Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

04.04.2023 07:11:27 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Velikonoce na hradech a zámcích: vajíčka, perníčky a Clam-Gallasové

Jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou Velikonoce. Je to čas radosti a oslav, který si každý rok připomínají lidé po celém světě. V Libereckém kraji si lze o Velikonocích užít sváteční náladu na hradech a zámcích, které jsou ve správě Národního památkového ústavu.

„Lidé využívají volna o Velikonocích také k nejrůznějším výletům. A právě spojení návštěvy památek s poznáním velikonočních tradic je tím zajímavým, co v prvních jarních dnech návštěvníky na hrady v regionu láká. I letos bude návštěva určitě vysoká," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na Grabštejně oslavy chystají od 8. do 10. dubna. Návštěvníky čeká velikonoční výzdoba prohlídkového okruhu s kaplí svaté Barbory a výtvarné dílny s malováním vajíček, perníčků, a výrobou jarních dekorací. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout dřevořezby z křížové cesty, které se ztratily v druhé polovině 20. století z kapliček a později na hradě z purkrabství.

Jde o číslo III - Ježíš klesá pod křížem poprvé, číslo V - Šimon Kyrenský pomáhá Ježíši nést kříž a číslo XIV - Tělo Kristovo je kladeno do hrobu. Tři vrácené výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly nákladně zrestaurovány a vloženy do původních rámů ze 17 století. Hrad bude otevřen i na Velikonoční pondělí.

Státní zámek Lemberk pořádá od 6. do 10. dubna speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Velikonoční slavení a zvyky šlechty v období mezi 20. a 30. lety minulého století přiblíží průvodce. Mezi prvním a šestnáctým dubnem se pak uskuteční prohlídky velikonočně vyzdobených interiérů zimního okruhu na zámku v Zákupech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace