Závěr roku v jablonecké ZŠ Arbesova oživily koloběžky

28.06.2022 20:15:33 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Závěr roku v jablonecké ZŠ Arbesova oživily koloběžky

Letošní předposlední červnová středa oživila v jablonecké ZŠ Arbesova výuku modelovým dnem s ukázkou využití koloběžky v rámci tělesné výchovy. Den s koloběžkou nabídl pozvaným učitelům z jabloneckých základních škol dvě ukázkové hodiny. První pro žáky třetích tříd, druhou pak pro sedmáky.

Snahou této aktivity vycházející z mezinárodního projektu Tělák nás baví je zařadit do běžné tělesné výchovy na školách koloběžky a prokázat tím pozitivní vliv i u dětí, které se pohybu vyhýbají. Vše odstartovala pro pedagogy krátká prezentace a přednáška docenta Tomáše Dohnala, garanta projektu, orientovaná na psychologii a význam zážitkové pedagogiky. Tento světově uznávaný odborník na pedagogiku v paradigmatu rekreologie současně průběžně komentoval průběh vzorové hodiny, kterou prakticky vedl autor myšlenky a lektor projektu Petr Neugebauer.

„Naše ukázka by mohla přesvědčit i zarputilé zastánce stereotypních metod, že tato změna může vést v dlouhodobém horizontu kýžený efekt v podobě omezení růstu obezity a zvýšení tělesné i motorické zdatnosti žáků. Chceme do tělesné výchovy především vnést radost a zábavu, a to právě proto, abychom k pohybu přivedli i soudobou generaci dětí, která k němu nemá kladný vztah," přiblížil cíl projektu jeho zakladatel.

„Arbesovka nebyla pro prezentaci projektu vybraná náhodou. Město právě tuto školu určilo jako svou pilotní ZŠ a na podporu pohybové gramotnosti dětí školního věku uvolnilo z rozpočtu 250 tis. Kč na zakoupení 25 koloběžek, které zde budou moci žáci využívat při výuce tělesné výchovy již od startu nového školního roku," doplnil čerstvou novinku náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Podle autorů projektu Tělák nás baví mají děti na sportovních školách zcela jiné podmínky než žáci těch běžných, kde je sport upozaděný. Tím se vytrácí smysl pohybu a bují obezita. Koloběžka podle jejich názoru sice není úplně módním trendem, ale budou-li mít školáci dobře zvládnutou techniku jízdy, zapojí při ní všechny svaly v těle, což je nesmírně důležité.

„Na rozdíl od například jízdy na kole, při které jsou zapojovány jen dolní končetiny. Koloběžky známe řádově 120 let, jejich předchůdci byly drezíny, které jsou ještě zhruba o dalších 100 let starší. V poslední době se také čím dál častěji využívají při rehabilitaci u pacientů po operacích páteře, kyčlí a kolen. Jejich význam stále stoupá, jak další vědečtí pracovníci odhalují další benefity," zakončil prezentaci Petr Neugebauer.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální srpnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Dvojice úplných uzavírek v okrajových částech Jablonce nad Nisou je plánovaná od 10. srpna. Obě se překlopí do září, zatímco jedna skonči v polovině měsíce, druhá je plánovaná až do jeho konce. Úplná uzavírka začne 10. srpna v ulici Sportovní, potrvá do 15. září a důvodem jsou výkopové práce pro přípojky. Ve druhém případě se úplně uzavře od 10. srpna ulice Dubová v Kokoníně, a to od ulice Rychnovská po Tyršovu stezku. Do konce září tu dělníci budou odstraňovat kanalizační výustí a rekonstruovat vodovod.

Kraj, města a instituce chtějí vybudovat v Liberci bioplynovou stanici

Návrh memoranda o chystaném vybudování bioplynové stanice v Liberci, které hodlá Liberecký kraj uzavřít s dalšími subjekty, schválili na svém zasedání krajští radní. Dalšími signatáři budou akciové společnosti MVV Energie CZ, Teplárna Liberec a Severočeské vodovody a kanalizace, dále pak statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou. „Tímto memorandem sledujeme částečné naplnění cílů odpadového hospodářství v oblasti biologicky rozložitelných komunálních odpadů, a to právě jejich využitím v bioplynové stanici. Budeme usilovat o to, abychom my i naše příspěvkové a námi vlastněné organizace předávali své biologicky rozložitelné odpady do bioplynové stanice, a to nejpozději do zahájení zkušebního provozu," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K tragické havárii motocyklisty došlo u Železného Brodu
Do nové sezony vstoupili i fotbalisté v I.B třídě
Kolem Liptákova. Cimrmanova cyklostezka přináší zábavu i poučení
Rychnov zahájil I.A třídu těsnou prohrou v Hejnicích
Povalil i FC Bayern: Ruda Gergel 70!

Nejčtenější články

08.08.: Jablonečtí sepsali petici proti stavbě v ulicích Sportovní a K Rybárně
07.08.: Obrazem: Křehká krása 2022
07.08.: Nečekaně vysoká porážka béčka Jablonce na úvod ČFL

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace