Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery

05.04.2023 07:19:52 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery

Tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí, uchystalo na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, Muzeum Českého ráje v Turnově na skanzenu Dlaskův statek. Letos připadá Bílá sobota na 8. duben.

„Velikonoce na Dlaskově statku jsou legendární a hojně navštěvované. Určitě tomu letos bude také tak. Je to skvělá příležitost seznámit se s velikonočními zvyky, které se v našich rodinách omezily na barvení vajíček a pletení pomlázky. A je to škoda, protože zvyky a symbolika tohoto období je velmi zajímavá a znát ji k naší kultuře patří," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Velikonoce představují svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, řečenému též Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou.

Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly takzvaný nový oheň v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, jež přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.

Některé z těchto obyčejů, spojených s velikonočním i předvelikonočním obdobím, si návštěvníci připomenou v nové stálé expozici Na statku od jara do zimy - Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří, která bude k vidění od 16. dubna.

Tradiční součástí programu bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery. Děti s ní tradičně o páté postní neděli - Smrtné - putovaly k nejbližšímu potoku či řece, do které ji hodily, nebo ji upálily. Mařena - smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou. Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit.

Po utopení Mařeny se průvod dětí zpívajících ‚Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu‘ vrátil do vsi s takzvaným lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků. Spolu s folklórním souborem Nisanka z Jablonce nad Nisou budou tak návštěvníci Dlaskova statku mít možnost Mařenu ze statku vynést, utopit, a přivítat tak jaro.

Doprovodný program:

10:00 Divadlo b - loutkové představení Locika
11:30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou) - Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší
12:00 Vynášení Smrti do Jizery
12:30 Folklorní soubor Písečan (Písek) - Prácheňsko
13:30 Valašský soubor písní a tanců Vsacan (Vsetín) - Valašsko
14:30 Divadlo b - loutkové představení O Malence
15:30 Harmonikářka Lucie Eva Doušová
Stálá expozice Od jara do zimy - Rok hospodáře
Dílny pro děti: výroba létečka (symbol vítání jara), pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky
Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová

Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.

Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce

Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V josefodolském divadle zahraje dobová hudba Aliquis
Italskou komedii odehrají v netradičním prostředí Hutě Marie
Při střetu s autem v Jablonci utrpěla zranění chodkyně
Liberecký kraj pokračuje v transformaci dětských domovů
Pod vlivem alkoholu nezvládla řidička projet jabloneckým kruháčem

Nejčtenější články

21.12.: Pod vlivem alkoholu nezvládla řidička projet jabloneckým kruháčem
22.12.: Při střetu s autem v Jablonci utrpěla zranění chodkyně
20.12.: Ujížděl policistům ze Smržovky na Hamrska a havaroval

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace