U vrkoslavické studánky se kácí

11.03.2022 21:12:24 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

U vrkoslavické studánky se kácí

Podél ulice Vrkoslavická v Jablonci nad Nisou se v průběhu března bude kácet lesní porost. Důvodem je oprava zastaralé kanalizace, kterou má v plánu Severočeská vodárenská společnost, a. s. (SVS), i pozdější zachování ochranného pásma kolem kanalizace.

„Kanalizace prochází městským lesním pozemkem a je v havarijním stavu. Proto společnost SVS přistoupila k její rekonstrukci. Nyní je vše v přípravné fázi, podrobnosti sdělíme veřejnosti včas," řekl Mario Böhme, mluvčí SVS, a. s.

A právě kvůli stavbě je třeba odtěžit lesní porost v rozsahu cca 5 000 m2. „Kanalizace vede od ulice Rádelská podél vodoteče, okolo studánky a směřuje do ulice Vrkoslavická, v místech s křižovatkou s ulicí v Zátiší. Po ukončení prací musí zůstat ochranné pásmo v šířce pěti metrů v celé délce nové kanalizace, proto nebude vykácený pozemek znovu zalesněný," uvedl lesní hospodář jabloneckého magistrátu Michal Šarbort a dodává: „V blízkosti rekonstruované kanalizace je oblíbená lesní studánka v ulici Vrkoslavická, kam přichází Jablonečané pro vodu. V souvislosti s těžbou dřeva je žádáme, aby v průběhu kácení do lesa nevstupovali a po ukončeném kácení byli vysoce opatrní."

Nemocnou zeleň nahradí nová výsadba

Jablonecký magistrát se pečlivě stará o zdravotní stav své zeleně, kromě bezprostřední úpravy je třeba někdy přistoupit ke kácení a nové výsadbě. Proto v nejbližších dnech město nechá pokácet dřeviny, které jsou kvůli svému zdravotnímu stavu nebezpečné pro občany. Nahradí je pak výsadba nové zeleně. Na činnosti spojené zejména s péčí o stromy, novou výsadbou apod. počítá Jablonec v letošním rozpočtu s částkou 3,5 milionu korun.

Dub ve Vrchlického sadech a břízu v ulici Na Roli poblíž spojovacího schodiště do ulice Žitná spojuje jejich velmi špatný zdravotní stav. „V obou případech odborníci provedli přístrojová měření a na základě výsledků z nich doporučili kácení. Naměřené hodnoty totiž ukázaly, že stromy jsou velmi málo odolné vůči vývratu či zlomu kmene při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména při silném větru. Protože se nacházejí ve frekventovaných lokalitách, nelze riskovat ohrožení zdraví občanů či majetku a musí se pokácet," vysvětlila Štěpánka Gaislerová, vedoucí oddělení správy zeleně jabloneckého magistrátu, s tím, že pokácené stromy nahradí nové.

Rovněž je třeba pokácet dřeviny podél spojovací pěšiny mezi ulicemi Březová a U Přehrady. „Jedná se zejména o jívy napadené dřevokaznými houbami, javor a dvě břízy. I v tomto případě jsou důvody kácení bezpečnostní," uvádí Gaislerová. Zmíněná pěšina by se letos měla upravovat, což vyšlo jako námět z participativního rozpočtu a podal jej osadní výbor Šumava, Jablonecké Paseky. „Upravenou propojku pak bude lemovat nově vysazená zeleň," uzavřela Gaislerová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Osm starých lip na hlavním hřbitově nahradí 14 nových
Ve Vysoké ulici v Jablonci pokácí nemocný buk
Dřevokazné houby a lýkožrout trápí Jablonec

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace