Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu

12.11.2018 10:05:39 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu

Státní zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu novou prohlídkovou trasou. Ta byla představena o víkendu 10. a 11. listopadu.

Zákupský zámek, jenž patřil v letech 1805-1918 do majetku panovnické dynastie Habsburků, připadl po vzniku Československa republice. Nechybělo málo a tento zámek by se stal i v novém státním zřízení letním sídlem hlavy státu, tentokrát prezidenta Tomáše Gariggue Masaryka. V roce 1919 totiž Kancelář prezidenta republiky vážně uvažovala o výběru zákupského zámku pro tento účel, a tak byl do Zákup 3. července 1919 vyslán tehdejší hradní ceremoniář Dr. Jiří Guth-Jarkovský, aby někdejší panovnické letní sídlo prohlédnul. Ještě na začátku následujícího roku se s pobyty pana prezidenta počítalo, ale nakonec ze záměru sešlo.

Správa zákupského zámku byla mezitím svěřena Státním lesům a statkům, instituci, která hospodařila s nemovitostmi bývalé panovnické rodiny, ale postupně také s nemovitostmi ostatních šlechtických pozemků, které podléhaly zestátnění na základě první pozemkové reformy. Řízení zákupské pobočky měl na starost lesní správce s titulem lesního rady, kterých se zde vystřídalo několik.

Nová prohlídková trasa

Právě toto období, kdy se vybrané prostory zámku proměnily v kanceláře lesní správy a bydlení úředníků ministerstva zemědělství, připomíná nová prohlídková trasa. Vůbec poprvé dochází ke zpřístupnění prostor v 1. patře, jež bylo za první republiky částečně adaptováno k bydlení dle tehdejších standardů. Na letní byt sem jezdili nejen řadoví úředníci ministerstva, ale i samotný ministr zemědělství.

Zákupy - byt nadlesního Z plejády lesních správců byl k prezentaci zvolen Ing. Josef Maťa, působící v Zákupech v letech 1932-1935. Lesní rada patřil k vysokým úředníkům ministerstva zemědělství, a tak mu náleželo odpovídající bydlení v domě lesní správy situovaném v Borské ulici proti vstupu do zámecké zahrady. Na zámek docházel do kanceláře.

Bývalá lesní správa už není součástí zámeckého areálu, a tak bylo rozhodnuto, že bydlení vysokého prvorepublikového úředníka, jímž pan Maťa byl, bude rekonstruováno v nejzachovalejším z bytů z doby první republiky v 1. patře zámku. Celý byt prošel stavební obnovou a restaurováním mobiliáře díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR v rámci Osmičkových výročí. Dotace dosáhla celkově výše 1 260 000 Kč.

Prohlídka bytu zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici. K zařízení nové expozice byl využit nejen mobiliární fond Národního památkového ústavu, ale také předměty z darů a pozůstalostí. V mobiliárním fondu zámku Zákupy zůstala zachována část trofejí z prvorepublikové lesní správy, ale také unikátní kolekce portrétních fotografií, jež představují jednotlivé lesní správy od poloviny 19. století až do Ing. Josefa Mati.

Velké poděkování patří rodině Ing. Josefa Mati, s níž autoři expozice navázali vynikající spolupráci. Díky tomu se podařilo získat cenné informace nejen k profesnímu, ale také k soukromému životu lesního rady, rodinné archiválie a především zápůjčku v podobě autentické ložnice. Manželé Maťovi ji získali jako svatební dar a měli s ní vybavený právě byt v Zákupech.

Vznik první české školy v budově

Neméně významnou akvizicí je soubor trofejí z pozůstalosti Milana Lípy. Nová prohlídková trasa odkazuje také na další historické souvislosti - vznik první české školy v budově předzámčí, ale také na fakt, že za první republiky zůstala zachovaná možnost navštívit bohatě zařízené a vyzdobené interiéry 2. patra, kde se nacházely apartmány bývalé císařské rodiny.

Životní příběh Ing. Josef Mati skončil tragicky. V červnu roku 1935 se těšil na zaslouženou rodinnou dovolenou v Jugoslávii a také k návratu na rodnou Moravu, kam obdržel služební jmenování, avšak zásahem vyšší moci se ani jednoho nedočkal. Společně se svým nadřízeným z liberecké centrály Ing. Karlem Axamitem jel dokončit vyšetřování defraudace polesného v hájovně Na Borečku u Doks Richarda Kollowského, který nelegálně prodával dřevo ze státních lesů. Při odchodu Kollowský proti oběma pánům namířil zbraň a vystřelil. Ing. Axamit vyváznul živý, ale Ing. Maťu polesný trefil a na místě zabil. Bylo mu pouhých 46 let. Vrah následně obrátil zbraň také proti sobě. Tragický osud, avšak příkladný prototyp úředníka nové republiky a vzorného otce rodiny.

Realizační tým NPÚ, ÚPS na Sychrově pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla tvořili Mgr. Tomáš Kořínek, Bc. Jan Rucz a kastelán zámku Zákupy Mgr. Petr Weiss za vydatné pomoci dalších kolegů a spolupracovníků.

„Posledním říjnovým víkendem, respektive středou, sice skončila takzvaná hlavní návštěvnická sezona, ale právě s ohledem na významné výročí 100 let vlastnictví zámku státem a s ním spojený počin nové expozice jsem se rozhodl zámek veřejnosti zpřístupnit i v dalších měsících. Již první listopadový víkend máme prohlídky pro opozdilce, během kterých budeme pouštět ukázky z velkého orchestrionu, novou prohlídkovou trasu s výkladem průvodce veřejnosti představíme o víkendu 10. a 11. listopadu, a to od 10 do 14 hodin. Jako dárek pro všechny návštěvníky bude trasa přístupná také v rámci tradičních adventních prohlídek zámku s názvem Vánoce u pana nadlesního vždy o víkendech od 24. 11. do 16. 12. od 10 do 14 hodin," zve na prohlídky nejenom nových interiérů zákupský kastelán Petr Weiss.

Od dubna 2019 se nový okruh zařadí jako v pořadí třetí po bok stávajících dvou prohlídkových okruhů do interiérů zámku. Zájemci jej najdou pod názvem Zámek za prezidenta Masaryka. Doplní tak trasy Zámek za císaře Ferdinanda a Zámek za císaře Františka Josefa.

Zámek Zákupy

Rozlehlý barokní zámek v Zákupech sloužil ve 2. polovině 19. století jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, a dnes je tak jedinečnou ukázkou habsburské rezidence na území našeho státu. Raritou mezi zařízením zámku je zachovaný osobní výtah z roku 1870 vyrobený firmou Ringhoffer. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. V těsné blízkosti zámku se nachází francouzská zahrada a anglický park. V nabídce také dětské zkrácené prohlídky s princeznou, kulturní akce, adventní prohlídky, možnost svatebních obřadů i komerčních pronájmů.

Státní zámek Zákupy, Borská 1, 471 23 Zákupy, Tel: +420 487 857 278; www.zamek-zakupy.cz
GPS: 50°41´15"N, 14°38´37"E FB - Státní zámek Zákupy - muzeum historie

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu
Na hradech a zámcích připravují zakončení hlavní sezony

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dočasné zrušení zastávky u Staré Osady

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Československé armády a Stará Osada (u firmy Atrea) a autobusové zastávky bude v době od 1. dubna do 31. května dočasně zrušená autobusová zastávka Rýnovice, křižovatka ve směru na Lukášov a Liberec. Linky MHD č. 104 (směr Lukášov) a č. 107 (směr Kunratice, Mšenská) budou využívat zastávku Rýnovice, Belgická umístěnou před okružní křižovatkou v Belgické ulici.

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Lužické hory vybízí k procházkám, výletům i pití piva
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v dubnu
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu

Nejčtenější články

31.03.: Velikonoce v Jablonci se konají od 30. března do 10. dubna
31.03.: Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna
30.03.: Volejbalistky o víkendu bojují o vítězství v I. lize žen

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace