Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

28.03.2023 21:11:08 | Autor: pjs | Rubrika: Krimi | Obce: Příchovice,Kořenov

Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Neznámý pachatel či spíše pachatelé zničili v noci z pátka 24. na sobotu 25. března kamenný pomník ve tvaru kříže v Jizerských horách u rozhledny Štěpánka. Kamenný artefakt připomínající nacistické vyznamenání Železný kříž rozbili na několik kusů, případem se o víkendu začala zabývat policie v Harrachově.

Efektní kamenný kříž v přírodní scenérii nedaleko Kořenova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš byl nelegálně obnoven v roce 2011. Následujících osm let ovšem nikomu nevadil, neboť se myslelo, že jde o maltézský kříž spojený s první světovou válkou. Historik Jan B. Uhlíř, přední znalec dějin 2. světové války ale v roce 2019 zjistil, že žula vydávaná za maltézský kříž je ve skutečnosti pomníkem postaveným v říjnu 1944. A to na památku padlých příslušníků říšské branné moci a zbraní SS z Kořenova a okolních obcí.

Od té doby probíhá spor, zda kříž na místě ponechat jako poučení z minulosti (historik Jan B. Uhlíř), nebo jej zbourat (badatel Josef Doškář). Pro ponechání se ovšem vyslovila například i Správa KRNAP, na jejímž území kříž stojí. „Odpůrci památníku jsou neúspěšní a nevidím cestu, že by úspěšní byli. Kříž vnímáme jako určitou připomínku doby minulé a nijak neuráží české občany. Není to téma, které má smysl dále řešit," řekl mluvčí Správy Krkonošského parku Radek Drahný už před dvěma lety po prvním sporu o kříž a jeho nabarvení.

Odpůrci objektu ovšem byli tento víkend úspěšní. Za činem prý ale nestojí amatérský badatel Josef Doškář, který naopak veřejnost sám informoval o nelegální zkáze. Badatel trval na úředním odstranění kříže, nikoliv na jeho vandalském zničení.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Předkládejte žádosti do Programu regenerace MPR a MPZ
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Ulice Gen. Mrázka bude mít nový povrch, chodníky i osvětlení

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
13.06.: Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace