Výtěžek benefiční aukce Nadace Euronisa opět přesáhl jeden milion

25.10.2023 08:57:35 | Autor: Jiří Helis | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Výtěžek benefiční aukce Nadace Euronisa opět přesáhl jeden milion

V sobotu 21. října se v reprezentativních prostorách bazénové haly Oblastní galerie v Liberci konal již 27. ročník benefiční aukce umění Nadace EURONISA. Kromě dražby v sále se jí již podruhé mohli zúčastnit také dražící na internetu. Po úvodním slovu ředitelky nadace Noemi Martinové, která vysvětlila průběh dražby a také na jaký účel budou peníze použity, byla zahájena samotná aukce.

Dražilo se celkem 169 uměleckých děl od 142 autorů nebo dárců. Dražit bylo možné malby, kresby, grafiky, skleněné plastiky, mince i šperky. Po několikahodinové dražbě byl vyhlášen výsledek 1 142 000 Kč, což je druhý nejvyšší výtěžek v historii nadace po loňském rekordním ročníku. Prodáno bylo téměř 70 % děl, přičemž sál se na celkové částce podílel z poloviny.

Nejdražší položky byly vydraženy sběrateli přítomnými v sále. Jednalo se o barevný sítotisk Stanislava Kolíbala, Kompozice čtverců z roku 2022, které se z 40 tisíc vyšplhalo na 140 tisíc. Nejdražší vydraženou skleněnou plastikou byl Mechanismus od Josefa Marka, kterou si odnesl kupec ze sálu za 90 tisíc korun. Stanislav Kolíbal byl ve svých 98 letech také nejstarším dárcem díla. Josef Marek z Jablonného v Podještědí své dílo do aukce daroval poprvé. A nejen on. Poprvé nadaci letos podpořilo více než 40 autorů, především z mladé a střední generace. Také díky nim byla nabídka děl velmi pestrá. Úspěch měly také drobnější grafiky, šperky a díla regionálních autorů, která se dražila především v sále. Nevydražená díla je ještě možné zakoupit za vyvolávací cenu na www.pragueauctions.com.

Součástí aukce byla také výstava fotografií z organizací, které nadace ze získaných peněz podpořila v loňském roce. Jsou mezi nimi mj. centra věnující se tělesně a mentálně postiženým, mateřská a komunitní centra, organizace zaměřující se na primární prevenci u dětí a mladistvých. Patřila k nim například Diakonie Dubá, která byla podpořena částkou 30 tisíc korun na provoz pobytového centra sociální rehabilitace pro lidi po úrazech. Dalších 30 tisíc korun získal Tichý svět z Liberce na zaměstnávání sluchově postižených osob v šicí dílně. 60 tisíc získal Přístav 3V na aktivizační služby pro seniory v Chrastavě. Celkem jich bylo 21 a všechny pracují v Libereckém kraji a Šluknovském výběžku.

Také většina letošního výtěžku z aukce bude po odečtení nákladů rozdělena mezi organizace, které se se svým projektem přihlásily do grantového řízení. Správní rada bude o výši podpory a vybraných organizacích rozhodovat již na konci listopadu a k organizacím se finanční podpora dostane ještě tento rok.

Velký dík patří všem umělcům a dárcům umělecký děl. Dále generálnímu partneru aukce, společnosti Warmnis s.r.o., Oblastní galerii Liberec za bezplatné poskytnutí prostor, a hlavním partnerům aukce ČSOB a.s. a Prague Auctions s.r.o.

Benefiční aukce Nadace EURONISA vynesly od roku 1997 i s letošní aukcí již téměř 19 milionů korun a celkem nadace za dobu své existence mezi regionální organizace rozdělila 39,5 milionů Kč.

Nadace EURONISA založená v roce 1995 z podnětu libereckého sboru Jednoty bratrské od svého založení rozdělila potřebným více než 39 milionů korun a podpořila z nich 1756 projektů 340 neziskových organizací. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců či z benefičních akcí. Další aktivitou je veřejná sbírka Pozvedněte slabé!, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nadace Euronisa připravuje 27. ročník benefiční aukce umění
Nadace Euronisa vyhlásila veřejné grantové kolo
Nadace Euronisa zahájila veřejnou sbírku Pozvedněte slabé!
Nadace Euronisa rozdělila výtěžek Veřejné sbírky Pozvedněte slabé!
Nadace Euronisa letos rozdělila 920 tisíc korun
20. ročník sbírky Pozvedněte slabé! zatím vynesl 88 tisíc
Dražba uměleckých děl Nadace Euronisa vynesla přes 800 tisíc korun
Nadace Euronisa letos rozdělila přes 1 milion korun!
Vernisáž na kraji zahájila výstavu 25 let s Nadací Euronisa
Již 15. benefiční ples hejtmana vynesl pro pečující organizace 588 tisíc
Benefiční aukce Nadace Euronisa vynesla přes 600 tisíc korun!
Výtěžek letní sbírky Pozvedněte slabé! je 156 tisíc korun
Nadace Euronisa rozdělila v Jablonci 10 tisíc korun
Nadace Euronisa rozdělila přes 800 tisíc korun!

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."

Starý porost musí ustoupit nové generaci

Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce

Nejčtenější články

02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace