V jablonecké Slunečnici o 150 let zpět
24.06.2016 19:08:51 | Autor: Radka Baloghová | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou
Originální loučení s předškoláky odcházejícími do 1. tříd základních škol připravila jablonecká MŠ Slunečnice. Pojala ho jako velkou zahradní slavnost nesoucí se v duchu roku 1866, tedy doby povýšení Jablonce nad Nisou na město. A to skutečně "se vší parádou"!
Vydařené odpoledne zahájil příjezd nádherného kočáru s koňským spřežením před jabloneckou hlavní radniční budovu, kde císařský posel Miroslav Kněbort vyzvedl starostu Petra Beitla s konšelem pro věci školské Pavlem Svobodou a vydali se přes město do Slunečné ulice. U vjezdu již na kočár s vrchností čekala císařská vojenská patrola a vzácnou návštěvu uvítala správcová Slunečné usedlosti Iveta Jeriová. Vzácní hosté byli přijati chlebem a solí, nechyběly slavnostní vojenská salva ani fanfára přítomných trubačů, vše za nadšených ovací přítomného prostého lidu, tedy předškoláků a jejich rodičů či prarodičů. Císařský posel poté předal do rukou starosty Jablonce nad Nisou jmenovací listinu, která městys oficiálně povýšila na město a děti ze Slunečnice darovaly zástupcům radnice z korálků vlastnoručně vyrobený městský znak.
Slavnostní ceremoniál byl zakončen pozváním hostů k občerstvení a všem přítomným čas zpestřila svým vystoupením Malá Nisanka. Hned na to zahradní slavnost nabídla hlavní bod svého programu a to šerpování předškoláků, kteří od začátku nového školního roku zasednou do základoškolských lavic. Samotný akt byl velmi reprezentativní. Jednotlivě vyvolávaní předškoláci vždy předstoupili před tribunál složený ze tří vzácných hostů, císařský posel vždy každého předškoláka povýšil svým mečem na školáka, jablonecký starosta děti ošerpoval a jeho konšel pro věci školské předal již novopečeným prvňáčkům za město malý praktický dárek. Nově povýšených školáků z mateřinky Slunečnice odchází hned 19.
Následně všechny přítomné svým tanečním vystoupením potěšila skupina Villanella, vojáci zase seznamovali zájemce se svými zbraněmi a dokonce na zahradě začali i verbovat. Pozadu nezůstali ani tanečníci Villanelly, kteří nabízeli výuku dobového tance. A slavnost myslela také na prostor pro volnou zábavu, opékání buřtů i na další různé občerstvení. Též se hodně děkovalo - všem hostům, kteří do Slunečnice k oslavě dorazili, zřizovateli i sponzorům školky a v neposlední řadě pochopitelně i rodičům. Celý program vyvrcholil večerní Ohňovou show, po které se místní předškoláci uložili ke spánku přímo ve své mateřince.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 60 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Nejnovější články
Kraj reaguje na posun modernizace KNL úpravou smlouvy
Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Nejčtenější články
04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
05.12.: Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
06.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.