Vzácný vůz RAF z Národního technického muzea se vrací do Liberce

11.07.2023 22:51:18 | Autor: Petr Kumpfe, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Vzácný vůz RAF z Národního technického muzea se vrací do Liberce

Na půdě Technického muzea se ve středu 12. července poprvé představí vzácný automobil RAF zapůjčený z Národního technického muzea. Na základě podpisu smlouvy Technického muzea Liberec a Národního technického muzea v Praze dochází k zápůjčce tohoto jedinečného vozidla - vůz RAF 18/22 je naprostý unikát.

Podle ředitele Technického muzea Liberec Jiřího Němečka jde o splněný sen: „Když jsme zakládali Technické muzeum Liberec, bylo jedním z našich cílů vystavit automobil značky RAF, ale tehdy to byl jen sen a ten teď dojde naplnění," řekl Němeček.

Linserova továrna Reichenberger Automobil-Fabrik Ges. m. b. H. Böhmen původně vyráběla různé stroje a zařízení pro pivovarnický, papírenský i textilní průmysl.

Později se pak přes výrobu motocyklů dostala až k produkci automobilů a první vozy RAF, podle dostupných pramenů, začala firma vyrábět v roce 1907. Vozy z továrny sídlící na soutoku řeky Nisy s Harcovským potokem se staly brzy vyhledávanými po celé Evropě. Byly oblíbené podnikateli i právníky, lékaři i šlechtou. Podle odborné literatury RAFkou jezdil rakouský císař a král František Josef I., kníže Alain Rohan, Coloredo-Mansfeld, hrabě Clam-Gallas, arcivévoda Leopold Salvator a další významné osobnosti té doby.

 Jedním z projevů prestiže firmy RAF bylo i udělení licence pro výrobu motorů konstrukce Knight od firmy Daimler Ltd. Ta totiž bývala udělována vždy pouze jedinému výrobci v té které zemi. Celkový počet vozů ani modelů, které firma RAF vyprodukovala není znám. Znalci historie automobilů odhadují několik stovek vyrobených aut, max. ale 3000 kusů. S očekáváním světové války se ale produkce vozů snižovala, až byla v roce 1916 zastavena zcela. Do současnosti se podle odborníků dochovalo na celém světe přibližně 10 kusů vozů RAF.

„Veterán RAF 18/22 je jediný dochovaný vůz tohoto typu na světě. Je to vůz na původním podvozku s novodobou druhostavbou karoserie podle lehkého užitkového vozu typu FW25. Renovaci provedli pracovníci podniku LIAZ Holýšov v roce 1976. Tento vůz připomíná bohatou historii automobilového průmyslu v Liberci. A je to přesně to auto, které se objevovalo na dobových prospektech podniku LIAZ," připomněla Eva Daňková manažerka Technického muzea Liberec.

„Myslím, že návrat vozu RAF do Liberce je začátek dlouhodobé a jistě plodné spolupráce s Národním technickým muzeem, ze které budou návštěvníci profitovat. Je to pro nás obrovská čest, že jako relativně mladé, navíc soukromé muzeum můžeme spolupracovat s takovou institucí jako je Národní technické muzeum v Praze," dodal ředitel muzea Němeček.

Technické muzeum Liberec nabízí v prostorách bývalého výstaviště LVT návštěvníkům historické automobily, motocykly, jízdní kola, ale i bohatou expozici městské hromadné dopravy spravovanou spolkem Boveraclub, zcela mimořádnou soukromou sbírku luxusních vozů Království automobilů, nebo expozici věnovanou historii a současnosti průmyslu v regionu. Muzeum se může pochlubit i třemi lokomotivami a zapůjčenou sněžnou rolbou. Technické muzeum Liberec vzniklo před devíti lety v září roku 2014 jako soukromá iniciativa stejnojmenného spolku. Otevřeno má kromě pondělka vždy od 10 do 17 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Fenomén, který nepřežil. Vzestup a pád Libereckých výstavních trhů
Technické muzeum představuje v nové expozici legendární motocykl
Technické muzeum Liberec přidá do svých sbírek tramvaj Tatra T3
Technické muzeum Liberec otevře novou expozici o veřejné dopravě
Technické muzeum Liberec přivítá legendární automobily Rolls Royce
Nad Technickým muzeem v Liberci opět létaly tramvaje

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v dubnu
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Obrazem: Vedoucí FC Pěnčín přehrál pátou Chrastavu
14.04.: Obrazem: V divizním derby zvítězily Velké Hamry

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace