V jablonecké Galerii Belveder potkáte Hurvínka i Ferdu Mravence

20.01.2013 09:07:51 | Autor: Jana Šůrová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

V jablonecké Galerii Belveder potkáte Hurvínka i Ferdu Mravence

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pro své návštěvníky od 24. ledna v Galerii Belveder výstavu loutek. Jejím největším lákadlem budou postavičky Spejbla a Hurvínka, které pro legendární divadlo Josefa Skupy vytvořil loutkář a řezbář Augustin Nosek.

Výstava zapůjčená z chebského muzea seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost. K vidění budou ale také třeba loutky Jaroslava Krále, které si zahrály i v televizi  - například v seriálu Broučci nebo Ferda Mravenec. Současné loutkářství zastupuje mimo jiné postava Pierota od známé výtvarnice a autorky animovaného večerníčku Chaloupka na vršku Šárky Váchové.

Zvláštní místo v historii loutkového divadla zaujímala v minulosti bezesporu takzvaná rodinná loutková divadla, jejichž popularita dosáhla vrcholu v období první republiky. „Stolní loutkové divadlo, sestávající z mnoha loutek, dekorací a dalších rekvizit, nesmělo chybět v žádné rodině", upřesňuje Marcela Provazníková, kurátorka výstavy. Loutkářské firmy v té době produkovaly ve spolupráci s předními českými výtvarníky loutky vysoké umělecké kvality. Na počátku stály tzv. alšovky, velmi oblíbené loutky inspirované obrázky Mikoláše Alše a poprvé vyrobené v roce 1912. Návštěvníci mohou zhlédnout i rodinné loutkové divadlo vyrobené proslulou firmou JE-KA (Jan a Eliška Královi).

Výstavu, zapůjčenou z chebského muzea, která seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost, můžete navštívit do 3. května 2013.

Po celou dobu výstavy je pro veřejnost připraven doprovodný program Moje loutka, ve kterém si návštěvníci vytvoří papírovou loutku podle své vlastní fantazie. Galerie Belveder je pro návštěvníky otevřena vždy od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, pro organizované skupiny je možné si dohodnout u kurátorky výstavy návštěvu i mimo běžnou otvírací dobu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech

Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.

Město Jablonec dá dvacet tisíc pro Zdravotní klauny

Jablonec nad Nisou uvolní ze svého rozpočtu peněžitý dar ve výši 20 000 korun pro organizaci Zdravotní klaun, o.p.s., na podporu realizace zdravotních klauniád pro děti hospitalizované v Nemocnici Jablonec nad Nisou. „Zdravotní klauni dokáží dětem i jejich rodinám alespoň na chvíli ulevit od stresu a obav, které hospitalizace přináší. Jejich práce má skutečný lidský rozměr a pozitivní dopad na psychiku malých pacientů. Proto považuji za důležité, aby město tuto činnost podpořilo," řekla jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajští hasiči po pondělním sněžení zasahovali u 11 dopravních nehod
Hosty 20. Trdliště jsou Olga Kopalová Rynešová a Fuj Kluci
Skvělý Mihelak podržel Jablonec v bráně
V Tanvaldě chystají tradiční sportovní ples
Obrazem: Masopustní průvod v Huntířově

Nejčtenější články

15.02.: Obrazem: Masopustní průvod v Huntířově
14.02.: Hejtman ocenil olympijskou vítězku, předal jí zlatý hejtmanský dukát
16.02.: Skvělý Mihelak podržel Jablonec v bráně

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace