou smlouvy
Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Nejčtenější články
04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
05.12.: Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
06.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.