V Jablonci na Petříně rostou Stromy jabloneckých olympioniků

19.11.2014 13:21:00 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Jablonci na Petříně rostou Stromy jabloneckých olympioniků

V úterý 18. listopadu dorazila do Jablonce nad Nisou na Petřín štafeta „Zasaď strom". Při této příležitosti se sešli před jabloneckou dominantou sportovci, olympionici, zástupci Českého klubu olympioniků a představitelé sdružení Plant a Tree of Friendship. Letos bylo vysazeno deset třešní do parku vedle Petřína a pět z nich nese společné jméno „Stromy jabloneckých olympioniků".

Pětka je symbolická, stromy tak představují pět olympijských kruhů. Vbrzku k nim přibude i pamětní deska. Celá tradice má své kořeny v olympijské Soči, odkud je i jeden z hlavních tvůrců projektu Plant a Tree of Friendship (= Zasaď strom přátelství) Petr Chabluk. Ten přiblížil, že v Soči už mají 80letý strom, který je jakousi symbolikou přátelství. A tak vznikl i nápad začít sázet stromy na různých místech světa, vytvořit tak pouto mezi lidmi, podpořit ochranu životního prostředí a i sportovce, obnovit zeleň, která musela ustoupit např. sportovním areálům. Alej sportovní slávy tak roste od letošního února v Soči, stromy rostou i v Praze na Mírovém náměstí a štěp toho původního osmdesátiletého ze Soči roste od srpna v pražské botanické zahradě.

„Další stromy budou vysazeny v Ostravě a Brně u příležitosti blížícího se mistrovství světa v hokeji," svěřil další plány Petr Chabluk. „Počítáme i se založením další aleje v Soči v souvislosti s pořádáním akce První Světové hry pro mladé krajany, která proběhne v dubnu 2015."

Během slavnostního setkání obdrželi přítomní olympionici a čestní hosté, mezi nimiž byl i primátor města Petr Beitl, drobné dárky a pamětní medaile na den, kdy dorazila štafeta „Zasaď strom" do Jablonce. „Pro naše město je velká čest, že se přidalo mezi města, kde již stromy přátelství rostou. Takové myšlenky by se měly podporovat a věřím, že v budoucnu budou v Jablonci přibývat nejen olympionici, ale také další stromy," sdělil primátor. Na závěr pozval Pavel Benc, jeden z organizátorů akce, všechny na malé pohoštění v restauraci Petřín. Věřme, že se štafeta „Zasaď strom" dostane do všech koutů naší planety.

Plant a Tree of Friendship (= Zasaď strom přátelství) je občanské sdružení, které především plánuje sázení stromů ve velkých i malých městech, a to za účasti a se souhlasem sportovců a jejich trenérů a dalších významných osobností. Štafetu „Zasaď strom" už podpořilo a převzalo několik nevládních organizací a měst.

Přítomní sportovci:

· Pavel Benc - účastník čtyř ZOH, legenda českého běhu na lyžích, člen předsednictva ČKO
· Alena Bartošová - bývalá běžkyně na lyžích, účastnice dvou ZOH
· Zdeněk Ciller - bývalý trenér běžkyní na lyžích, účastnic ZOH
· Milena Cillerová - bývalá běžkyně na lyžích, účastnice ZOH
· Roman Dostál - bývalý biatlonista, účastník tří ZOH, dnes spolukomentátor biatlonových sportovních přenosů České televize
· Iveta Roubíčková - bývalá biatlonistka, účastnice dvou ZOH
· Jiřina Adamíčková - Bursová - bývalá biatlonistka, účastnice tří ZOH
· host Českého klubu olympioniků František Halíř - sáňkař, účastník ZOH
· pozvána byla i Gabriela Soukalová st., ale bohužel, je t.č. v Itálii v Livignu, tak se nemohla zúčastnit

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace