V liberecké iQlandii pořádají opět Týden vědy a techniky

06.11.2018 22:08:33 | Autor: Lenka Gecková | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

V liberecké iQlandii pořádají opět Týden vědy a techniky

Týden plný bádání je opět tady! Liberecká iQlandia se od 5. do 11. listopadu zapojí do proslulého Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Tak neváhejte a přijďte si užít zajímavý program do science centra. Čekají vás jak zajímavé přednášky, tak workshop v 3D stylu. Tým iQlandie se navíc představí se Science show i v Praze!

Víte, co to je ionosféra či magnetosféra? Tušíte, jak vznikají polární záře? Nejenom to a mnohem více se dozvíte na přednášce pod názvem Jak Slunce ovlivňuje Zemi a její blízké okolí. „Ta proběhne u nás v auditoriu 10. listopadu od 16 hodin a povede ji Ing. Jaroslav Chum, Ph. D., z Ústavu fyziky Atmosféry AV ČR. Již ve středu 7. 11. se u nás představí z Orientálního ústavu AV ČR Ph. Dr. Bronislav Ostřanský Ph. D., který bude mluvit na téma ´Islamofobie po česku´," říká Petra Zákravská, programová manažerka science centra.

Vedle festivalového programu se v centru můžete těšit i na workshop, který bude ve znamení 3D. Čeká vás jak ukázka, tak vysvětlení tisku na 3D tiskárně. Chybět nebude ani tvoření 3D perem. Kromě toho si tu děti a dospělí užijí více než čtyři stovky interaktivních exponátů. Popovídají si tu s humanoidním robotem Thespianem, promění se z obra na trpaslíka v Amesově pokoji, okusí sílu vichřice či zemětřesení nebo poručí větru, dešti prostřednictvím interaktivního pískoviště.

Science show i v Praze

Ve středu 7. 11. představí tým iQlandie Zábavnou science show v Městské knihovně v Praze. „Jedná se o spektakulární vystoupení plné ohňů, blesků a kouře. Návštěvníkům třeba předvedeme gigantický dusíkový výbuch, před jejich očima vyvoláme kouzelného džina z lahve a vybraným odvážlivcům polijeme ruku kapalným dusíkem o teplotě -196 °C," doplňuje Petra Zákravská. Na půdě Akademie věd ČR budou zase k vidění a hlavně vyzkoušení vybrané interaktivní exponáty z iQlandie, jako například Optické klamy, Skleníkový efekt, Poznej státy a stavby nebo Jak vidí živočichové, a to od 5. do 11. listopadu. Tak neváhejte a přijďte.

Harmonogram:

Týden vědy a techniky v Liberci
7. 11., od 14.00 a 18.00 -  Islamofobie po česku - PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D. Orientální ústav AV ČR. Koná se zdarma. Na přednášku je třeba rezervace, a to na www.iQlandia.cz
10. 11., od 16.00  - Jak Slunce ovlivňuje Zemi a její blízké okolí - Ing. Jaroslav Chum, Ph.D. Ústav fyziky atmosféry AV ČR. Koná se zdarma. Na přednášku je třeba rezervace, a to na www.iQlandia.cz

Program iQLANDIE
3D workshop - o víkendu od 14 a 15 hodin (v rámci vstupného do expozic)

Praha
10. - 11. 11., 10.00 - 18.00 - foyer AV ČR, Národní 1009/3 - Zábavné experimenty - bez rezervace 
7. 11., 11.00 - Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 98/1 - Zábavná science show 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Speedcubeři poměří své rychlé ruce a mozkové závity v Liberci
Liberecký kraj i letos podpoří vzdělávací programy iQlandie
Tým liberecké iQlandie popularizoval vědu na festivalu v Číně
Do liberecké iQlandie zavítalo v roce 2017 opět přes 400 tisíc lidí
Libereckou iQlandii navštívilo za tři roky 1,3 milionu lidí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberecký kraj spouští nové elektronické Tržiště

První dubnový den spouští Liberecký kraj nové online Tržiště Libereckého kraje, které propojuje místní zemědělce a výrobce potravin se školními jídelnami a zařízeními sociálních služeb. Tato služba má ambici výrazně posílit odběr regionálních a čerstvých potravin, podpořit místní zemědělce a výrobce potravin a zároveň usnadnit plnění legislativních požadavků na kvalitu stravování ve veřejných institucích. „Naším cílem je vytvořit funkční a dostupný nástroj, který usnadní školním jídelnám a sociálním zařízením nákup kvalitních regionálních potravin a zároveň otevře nové obchodní příležitosti pro místní producenty. Tržiště je pro dodavatele bez registračních poplatků a představuje jednoduchou cestu, jak oslovit stabilní odběratele," uvedl Jiří Klápště, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Zemřel Imrich Bugár, dlouholetý manažer turnovského mítinku

Atletickým fanouškům přinášíme smutnou zprávu, že ve středu 8. dubna zemřel diskař Imrich Bugár, dlouholetý manažer atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Zanedlouho - 14. dubna by přitom oslavil 71 let. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaro patří opylovačům. Pomoci jim může každý z nás
Kvietah & Včely vystoupí v R.A.M.
Výrobek roku 2026 zná své vítěze. Soutěžilo rekordních 40 producentů
Jablonecký živnostenský úřad se na dva dny uzavře kvůli stěhování
Fantazie: Jablonec jde do finále poháru!

Nejčtenější články

21.04.: Budoucí Jablonec pohledem architektů
22.04.: Fantazie: Jablonec jde do finále poháru!
23.04.: Výrobek roku 2026 zná své vítěze. Soutěžilo rekordních 40 producentů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace