Vánoce v Belvederu
03.12.2011 21:43:03 | Autor: | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou
Již počtrnácté můžete v adventním čase navštívit tradiční vánoční akci pořádanou Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Tentokrát ve dnech 13. až 16. prosince připravilo v Galerii Belveder ateliér na téma ZIMNÍ KRAJINA. Podmalba na skle.
Ateliér je zaměřený na tvorbu, která vychází z odkazu dnes již téměř zapomenuté činnosti, kterou si přivydělávali naši předkové v horských vesničkách ve sklářských oblastech. Jejich obrázky na skle už najdeme pouze v muzeích.
V čem spočívá technika podmalby na skle? Základním rozdílem oproti malbě na papír nebo plátno je, že se na sklo maluje z jedné strany a na výsledný obrázek se potom dívá z druhé strany. Také postup malby je opačný - nejprve se malují detaily, ty se pak postupně překrývají a jako poslední se maluje pozadí. Lidová podmalba používala jako podklad tabulky na zasklívání oken. „Na sklo se malovalo temperovými barvami ředitelnými vodou, což se označuje jako malba za studena. Jejím protikladem je malba na sklo speciálními barvami, které se po zaschnutí vypalují. Tuto techniku známe z oken gotických katedrál nebo ze starých malovaných sklenic", přiblížila autorka ateliéru Jaroslava Vaňová.
Návštěvníci si v rámci tvůrčího ateliéru mohou vytvořit vlastní obrázek se svou představou zimní krajiny. V dopoledních hodinách je vánoční ateliér určen pro předem objednané školy, odpoledne pak pro rodiče s dětmi, jednotlivce a nadšence. Akce probíhá za finanční podpory Města v rámci projektu Jablonec nad Nisou 2011.
Kontakt:
Galerie Belveder, Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
otevřeno: úterý - pátek 9.00 - 12.00 a 12.30 - 17.00
galerista Pavlína Jůnová, tel.: 483 310 947, 724 705 200
e-mail: pavlina.junova@msb-jablonec.cz
Šárka Labusová
oddělení komunikace
tel.: 483 369 022
e-mail: sarka.labusova@msb-jablonec.cz
Ing. Jaroslava Vaňová, Ph.D.
oddělení komunikace
tel.: 483 369 021
e-mail: jaroslava.vanova@msb-jablonec.cz
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj podpoří vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
Liberecký kraj pokračuje v dlouhodobé podpoře vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu Systémová podpora vzdělávání žáků v oboru základní škola speciální, jehož cílem je zlepšit podmínky pro vzdělávání dětí se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, včetně kombinovaných vad a poruch autistického spektra. Program je určen základním školám speciálním zřizovaným obcemi i soukromými zřizovateli na území Libereckého kraje. Zaměřuje se na podporu takových opatření, která reagují na specifické vzdělávací potřeby žáků a umožňují jim rozvíjet dovednosti v prostředí přizpůsobeném jejich zdravotnímu stavu, kulturnímu zázemí i životním podmínkám. Součástí podpory jsou také úpravy vzdělávání a školských služeb, které usnadňují každodenní práci pedagogů a přispívají ke kvalitnější výuce. „Vzdělávání žáků v základních školách speciálních vyžaduje individuální přístup, odborné zázemí i stabilní podporu. Tento program pomáhá školám vytvářet takové podmínky, aby se mohli žáci rozvíjet v bezpečném a respektujícím prostředí a aby měli pedagogové potřebné nástroje pro svou práci," uvedla Jitka Skalická, radní pro resort školství a sportu.
Žáci Průmyslovky Liberec vytvořili kolekci pro CityZen
Žáci oborů Textilnictví a Oděvnictví se podíleli na vzniku limitované kolekce šál a nákrčníků, která již zamířila do běžného prodeje. Výuka se tak posunula od školního cvičení k reálnému produktu a část výtěžku z jeho prodeje se navíc vrací zpět do školy na podporu dalšího rozvoje textilního a oděvního oboru. Spolupráce byla od počátku koncipována jako skutečné zadání odpovídající standardům komerční značky. Cílem nebylo vytvořit modelový projekt, ale zapojit žáky do reálného procesu vývoje produktu, se všemi nároky na kvalitu, odpovědnost a výsledek. „Pro žáky šlo o zkušenost, která výrazně přesahuje běžnou výuku. Pracovali s vědomím, že jejich výstup nebude posuzován jen ve škole, ale obstojí na trhu. To s sebou nese jinou míru odpovědnosti i motivace a zároveň posiluje jejich profesní sebevědomí," řekla Zuzana Pluhařová, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Liberci.
Nejnovější články
Příběh Harold a Maud zahrají v josefodolském divadle
Nožík u školy, obavy v ulicích, cenný odpad i zamrzlé kachny
Liberecký kraj obnovuje park u Severočeského muzea v Liberci
NSA potvrdila, že Jablonec nad Nisou dodržel dotační podmínky
Nové intervenční centrum pomáhá dětem a rodinám s domácím násilím
Nejčtenější články
25.01.: Liberecký kraj obnovuje park u Severočeského muzea v Liberci
23.01.: Divočina na závěr jabloneckého soustředění v Turecku
25.01.: NSA potvrdila, že Jablonec nad Nisou dodržel dotační podmínky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.