Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku

12.08.2022 07:17:29 | Autor: Jan Matouš | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku

Biatlonový areál je ve vlastnictví Olymp centrum sportu MV, což je rezortní sportovní centrum ministerstva vnitra zabezpečující v případě Jablonce n. N. kompletní českou seniorskou a juniorskou reprezentaci v biatlonu. Zisk osmi medailí na Zimních Olympijských hrách v poslední dekádě sportovci, kteří se připravují v tomto areálu, hovoří za vše.

Trocha historie: V roce 1975 bylo v Břízkách, z aktivity trenéra RD žen v běhu na lyžích v Rudé Hvězdě Zdeňka Cillera, zbudováno asfaltové kolečko pro jízdu na kolečkových lyžích. Tímto rokem začíná historie sportovních areálů Na Kolečku. V ubytovně v Břízkách sídlil oddíl Rudé hvězdy, kde byl kromě žen běžkyň na lyžích zřízen i biatlonový oddíl. Poloha asfaltového kolečka předurčila další investice do areálů, z nichž zcela zásadní byla výstavba biatlonové střelnice s napojením na kolečkovou dráhu. Biatlonová střelnice byla zkolaudována v roce 1987 a od té doby byl biatlonový areál postupně dobudováván do současné podoby. Z dnešního pohledu se může zdát poloha areálů trochu nešťastná, ale rozhodnutí padlo před 50 lety za zcela jiné situace než je nyní. Hodnota biatlonového areálu, lyžařského areálu, dráhy pro kolečkové lyže s osvětlením a systému technického zasněžování by v současných cenách činila odhadem min 200 milionů Kč. 

Biatlonový areál je místem výkonu zaměstnání pro 23 zaměstnanců OLYMP CSMV (sportovci, trenéři, servis) a pro dalších 8 smluvních sportovců. Ti mají potřebu do biatlonového areálu dojíždět 2x denně na dvoufázový trénink.

Kromě kmenových sportovců OLYMP má areál ve výpůjčce SKP Kornspitz Jablonec z.s., který má 7 zaměstnanců - trenérů, 30 sportovců sportovního centra mládeže a dalších 20 sportovců nižší úrovně a žáků. I ti, byť s menší frekvencí, nají potřebu k areálu vyjíždět minimálně za účelem přepravy sportovního vybavení (zbraní, střeliva !!!).

K přepravě jsou převážně využívány mikrobusy, které kromě sportovců vyvážejí zbraně, střelivo, lyže nebo kolečkové lyže a další nezbytný materiál který je nezbytný. Po většinu roku proto k areálu vyjíždí minimálně osm mikrobusů a tři služební vozidla OLYMPu. Pro běžný tréninkový režim začíná problém v zimním období při sněhové pokrývce, kdy je nutné vyjíždění k areálu na hranici rizika dopravní nehody či střetu s chodci přicházejícím k areálům. Velmi často není výjezd k areálům možný vůbec a materiál se musí dopravovat ručně nebo s využitím sněžných vozidel. Černou představou je vznik mimořádné události, vážného zranění nebo požáru, kdy by z důvodu nedostupnosti areálu sanitkou nebo hasičským vozidlem mohly být důsledky zcela fatální.

Vlastní kapitolou je pořádání závodů, které my za biatlon pořádáme na celostátní úrovni 3x za zimu. Jedná se o trojdenní bloky pá - ne, kdy se musí do areálu každodenně dostat cca 300 lidí a hlavně obrovské množství materiálu. Ten většinou vyvážíme sněžnými vozidly s vozíkem, ale nebezpečí střetu vozidla s lidmi, zvlášť na uklouzaném zledovatělém povrchu, je extrémní. Zvláštní kapitolou je pořádání březnové Biatlonové exhibice, kdy do areálu přichází a přijíždí od 2 do 6 tisíc lidí.

Je asi všeobecně známo, že Biatlonový a lyžařský areál technicky zasněžujeme, pravidelně upravujeme rolbou lyžařské stopy, je večer osvětlen a hlavně že je vstup na lyžařské tratě a do areálů umožněn i veřejnosti prakticky bez omezení. Těmito podmínkami v těsné blízkosti města se Jablonec řadí mezi tři místa v republice, kde jsou obdobné možnosti. Bohužel dopravní přístupností areálu se nemůžeme s Novým Městem na Moravě ani Vrchlabím srovnávat. Náklady na výše uvedenou úpravu tratí se blíží k 750 tisíc Kč a 300 hodinám práce obsluhy systému zasněžování a děl a rolbařů.

Areály Na Kolečku jsou pochopitelně využívány dalšími subjekty či jednotlivci. Jen Biatlonový areál dále pravidelně využívá Klub biatlonu SG Jablonec, p.s., Klub biatlonu Trefa, p.s., Sportovní kroužek biatlonu Český Dub a další. Počet neorganizovaných lyžařů využívajících osvětlené lyžařské stopy je také významný.

V diskusích a vyjádřeních k tomuto stavebnímu záměru jsem několikrát narazil na hodnocení, že nová cesta není potřeba a že stávající dopravní řešení stačí. Takto to bohužel hodnotí lidé, kteří zřejmě nemají potřebu Na Kolečko v zimním období chodit, možná tam ani nikdy nešli nebo nemluví pravdu.

Ing. Jan Matouš  vedoucí  OLYMP CSVM, oddělení biatlonu  Jablonec nad Nisou  předseda  SKP Kornspitz Jablonec z.s.

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka
V krajské knihovně připravují Elektrohrátky
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Nejčtenější články

27.09.: Řidička nezvládla projet zatáčku pod Dolní Černou Studnicí
29.09.: V Jablonci bude vést město čtyřkoalice
29.09.: Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace