Výstava Symbiosis představuje šperky studentů Technické univerzity

24.01.2024 23:41:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Výstava Symbiosis představuje šperky studentů Technické univerzity

Prezentaci ateliéru skla a šperku liberecké Technické univerzity představuje výstava s názvem Symbiosis, kterou chystá Severočeské muzeum v Liberci. Název vystihuje programový́ koncept mezioborové spolupráce tohoto ateliéru. Koncept propojení oborů skla a šperku vznikl před 20 lety na Katedře designu při Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

„Severočeské muzeum spolupracuje s Technickou univerzitou dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že se ve svých výstavách věnuje také tradičním průmyslům našeho kraje, je výstava, zaměřená na sklo a šperk logickým krokem," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Symbióza těchto dvou výtvarných disciplín propojuje netradiční umělecko-řemeslnou činnost s vědecko-výzkumnými aktivitami v rámci bakalářského studia oboru Návrhářství a magisterského studia Design - textil, oděv, sklo, šperk.

Pro své tvůrčí projekty mohou studenti využívat špičková vývojová a výzkumná centra napříč univerzitou. Katedra designu se nachází v samém srdci sklářského regionu střední Evropy v Jablonci nad Nisou. Spojení oboru skla a šperku je reakcí na tradici sklářského a bižuterního průmyslu Jablonecka, která trvá od 16. století.

Výstava představuje výběr z tvorby studentů napříč všemi ročníky a ukázku z volné tvorby čtyř výtvarníků, kteří v současné době působí v ateliéru skla a šperku - Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové, Martina J. Pouzara a Václava Řezáče. K vidění je nekonvenční tvorba autorského šperku, šperk na hranici skleněného objektu, skleněné plastiky, pohybující se v oblasti abstraktního umění, ale také oddělené přístupy obou výtvarných oborů.

Výstavní koncept Symbiosis jako prezentace ateliéru se poprvé objevila loni v březnu v Českém centru v Mnichově jako součást mezinárodní přehlídky Munich Jewellery Week 2023. Nyní se studenti a vybraní pedagogové představují ve vestibulu Severočeského muzea. Vernisáž se koná 24. ledna od 18 hodin, výstava potrvá do 9. června.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace