Výstava slavné novinářky zahájí program k výročí spolupráce se St. Gallen

10.06.2015 07:26:40 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Výstava slavné novinářky zahájí program k výročí spolupráce se St. Gallen

Liberecký kraj slaví v letošním roce 25 let vzájemné spolupráce se švýcarským kantonem St. Gallen. Mimořádnou hodnotu tohoto dlouholetého a úspěšného partnerství si oba regiony připomenou řadou kulturních a společenských akcí, jejichž cílem je vzájemně představit a přiblížit švýcarskou a českou kulturu veřejnosti.

Pestrý a bohatý program následujících měsíců začíná už tento pátek, 12. června, kdy bude v Malém divadle F. X. Šaldy v Liberci od 19.00 hodin zahájena výstava fotografií Annemarie Schwarzenbach, kultovní švýcarské novinářky a spisovatelky. Vernisáž se koná v rámci festivalu současného divadla WTF?!, výstava pak bude v Malém divadle k vidění do 30. června 2015.

Jedna z nejzářivějších postav evropské bohémy první poloviny 20. století, androgynní švýcarská novinářka, fotografka a spisovatelka Annemarie Schwarzenbach (1908-1942), dokázala během svého krátkého a bouřlivého života jedinečným způsobem zachytit podobu tehdejšího světa. Pocházela z jedné z nejbohatších rodin ve Švýcarsku, která ale její nespoutaný životní styl a zcela odlišné politické názory (byla přesvědčenou antifašistkou) nemohla vystát. Vystudovala historii v Paříži a Curychu, kde také získala, ve svých třiadvaceti letech, doktorát. Krátce předtím se zamilovala do Eriky Mannové, dcery slavného spisovatele Thomase Manna, a následovala ji do Berlína. Tam se ihned zapojila do mondénního života tamní umělecké komunity. Nástupem Hitlera k moci však zlaté časy Berlína nadlouho končí. V roce 1934 se proto Annemarie vydala na svou první dalekou výpravu na Střední východ. Následovaly cesty do USA, Sovětského svazu, Pobaltí, Rakouska, Československa, Afghánistánu, Indie a Afriky. V roce 1942 tragicky zahynula na následky pádu z kola.

„Celý kulturní program pořádaný v Libereckém kraji jsme pečlivě koncipovali tak, abychom Švýcarsko představili nejen jako zemi tradičních demokratických hodnot a krásné přírody, ale také jako místo, které se může pochlubit nebývalým množstvím talentovaných a tvůrčích lidí. Veřejnost je na akce srdečně zvána," láká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

U příležitosti oslav 25. výročí spolupráce se do konce října uskuteční i další program:

15. 7. 2015
Autorské čtení švýcarské spisovatelky Dorothee Elmiger, držitelky několika prestižních ocenění (Ingeborg Bachmann Prize, The Kelag Prize) v rámci akce Beach Club na liberecké přehradě.

20. - 22. 8. 2015
Festival švýcarského filmu Swiss Film pořádaný ve spolupráci s Kinem Varšava. Reprezentativní průřez švýcarskou kinematografií.

11. - 13. 9. 2015
Koncertní vystoupení švýcarského DJe a producenta Manuela Fischera doprovázené videomappingem v rámci prestižního festivalu elektronické hudby Shotgun v Hrádku nad Nisou.

8. - 29. 10. 2015
Švýcarská galerie moderního umění Kunst Halle St. Gallen představí v liberecké galerii Die Aktualität des Schönen... dílo předního švýcarského multižánrového umělce Beni Bischofa.

15. 10. 2015 - Slavnostní zakončení
Společné vystoupení herce a režiséra Marcuse Schäfera z divadla Theater St. Gallen, který představí svůj audiovizuální projekt Theater am Tisch a literárně-hudebního uskupení Kafka Band (Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, členové skupiny Tata Bojs) v Kině Varšava.

Akce se konají pod záštitou velvyslance Švýcarské konfederace v Praze J. E. Markuse-Alexandera Antoniettiho a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace