Události posledních týdnů z pohledu poslance Petra Beitla - Nouzový stav nás nespasí!

24.02.2021 16:37:12 | Autor: Placená inzerce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Události posledních týdnů z pohledu poslance Petra Beitla - Nouzový stav nás nespasí!

Nouzový stav má být výjimečnou situací. Výjimečnou situací v krizovém okamžiku, kdy běžné zákony nestačí a sněmovna povolí vládě vydávat nařízení, které omezí svobodu a práva občanů s cílem ochránit jejich životy, zdraví, či majetek. Výjimečnost nouzového stavu je i v krizovém zákoně definována maximální dobou, na kterou může být vyhlášen, bez zásahu sněmovny, a to je 30 dní.

Lze ho také definovat jako časový rámec, ve kterém se mění některé zákony tak, aby vláda měla možnost rychleji postupovat proti příčině krize, dnes proti pandemickému šíření coronaviru.

Nouzový stav tedy není ani dobrý ani zlý. Sám o sobě není příčinou ani důsledkem situace, ve které se nacházíme. A sám o sobě nic nevyřeší. Je však příležitostí pro vládu použít mimořádné nástroje v mimořádné situaci.  Ale pokud tu příležitost vláda nevyužije, a nenaplní nouzový stav racionálními kroky, nemá jeho prodlužování či zkracování žádný význam. Nechám na úvahách čtenářů, jak racionální kroky v boji proti epidemii vláda udělala za posledních 140 dnů, kdy nouzový stav trvá. Výsledky této činnosti jsou, nebo spíše nejsou, vidět, když porovnáme dopady šíření viru v České republice a okolních zemích. A viníkem toho, že jsme ve většině parametrů epidemie mezi našimi sousedy nejhorší, není nouzový stav, ani sněmovní opozice, ani neukázněné chování občanů. Viníkem je vláda v čele s premiérem, vláda, která těch 140 dní nedokázala využít k tomu, abychom byli v parametrech šíření epidemie a jejich následcích alespoň na průměrných parametrech.

Meritem činnosti ODS ve sněmovně v posledních dnech proto není, zda se nouzový stav prodlouží či ne, ale donutit vládu, aby změnila svůj přístup, zasedla k jednacímu stolu s představiteli opozice a společně jsme se pokusili najít a prosadit taková opatření, která budou účinná a zvrátí průběh epidemie v naší zemi. A také nalezli shodu pro předvídatelné a férové odškodňování podnikatelů, kterým nařízení vlády v nouzovém stavu uzavřelo a omezilo podnikání.

Důležitým krokem je přijetí pandemického zákona, který by definoval možnosti a povinnosti vlády v období pandemie lépe, než výše popsaný nouzový stav. Tím by skončily debaty o jeho prodlužování a mohli bychom se koncentrovat na to skutečně důležité.

Naše návrhy má vláda na stole už týdny a měsíce. Několikrát jsme se je neúspěšně pokoušeli projednat na plénu sněmovny. S těmito návrhy šli také bezúspěšně nejprve poslanci a posléze hejtmani ODS na jednání s premiérem Babišem, když sněmovna jednala o prodloužení nouzového stavu v polovině února.

Po týdnu od té doby mohu konstatovat, že se nakonec ledy hnuly a vláda s opozičními stranami k jednacímu stolu zasedla. Vznikla dohoda, která obsahuje hlavní body společného postupu a také společný návrh protipandemického zákona, který byl 18. února schválen ve sněmovně.

Věřím, že se nám podaří dosáhnout dalších společných dohod, které budou ku prospěchu všech obyvatel naši země. Jedním z našich nejdůležitějších úkolů bude získat pro navrhovaná opatření zpět ztracenou důvěru našich občanů. Bez vzájemné důvěry a spolupráce totiž nebudou fungovat.

Petr Beitl

FB @beitlpetr; Twitter @PetrBeitl; www.petrbeitl.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Lednový Valdštejn si lidé užívají

Lednový Valdštejn si lidé užívají Hrad Valdštejn ani v lednu nezavřel své brány. Za poslední dva víkendy, kdy bylo otevřeno od 13.00 do 15.30, si svátečně vyzdobený areál prohlédlo přes tisíc návštěvníků. Při příznivém počasí správci rádi otevřou ještě následující víkend 22. a 23. ledna. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Ztratila se kočka Jolie

Nejčtenější články

18.01.: V Jablonci se mění dopravní značení na zimní variantu
19.01.: Anonym oznámil bombu v liberecké firmě
18.01.: Řidičku pod vlivem drog usvědčil čerstvý sníh

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace