Výstava fotografií a maleb Ladislava Šikoly ve škole v Mukařově

05.04.2015 18:49:23 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Maršovice

Výstava fotografií a maleb Ladislava Šikoly ve škole v Mukařově

V sobotu 4. dubna se uskutečnila vernisáž výstavy Ladislava Šikoly ve škole v Mukařově. Fotografie jenom dokreslují překrásnou atmosféru.

Ladislav Šikola, sklář a učitel 

*1924  Mukařov - +2013 Maršovice

Sport, fotografie, malba, zpěv, psaní.  To nerozlučně patří  k osobě pana Šikoly.

Během svého života prošel Ladislav Šikola, jako všichni lidé, mnoha obdobími svých zájmů. Od mládí se věnoval sokolskému cvičení. A tak strahovská plocha v Praze ho přivítala poprvé jako čtrnáctiletého na X. Všesokolském sletu v roce 1938, následoval i ten poválečný, na dlouhá léta poslední, v roce 1948. Absolvoval všechna spartakiádní vystoupení i v Praze. Aktivitu včetně fotbalu, odbíjené a lyžování zakončil na XIII. Všesokolském sletu v roce 1994. To už jako sedmdesátník.

Mezitím na Maršovicích, kam se přiženil, v místním Sokole cvičil mládež.

Jak vidíme, sport se nutně prolínal se všemi ostatními zálibami. Od školních let propadl také kouzlu fotografie, když malým jednoduchým a navíc vypůjčeným fotoaparátem Leica vyfotografoval svůj první západ slunce. A záliba ve ztvárnění krajiny byla podpořena i profesorem M. Janků na sklářské výtvarné škole. Vzorem se mu stal malíř krajinář Kavan. Od olejů přešel na akvarel, který mu umožnil krásně vyjádřit mnohobarevnou náladu zdejší krajiny. To jsme ostatně mohli posoudit na jeho první samostané výstavě akvarelů v Rychnově v roce 2009, v roce 2010 v Městském divadle v Jablonci n. N. a v roce 2013 v Lomnici nad Popelkou, v roce 2012 vystavoval fotografie v Desné.

Jeho fotografie byly použity ve vydaných knihách  a prospektech o Jablonci i na pohlednicích.

Zde v Mukařově vidíme výběr jeho prací, na kterých zachycoval život a přírodu na barevné diapozitivy 6x6. Podařilo se mu zachytit všední den drobných rolníků. Kde dnes uvidíme někoho pracovat na poli a s koňmi navíc, sázet brambory? Kouzelnou babičku s kozou? A děti hrající si na cestě se zbytky  korálků? Tenkrát toho v okolí mačkáren bylo spoustu. Děti vyrostly, přišla vnoučata, a i ta dokázal mistrně zachytit objektivem už i digitálním.

A přes třicet let jsme ho vídali, či lépe slyšeli, jako zpěváka známého jabloneckého smíšeného pěveckého sboru “Janáček”. I tam uplatnil své umění při fotodokumentaci zájezdů po světě. 

Musíme zmínit i zálibu, která zúročila to, co načerpal ve svém nejranějším dětství v Mukařově - psaní. Klukovské hrátky, boje, poznávání přírody a její zákonitosti. Po sérii článků do novin a časopisů, přišel čas pro knižní vydání. A tak světlo světa spatřila kniha povídek “Kluci první republiky”, doplněná černobílými fotografiemi z krajiny mládí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
Jablonecký primátor přivítá ve městě vílu Nisu
V Tanvaldě se hrálo České nebe
Červnový svoz bioodpadu v Jablonci
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
11.06.: Z Tajvanu zmizí nebezpečné stromy, většinu jich město ošetří

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace