V Liberci vzniklo první Centrum duševního zdraví

25.03.2024 16:09:45 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

V Liberci vzniklo první Centrum duševního zdraví

Nezisková organizace FOKUS Liberec o.p.s., která se více než 30 let zaměřuje na podporu lidí s duševním onemocněním, otevřela Centrum duševního zdraví Liberec (CDZ). Služba bude dostupná pro oblast Liberecka a Frýdlantska. Vznik této sociálně zdravotní služby finančně podpořil Liberecký kraj. Centrum se nachází na adrese Nezvalova 662/18, Liberec.

„Vznik Centra duševního zdraví v Liberci přináší nové sociálně zdravotní služby, které na území našeho kraje doposud chyběly. Pevně věřím, že je využijí zejména ti lidé, kteří je nejvíce potřebují, a budou jim pomáhat k jejich zotavení," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Jsem také moc rád, že jsme mohli Fokus Liberec podpořit výtěžkem z letošního hejtmanského plesu, a to konkrétně částkou 558 900 korun."

„Pevně věřím, že se budou Centra duševního zdraví rozšiřovat i do dalších regionů Libereckého kraje. Byl bych rád, kdyby i další okresy - Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily - měly své CDZ," doplnil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Nové Centrum duševního zdraví v Liberci<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje„Samotnou myšlenku vzniku takového zařízení, personální a koordinační podporu dal odbor sociálních věcí prostřednictvím individuálních projektů. Odbor zdravotnictví přispěl na prvních šest měsíců fungování služby tak, aby po tomto období byla již plně schopna čerpat finance ze zdravotních pojišťoven," vysvětlil Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví.

Organizace FOKUS Liberec, o. p. s., která bude Centra duševního zdraví zajišťovat, poskytuje služby dospělým osobám s duševním onemocněním zejména z okruhu psychóz, afektivních poruch (poruch nálady), případně s poruchou osobnosti nebo úzkostnou poruchou, kteří se léčí déle než dva roky a potřebují podporu ve více oblastech. Služba je určena i lidem, u kterých hrozí rozvoj duševního onemocnění a u nichž je třeba rychle začít léčbu.

„Služba centra je poskytována prostřednictvím multidisciplinárního týmu odborníků: psychiatrem, psychiatrickými a všeobecnými sestrami, psychologem, sociálními pracovníky a peer konzultanty. Má charakter dlouhodobé péče nebo včasné intervence u dosud nediagnostikovaných nebo aktuálně neléčených onemocnění. Všichni členové týmu pracují ambulantně i v terénu - v přirozeném prostředí člověka s duševním onemocněním. Klient může využít i denní skupinové nebo individuální programy. Zájemce o službu CDZ kontaktujeme do 48 hodin," dodala Jana Horáková, ředitelka organizace.

Vznik Centra duševního zdraví je výsledkem společného úsilí organizace, sociálního odboru a zdravotního odboru Libereckého kraje. Organizace FOKUS Liberec, o.p.s. se ujala samotného poskytování služby, zajištění odborníků dle platného standardu Ministerstva zdravotnictví. Sociální odbor zajistil pomoc koordinační prostřednictvím individuálního projektu „Podpora procesů v rámci reformy péče o duševní zdraví v Libereckém kraji", díky kterému mohla být zřízena pozice koordinátora péče o duševní zdraví v Libereckém kraji. Ten se tak mohl plně věnovat této problematice. Dále zajistil také pomoc v oblasti personálního rozvoje služeb, a to díky projektu „Podpora a rozvoj sociálních služeb v Libereckém kraji", kdy je možné do března roku 2026 podpořit růst úvazků ve službách tak, aby ze zapojených služeb mohla v budoucnu vznikat další centra duševního zdraví.

Odbor zdravotnictví pak vyčlenil finanční prostředky a přispěl částkou 3 000 000 korun (vloni 374 640 korun a letos 2 625 360 korun). FOKUS Liberec, o.p.s. peníze využije na financování provozních a mzdových nákladů v prvních měsících fungování služby. Již nyní má organizace FOKUS Liberec o.p.s. plně vybavené a připravené prostory pro plnohodnotné spuštění provozu centra.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace