V Jablonci bude vést město čtyřkoalice

29.09.2022 17:04:35 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Jablonci bude vést město čtyřkoalice

Občanští demokraté, Piráti, uskupení Společně pro Jablonec a Starostové pro Liberecký kraj se domluvili na koalici, která by měla vést statutární město Jablonec nad Nisou v dalších čtyřech letech.

Do vedení města se tak nedostane vítězné hnutí ANO, které získalo nejvíce 9 mandátů ze 30 možných. Nově tvořící se koalice bude mít 16 ze 30 mandátů v zastupitelstvu. Představitelé jednotlivých stran dnes potvrdili názorovou shodu na mnoho bodech a společně vytvářejí programové prohlášení a připravují partnerskou smlouvu, která by podle lídra ODS Miloše Veleho, měla být podepsána a zveřejněna nejpozději do tří týdnů.

Kvarteto Jakub Chuchlík (Piráti), Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec), Jana Hamplová (SLK) a Miloš Vele (ODS) odtajní i jména budoucí devítičlenné rady města. Podle dohody by měl být primátor Miloš Vele, o rozdělení resortů se ještě bude jednat, ale mělo by dojít k přeskupení, aby byla práce efektivnější, neboť tento systém byl zaveden již 25 let a účastníci mluvili o tom, že je potřeba pracovat efektivněji.

„Dnes jsme společně se zástupci ODS - Občanská demokratická strana, Česká pirátská strana a Společně pro Jablonec podepsali Memorandum o koaliční spolupráci pro období 2022-2026. Vyjádřili jsme tak společnou vůli k vytvoření většinové koalice. V našich volebních programech a prioritách nacházíme dostatečnou shodu pro spolupráci, která bude bezpochyby postavena na rozpočtové odpovědnosti, energetických úsporách, digitalizaci, zefektivnění fungování městských společností a magistrátu směrem dovnitř i k občanům a dalších společných programových průnicích. Shodli jsme se, že ODS připadne pozice primátora a dvě místa v radě města a ostatní strany získají dvě místa v radě města. Budeme intenzivně pokračovat ve společném jednání. Nebudeme nadále jednat ani uzavírat dohody s dalšími stranami a své úsilí zaměříme na dopracování koaliční dohody tak, aby byla uzavřena do tří týdnů kompletní včetně programového prohlášení," uvedli v tiskovém prohlášení Starostové pro Liberecký kraj.

„Jako vítězové voleb s legitimním nárokem na post primátora jsme ještě o víkendu vyvolali jednání o možné koaliční spolupráci se všemi subjekty, které se zúčastnily voleb v Jablonci nad Nisou. Máme totiž úctu ke všem voličům, kteří projevili svoji vůli. Rozdíly mezi nimi neděláme! Všem subjektům jsme předložili naši, troufáme si říct férovou, představu o možné spolupráci a zároveň jsme si vyslechli jejich podmínky. Při tom jsme lpěli na tom, aby se nenavyšoval počet uvolněných, tedy placených funkcí, což by bylo v době energetické krize velice nešťastné vůči rozpočtu města, a hlavně neuctivé vůči obyvatelům Jablonce, kteří se obávají, jak zaplatí účty za energie. K osobnímu jednání nedošlo pouze v případě uskupení Společně pro Jablonec, které s námi poměrně dětinským způsobem jednat odmítlo, což považujeme za výsměch nikoliv nám, ale voličům. Ačkoliv nás o tom nikdo oficiálně neinformoval, ve středu večer jsme se dozvěděli, že Jablonec už svoji budoucí koalici má, a to bez hnutí ANO, které zvítězilo ve volbách s téměř 10% náskokem na druhou ODS. I když z toho jednoznačně vyplývá, že od počátku byl záměr ostatních stran hnutí ANO obejít, jsme připravení a budeme dál jednat," sdělila stanovisko krajská manažerka ANO pro Liberecký kraj Jana Hajná.

Podrobnosti o složení rady města a video doplníme v nejbližší době!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Jablonci získalo nejvíce hlasů hnutí ANO 2011 před ODS
Ve dnech 23. a 24. září volíme nové zastupitele měst a obcí

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace