Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka

30.09.2022 10:52:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka

Už 53. ročník Krakonošova divadelního podzimu začíná v pátek 30. září. Odborná porota pod vedením režiséra Jaroslava Kodeše bude posuzovat osm představení, z nichž může některé doporučit na Jiráskův Hronov 2023. Přehlídka venkovských divadelních souborů končí v sobotu 8. října tradičním bálem Sejkorák s vyhlášením výsledků.

Už v pátek 30. září zasedne v hledišti místního divadla Krakonoš odborná porota ve složení režisér Jaroslav Kodeš (předseda), dramaturgyně Petra Richter Kohutová, herec Petr Svoboda, režisér Petr Kracík a scénograf Petr Kolínský. Jako první se představí Ženský Amatérský Spolek Homole (ŽAS) z jižních Čech s inscenací Stanislavy Kočvarové Dokud se tančí. Jako host letos v neděli odpoledne vystoupí herečka a dabérka Martina Hudečková, v kostele sv. Kateřiny se pak v úterý 4. října představí SPS Janáček z Jablonce nad Nisou. A to nejsou jediní hosté mimo přehlídku. Novinkou tohoto ročníku bude Cena diváka. Hlasovat bude možné každý den hned po shlédnuté inscenaci ve foyeru divadla Krakonoš.

„Úspěšně jsme oslavili 50. ročník KDP v roce 2019, ten 51. ročník jsme pouze zahájili a pak jej přerušila pandemická opatření. S hrozbou covidu jsme pořádali loňský 52. ročník, kdy jsme u divadla zřídili také odběrové místo a nabízeli jsme ochranné roušky. Letos doufáme v hladký průběh přehlídky a těšíme se na soubory z celého Česka, aby předvedly to nejlepší, co se urodilo na divadelním poli," doufá ředitelka KDP Vysoké nad Jizerou Svatava Hejralová.

Kromě divadelních představení nabízí KDP Vysoké nad Jizerou také vzdělávací část. Zájemci se mohou hlásit do tří různých seminářů: Klub režisérů SČDO, který se schází každý den v místní sokolovně. Téma letošního ročníku je Dialog v čase a prostoru - prostor a čas v dialogu. Ještě večer po představení zasedá Seminář KDP. „Probírá se tam právě shlédnuté představení, postřehy, proč se to nebo ono povedlo či nepovedlo, jak fungovala scéna, hudba nebo světla," přibližuje pedel semináře Vladimíra Koďousková. A přehlídka nezapomíná ani na divadelní dorost, pro který pořádá KDP mladým.

Krakonošův divadelní podzim - národní přehlídka venkovských divadelních souborů se koná tradičně ve Vysokém nad Jizerou. Jejím vyhlašovatelem je Svaz českých divadelních ochotníků společně s městem Vysoké nad Jizerou, pořadatelem je Občanské sdružení Větrov společně s Divadelním spolkem Krakonoš Vysoké nad Jizerou. Záštitu nad přehlídkou převzali senátor Jaroslav Zeman a hejtman LK Martin Půta, KDP se koná za finanční podpory Ministerstva kultury, Libereckého kraje a města Vysoké nad Jizerou, hlavním partnerem Krakonošova divadelního podzimu je společnost EMBA Paseky nad Jizerou, která si letos připomíná kulatých 140 let od svého vzniku.

Související články

Krakonošův divadelní podzim nabídne tradičně nabitý program
Krakonošův divadelní podzim nouzový stav nezastaví
Krakonošův divadelní podzim slaví. Letos mu je padesát
Nominaci ve Vysokém získal Český Děják od souboru Doveda Sloupnice
Hostem 49. Krakonošova Divadelního podzimu bude Stanislav Zindulka
Z vysocké přehlídky doporučuje porota jeden soubor do Hronova
Divadelníci z celé republiky přijedou opět do Vysokého nad Jizerou
Palmu vítězství si z Vysokého odvezlo Rádobydivadlo Klapý
Ve Vysokém nad Jizerou se hraje divadlo už více jak dvě stovky let
Ohlédnutí za přehlídkou Krakonošův divadelní podzim 2015

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace