Už se ví, jak bude vypadat mateřská škola u přehrady

10.10.2023 20:05:22 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Už se ví, jak bude vypadat mateřská škola u přehrady

Do 10. října jste mohli navštívit výstavu všech návrhů, které přišly do architektonické soutěže na stavbu MŠ U Přehrady Jablonec nad Nisou. Výstava byla instalovaná ve výstavním pavilonu jabloneckého Eurocentra.

„Soutěž měla velmi dobrou účast nejen z Čech. Osmadvacet týmů věnovalo péči jabloneckému zadání a veřejnost nyní může všechny hodnocené návrhy vidět vystavené a doplněné informačním textem," řekl jablonecký náměstek primátora pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík s tím, že kromě tří cen odborná porota udělila také tři zvláštní odměny.

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo otevřenou architektonickou soutěž na novostavbu MŠ U Přehrady, která je součástí školky v ulici Palackého a jejíž kapacitu také rozšíří, včetně zahrady letos v březnu. Záměr je zařazený do ITI a k financování stavby chce Jablonec využít prostředky z 20. výzvy IROP - mateřské školy. Do konce roku 2024 by měla být hotová projektová dokumentace, realizace projektu v odhadnuté ceně 120 mil. korun by měla proběhnout v letech 2025-2026.

Vítězný návrh Ateliér Za Mák<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou První cenu získala dvojice architektů Martin Vančura a Anna Koukolová, na řešení zahrady spolupracoval Ateliér Za Mák.

Porota na vítězném návrhu nejvíce ocenila kompaktnost, racionálnost vnitřního řešení a civilnost. Dvoupodlažní dům vytváří přívětivý městský parter do ulice Rybářská. Svým umístěním uvolňuje prostor zahrady, která je v konkurenci ostatních návrhů dobře řešená, krajině komponovaná, členěná na jednotlivé funkční zóny a dostatečně kapacitní. Všechny třídy jsou umístěné na jedné úrovni soustředěné kolem vnitřního atria, což podporuje vnitřní přehlednost školy, sounáležitost a orientaci. Umístění kuchyně a administrativního bloku u vstupu spolu s tělocvičnou a místností pro kroužek oživuje předprostor školy.

Druhé místo pro Projektil Architekti s.r.o.<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Druhou cenu získali Projektil Architekti s.r.o. - Adam Halíř, Petr Lešek, Ondřej Hofmeister a Jan Nerud.

Porota kladně hodnotila vysokou architektonickou kvalitu návrhu a úsporný objem. Návrh respektuje morfologii stávajícího terénu, zahrada je prostorná a nabízí různé charaktery prostředí. Organizace domu je jasná, veškeré prostory pro děti se nachází v přízemí a třídy mají přímý kontakt s exteriérem. Aula/tělocvična je středobodem dění - náměstím. Kolem centrálního prostoru s bazilikálním osvětlením jsou po dvojicích uspořádány třídy a administrativní sekce s dílnou. Tento klíčový moment přináší bezesporu prostorovou kvalitu a velmi dobrou organizaci, přehlednost, prostor pro socializaci.

Třetí místo pro Hejdová Duba architekti s.r.o.<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Třetí cenu udělila odborná porota Hejdová Duba architekti s.r.o. - Milada Hejdová, Marin Duba.

U tohoto návrhu porota kladně hodnotila umístění a zvolené kompaktní řešení budovy mateřské školy, které poskytuje velkorysý prostor přilehlé zahradě. Rozdělení provozu do tří podlaží je příznivé z hlediska energetické náročnosti a zároveň má pozitivní dopad na cenu stavby. Vstup do pobytové části objektu je z prostorné terasy v úrovni 1. NP, která tak vytváří prostor mezi interiérem a ulicí. Dispozice jednotlivých podlaží je přehledně řešená, bezkolizní je i řešení kuchyně a zásobování. Porota konstatovala, že navrhované řešení počítá i s nezbytným vytvořením druhé únikové cesty ze tříd ve 2. NP. Třípodlažní řešení z úrovně ulice dům opticky zvětšuje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava představí vítězné návrhy na Mateřskou školu U Přehrady

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace