Vláda navyšuje úvěry, pomoc při ošetřování dostanou i OSVČ

20.03.2020 17:51:38 | Autor: Štěpánka Filipová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Vláda navyšuje úvěry, pomoc při ošetřování dostanou i OSVČ

Aktualizováno: COVID II. Tak se jmenuje program, který ve čtvrtek schválila vláda. Ta se každý den intenzivně zabývá ekonomickými dopady pandemie koronaviru a následky mimořádných opatření, které bylo naprosto nezbytné přijmout.

Program COVID II tak počítá s tím, že by pákovým efektem prostřednictvím úvěrů od komerčních bank, za které se zaručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB), podnikatelé měli k dispozici až 30 miliard korun. Vláda také rozhodla, že i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moct stejně jako zaměstnanci dostat finanční pomoc, když v době karantény ošetřují člena rodiny.

Konkrétní podpora, kterou už MPO domluvilo sociálními partnery:

• Bezúročné půjčky Úvěr COVID I s ročním odkladem splátek. MPO je připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Žádat o ně bylo možné od 16. března, alokace je 5 miliard Kč. Podrobnosti najdete na https://www.cmzrb.cz/podnikatele/uvery/uver-covid/.

• Program COVID II. Vláda ho schválila ve čtvrtek. I v tomto případě je současná alokace 5 miliard Kč. COVID II ještě víc reaguje na průběžně avizované potřeby podnikatelů. V tomto případě bezúročné půjčky s ročním odkladem začínají na 10 tisících Kč a končí na 15 milionech Kč. Zde se jedná o úvěry od komerčních bank, za které se zaručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB). Podnikatelé tak pákovým efektem budou mít k dispozici až 30 miliard korun. Podrobnosti na https://www.cmzrb.cz/cmzrb-rozdeli-dalsich-5-miliard-na-covid-ii/.

• Finanční příspěvek pro OSVČ ve výši 424 Kč za každý den v karanténě/ošetřování člena rodiny. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců. Vyplácet ho na základě čestného prohlášení podaného prostřednictvím obecního živnostenského úřadu bude MPO.

Současně MPO ve spolupráci s ostatními resorty připravuje další finanční podporu i jiné formy pomoci pro celý segment OSVČ. Aktuálně MPO předpokládá, že detaily zveřejní příští týden.

Ohlašovací povinnosti se odkládají o tři měsíce

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo s ohledem na nouzový stav o pardon instituce, které ze zákona ukládají sankce. Blíží se totiž termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, typicky například ohlašování a evidence odpadů podle zákona o odpadech, množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost). Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) této žádosti vyhoví.

„Plně souhlasíme s vyjádřením ministra životního prostředí, že v současné nelehké situaci nejsou mnohé subjekty, ať ze soukromé, či z veřejné sféry, schopny z objektivních důvodů splnit řadu administrativních povinností v zákonem stanoveném termínu. ČIŽP nebude ukládat sankce subjektům, kterým se nepodaří v zákonné lhůtě učinit ohlašovací povinnost a při zjištění nesplnění těchto povinností, které dopadají na subjekty v měsících březen a duben 2020, bude postupovat v souladu s žádostí MŽP," řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

V praxi to znamená, že subjekty (typicky průmyslové provozy, živnostenské provozovny, ale i školy nebo obce) mají na splnění ohlašovací povinnosti o tři měsíce navíc.

České firmy nově vyrábí dezinfekční prostředky na ruce

Kvůli pandemii koronaviru je v současné době na trhu nedostatek dezinfekčních prostředků. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s dalšími resorty situaci intenzivně řeší. A to jak přednostní dodávky, tak zajištění potřebné výroby. Nově tak mohou české firmy vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Nové přípravky pro dezinfekci rukou se budou v České republice distribuovat pod názvem Anti-COVID. Vyrábět je mimo jiné budou společnosti Zenit, Ing. Petr Švec - Penta, Pragochema, ČEPRO, Enaspol, DF Partner, FARMAK, RINA, Druchema, Ethanol Energy a PREOL. A to díky tomu, že mimořádné povolení pro výrobu podle doporučené receptury WHO operativně udělilo Ministerstvo zdravotnictví.

Produkci, strukturu a výši dodávek dezinfekce Anti-COVID na trh bude podle rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví důsledně kontrolovat a evidovat Ministerstvo průmyslu a obchodu. Povolena bude pouze na omezenou v dobu podle vývoje situace. Je samozřejmě důležité, aby dezinfekce rukou byla rychle dostupná i pro ostatní organizace, firmy, obchody a další. Proto MPO připravilo seznam výrobních firem, který bude průběžně aktualizovat. Na ně se můžete obrátit se svými objednávkami i vy.

Ke stažení

Firmy vyrábějící dezinfekci

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonečáci si mohou objednat potraviny i drogerii bez cesty do obchodu
Jablonec zřídil sběrná místa roušek, parkoviště na náměstí bez poplatku
V Libereckém kraji jsou roušky na veřejnosti povinné!
Vláda vyhlásila stav nouze: Nesmí se cestovat, zákaz akcí nad 30 osob
Co čeká podnikatele v roce 2020? Přehled hlavních změn a podpory

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Drobné ťuknutí v garážích vyřešila rychlá domluva

Ve středu 11. února v 15:30 upozornil vedoucí ostrahy OC Central pan C. okrskáře Městské policie Jablonec nad Nisou pro centrum na dopravní nehodu v přízemí garáží obchodního domu. Podle jeho slov tam řidič bílého Renaultu nechtěně narazil do zaparkované černé škodovky a poté odjel zaparkovat do druhého patra. Při manévru poškodil u škodovky přední blinkr na straně řidiče. Okrskář kontaktoval majitele poškozeného vozu pana Š. Ten uvedl, že vzhledem k rozsahu a hodnotě škody nechce věc řešit přes pojišťovnu ani Policii ČR. Upřednostnil rychlou dohodu o náhradě škody. Společně se pak vydali k vozu Renault a počkali na jeho řidiče. Ten se k situaci bez okolků přiznal, omluvil se a s majitelem škodovky se domluvil na náhradě škody ve výši 1 500 korun. Celá událost tak skončila klidnou dohodou přímo na místě.

Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech

Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvalitní zápas s Karvinou rozhodl pro Jablonec Nebyla
V Janově nad Nisou hasiči vyprošťovali zapadlý autobus
Olympijskou medaili získala i biatlonistka Tereza Voborníková
Atletický týden vyvrcholil v Jablonci víceboji mládeže
Kam za sportem a zábavou o víkendu 20. až 22. února

Nejčtenější články

21.02.: Uzavírky ulic J. Hory, Arbesova a U Kostela potrvají do května
20.02.: Na sjezdovce v Harrachově zemřela žena, policie hledá svědky
20.02.: Kantorova vila jako domovní muzeum, galerie i edukační centrum

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace