V Krkonoších spadlo několik lavin, záchranáři vyprostili tři osoby
14.03.2021 19:45:35 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Krimi | Obce: Harrachov,Liberecký kraj
Doplněno video, fotografie i podrobnosti! K sesutí dvou velkých lavin došlo v neděli 14. března v Krkonoších. Po upřesnění obě spadly na polskou stranu Krkonoš, u obou ale zasahovali naši záchranáři z horské služby Krkonoše i polská horská služba GOPR.
K první lavině, která spadla v Bialym Jaru nad Karpaczí, požádali o spolupráci polští záchranáři z GOPR českou HS v 11.40. „Okamžitě jsme na místo vypravili naše psovody a informovali Zdravotnickou záchrannou službu, která vyslala na místo nehody dva vrtulníky. Dále jsme aktivovali do záchranné akce okrsky HS ze středních a východních Krkonoš," uvedl k počátku akce Pavel Smejkal, šéfpsovod Horské služby Krkonoše.
Lavinu uvolnili dva skialpinisté, kterým se ale podařilo z masy sněhu vyjet. „Před sjezdem však viděli na cestě, která lavinovém svahem prochází, nějaké turisty. Nebylo tedy jasné, jestli je v lavině někdo zasypaný. Celé laviniště proto bylo prohledáno za pomoci lavinových psů, vyhledávačů a Recco systémem. Zároveň probíhalo sondování celého prostoru spodní části sesuvu pod cestou," informoval Pavel Cingr, lavinový specialista Horské služby s tím, že výsledek pátrání byl negativní.
Ve 13.50 pak dispečink HS dostal hlášení o pádu další laviny pod sedlem nad Martinovkou v části Czarny Kociol Jagniatskowski na polské straně Krkonoš. „Lavinu uvolnila skupina českých skialpinistů. Došlo ke kompletnímu zasypání jedné ženy. Skialpinisté neměli žádnou lavinovou výbavu. Okamžitě jsme zorganizovali přesun psovodů z Bialyho Jaru na druhou lavinovou nehodu pomocí vrtulníku ZZS. Zároveň byly aktivovány okrsky HS ze západních Krkonoš," řekl k další akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.
Na místo se rychle přemisťovali i záchranáři, kteří ukončili práci na první lavině, a další členové HS z Harrachova a Rokytnice nad Jizerou. „Pomocí vrtulníku Letecké záchranné služby se relativně rychle na místo dostali psovodi, kteří okamžitě začali pátrat po zasypané skialpinistce. Po 20 minutách pes označil místo. Po vykopání jsme začali společně se záchranáři ZZS resuscitovat," popsal dění u nehody Pavel Smejkal.
„Následně došlo k pádu sekundární laviny z vedlejšího žlabu, která, se řítila na naše záchranáře. Všichni, včetně psů stačili včas utéct do bezpečí. Resuscitovanou skialpinistku si pak převzala posádka vrtulníku LZS a transportovala ji do Fakultní nemocnice v HK," doplnil Pavel Cingr s tím, že druhý vrtulník z Liberce musel transportovat do nemocnice dva její kolegy spolujezdce, kteří utrpěli z nehody vážný šok. Dodal, že celkem se obou akcí zúčastnilo 111 profesionálních i dobrovolných záchranářů HS ČR.
V Krkonoších platí v těchto dnech 2. stupeň lavinového nebezpečí. „Lavinové lokality jsou řádně označeny. Na cestách procházejících katastrem je varování. Všem doporučuji pozorně sledovat aktuální lavinovou předpověď a používat kompletní lavinovou výbavu, tedy lavinový vyhledávač, sondu a lopatu, případně lavinový batoh. Neméně důležité je umět lavinovou výbavu rychle a správně použít," důrazně varoval Pavel Jirsa.
V pondělí 15. března bylo oznámeno, že těžce zraněná 35letá žena v nemocnici svým zraněním podlehla. Všichni skialpinisti mají pocházet z Mělnicka. „S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se to potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Iva Kormošová.
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu:
- Vždy pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
- S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace.
- Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
- Správně používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří.
- Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
- Nepohybovat se mimo značené cesty.
- Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první pomoc.
- Znát kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu. Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
- Znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
- Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 32 fotek)
Související články
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Záchranáři snáze najdou zraněné díky vylepšenému přenosu polohy
Hasiči zachraňovali chlapce spadlého na Riegrově stezce
Mladý muž našel smrt v lavině pod Slezským domem v Krkonoších
Mladou ženu na loveckých lyžích zachraňovali v Josefově Dole
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Horská služba zasahovala u těžkého úrazu jezdce na bobu
Horská služba Jizerské hory má nového náčelníka
Pád lezce ze skály pod Ořešníkem v Jizerských horách
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Střípky z městské policie: Klientku odvezli do nemocnice
V pondělí 11. listopadu krátce po deváté hodině dopoledne volala na dispečink Městské policie Jablonec nad Nisou sociální pracovnice paní K. Oznámila, že pravidelně dochází za 93letou klientkou do domu v Liberecké ulici. Nyní na ni zvoní, paní nejde otevřít a na zvonící telefon také nereaguje. Naposledy paní K. s klientkou hovořila 8. listopadu. Operační důstojník kontaktoval Velitelské operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a zjistil, že paní V. byla 9. listopadu převezená z uvedené adresy na chirurgické oddělení jablonecké nemocnice, která hospitalizaci potvrdila. MP o této skutečnosti informovovala i sociální pracovnici.
Kraj vybral firmu pro monitoring budov ohrožených těžbou v dole Turów
Liberecký kraj vybral dodavatele pro projekt dálkového sledování pohybu budov, které by mohly být ovlivněny těžební činností v polském dole Turów. Cílem projektu „Dálkový monitoring pohybu budov" je zajistit bezpečnost obyvatel a ochranu jejich majetku v oblastech nejvíce ohrožených potenciálním posunem terénu. Projekt je financován z Fondu Turów, ve kterém jsou peníze od nadace PGE Foundation. Do výběrového řízení na sledování pohybu budov pomocí tříosých sklonoměrů se přihlásily čtyři společnosti, z toho zadávací podmínky splnily tři z nich. Hlavním kritériem byla cena zakázky. Hodnotící komise jako nejvýhodnější vybrala nabídku sdružení pražských společností INSET s.r.o. a GeoTec-GS, a.s. vystupujících v rámci této veřejné zakázky pod názvem I.G. monitoring Turow za celkovou nabídkovou cenu 680 000 Kč bez DPH, tj. 822 800 Kč včetně DPH.
Nejnovější články
Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu
Jablonečtí školáci pečují o kus lesa
Silnice Souš–Smědava bude uzavřena do jara příštího roku
Propagátor gastronomie Hejlík navštívil tavernu pod Bezdězem
Policisté kontrolovali řidiče v období svátků a podzimních prázdnin
Nejčtenější články
11.11.: Z poškozeného potrubí v Jablonci unikal plyn, hasiči evakuovali 34 lidí
12.11.: Svatomartinský večer v Jablonci: Průvod světel, hudba a bílý kůň
11.11.: Řidič pod vlivem alkoholu v Harrachově nebyl schopen dechové zkoušky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.