Vít Němeček: Jak jste na tom s prevencí?
07.09.2024 07:28:57 | Autor: PR | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonecko
V úterý 3. září se před radnicí objevil stan, v němž Vít Němeček, ředitel jablonecké nemocnice ukazoval kolemjdoucím, jak vypadá kolonoskopické vyšetření tlustého střeva. A nejen to, mluvil s lidmi o prevenci i možnostech, které nabízí náš zdravotnický systém. Pro ty z vás, kdo se s Vítem Němečkem nestihli setkat, přinášíme rozhovor.
Pane doktore, jak je to tedy s prevencí?
Pojďme to otočit, a já se zeptám vás. Kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce? Než se zamyslíte, tak budu pokračovat. U tlustého střeva totiž zaznamenáváme druhý nejčastější výskyt nádorového onemocnění a také druhou nejčastější příčinu úmrtí. Proto jsem zvolil právě prevenci tohoto onemocnění. Rozhodně se vyšetření nevyplatí podceňovat. Krom toho ze statistik vyplývá, že každý třetí člověk u nás onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Dá se tomu do značné míry předcházet. Máme štěstí, že Česká republika má jeden z nejrozvinutějších systémů prevence nádorových onemocnění vůbec, bohužel ho lidé dostatečně nevyužívají. A to není jen tlusté střevo, to je prostata, prsa a další preventivní programy pro muže i ženy.
Kandidujete do Senátu za Jablonecko a Semilsko, proč jste se zaměřil na prevenci nádorových onemocnění?
Nejde jen o prevenci. Ve svém programu také mluvím o nutnosti změn ve vzdělávání lékařů a úpravě kompetencí zdravotníků, abychom se vymotali z toho kruhu nedostatku specialistů v některých oborech. Další věc - je potřeba digitalizace, aby lékař jakéhokoli oboru kdekoli v republice věděl, jaké léky pacient užívá, kdy a kým byl naposledy vyšetřen a s jakým výsledkem. Samozřejmě při zachování bezpečnosti pacientových dat. To je zásadní. A také snížení administrativy. Lékaři a sestry se nemají hrabat v papírech, ale věnovat pacientům. Nejsou to žádné objevné věci, ale jsem přesvědčený, že pomůžou našemu systému víc, než nalití miliard korun. I když samozřejmě bez peněz to nejde nikde.
A ta prevence?
Prevence je základ, šetří peníze, nervy i zdraví. Bez zodpovědného přístupu každého z nás se to neobejde. Za naše zdraví nemůže doktor nebo zdravotnictví, ale my sami jsme odpovědní. To je potřeba pořád připomínat. Preventivní vyšetření, ať už se bavíme o gynekologii nebo gastroenterologii, či jiném oboru, mohou zachytit nádor včas. Všichni asi chápeme, že zjištění rakoviny v jejím raném stádiu výrazně zvyšuje šance na přežití každého z nás. Když se léčba zahájí včas, naděje na její úspěšnost, a ve finále na přežití, jsou velké. Krom toho je to pro celý systém mnohem levnější. Chci se věnovat větší popularizaci preventivních programů, považuji to za důležité.
Jenže objednací lhůty jsou dlouhé...
Objednací lhůty na preventivní vyšetření bývají sice někdy delší, ale ruku na srdce, jak dlouho to plánujete? Zavolám tam zítra, v pondělí, po dovolené... někdy uteče půl roku a zjistíte, že jste se ještě ani neobjednali, a pak jste pohoršení, že to není do týdne. Známe to všichni. Prostě přestaňte váhat a odkládat a objednejte se. Preventivní vyšetření nejsou bolestivá ani nebezpečná, možná trochu nepříjemná, ale co to je ve srovnání s náročnou a vyčerpávající léčbou?
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
V trase budoucí silnice Ohrazenice – Úlibice začal geotechnický průzkum
V trase budoucí silnice I/35 Ohrazenice - Úlibice s celkovou délkou cca 33 km aktuálně probíhá zpracování dokumentace pro realizaci podrobného geotechnického průzkumu (GTP). „Samotnému zahájení prací na podrobném GTP předchází rozsáhlá administrativní příprava k zajištění potřebných ohlášení a seznámení majitelů pozemků se vstupem na jejich pozemky, přičemž v celé trase je jich několik stovek. To nyní zhotovitelé podrobného GTP na úsecích I/35 Ohrazenice - Valdštejnsko a I/35 Čímyšl - Úlibice zajišťují," sdělila za Ředitelství silnic a dálnic ČR Kamila Zahálková. Více podrobností na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Hořel dům na rohu Anenské a Soukenné ulice v Jablonci
Technická univerzita mapuje kulturně kreativní odvětví v kraji
Jablonecké svozy bioodpadu v říjnu 2024
Na Jablonecku budou cvičit letečtí záchranáři
Zmatený muž tvrdil, že mu prezident přikázal rozházet odpadky
Nejčtenější články
01.10.: Jablonec bude monitorovat přemnožené hlodavce
02.10.: Vyhlášky zakazující alkohol na veřejnosti a žebrání prošly úpravou
02.10.: Na jaře rozkvetou v Jablonci narcisy a tulipány
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.