V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení

16.04.2024 15:40:15 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení

V Libereckém kraji se v loňském roce v systému zpětného odběru společnosti ASEKOL vytřídilo a následně zpracovalo 1.581 tun elektrozařízení. Vyplývá to z certifikátu environmentálního vyúčtování, který od společnosti obdržel Liberecký kraj. Díky využití druhotných surovin se tak ušetřilo 9.361 MWh elektřiny, 71.811 m3 vody, 794.164 litrů ropy a snížila se produkce skleníkových plynů o 15.670 tun.

Takto by kupříkladu běžná lednička na ušetřenou elektřinu mohla běžet 25.600 let, ušetřilo se tolik vody, jako je běžná roční spotřeba 600 domácností, a z ropy by šlo vyrobit tolik benzínu, že by šlo průměrným autem objet zeměkouli po rovníku alespoň dvě stě krát. Díky recyklaci se snížily emise skleníkových plynů, které by vznikly dokonce při 2.400 cestách kolem rovníku.

Společnost ASEKOL je nezisková organizace, která provozuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Liberecký kraj s ní dlouhodobě spolupracuje na rozvoji systému sběru použitých spotřebičů. „Společně naplňujeme Plán odpadového hospodářství Libereckého kraje. Podporujeme obce při vybavování sběrných dvorů a zlepšování systému kontejnerů pro sběr elektroodpadu. Nezapomínáme ani na vzdělávání v oblasti sběrného odběru. Pro mnoho lidí je rozbitý přístroj jen odpad, ale díky různým kovům a slitinám je to cenný zdroj surovin, navíc dnes se zpracovává i velká část plastů, které by jinak bylo nutné vyrábět z nerostných surovin," doplnil Václav Židek, člen Rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Součástí je i recyklační program pro školy Recyklohraní nebo třeba kampaň Red bag, která upozorňuje na smysl třídění i malých elektrospotřebičů jako je kalkulačka, myš nebo baterka. Vzájemnou spolupráci Liberecký kraj letos podpořil více než 40 tisíci korun.

Liberecký kraj na snižování množství odpadů a zároveň jejich využití spolupracuje i s dalšími společnostmi. V březnu byla spolupráce i pro další období prodloužena i se společnostmi EKO-KOM a ELEKTROWIN.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace