Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

25.09.2023 23:22:42 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Od 2. do 8. října bude knihovnami u nás rezonovat velká společná kampaň na podporu knihoven a čtení Týden knihoven. Liberecká knihovna se k této kampani opět připojuje s bohatou nabídkou rozmanitých pořadů a aktivit.

V pondělí 2. října vypukne Týden knihoven, velká celostátní knihovní kampaň, vlastně jakési dny otevřených dveří v českých knihovnách. Knihovny se takto v prvním říjnovém týdnu každoročně obracejí k široké veřejnosti a kromě obvyklých a pravidelných služeb nabízejí i mnohé netradiční. Cílem je ukázat, že knihovny mají co nabídnout všem věkových a zájmových skupinám, a nalákat do knihoven i ty návštěvníky, kteří jejich služby běžně nevyužívají.

„Knihovny se za poslední léta proměnily v místa setkávání, kulturních a společenských aktivit. Přitom neztrácejí svůj význam z hlediska čtenářství. Nová témata jim spíš přinášejí další zájmové skupiny a tedy potenciální čtenáře. Jejich práci velmi oceňuji a mám je za přirozenou součást kulturního života našich měst a obcí," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Letos si české knihovny zvolily společné motto „Už jsme zpátky!", aby tak jasně proklamovaly, že po dlouhé a nepříjemné covidové odmlce jsou plně zpět s kompletní nabídkou veškerých služeb a navíc s rozšířenou nabídkou mnoha nových a možná nečekaných aktivit. Věříme, že společně s dalšími knihovnami v Libereckém kraji uděláme radost mnoha našim čtenářům a návštěvníkům," doplňuje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny. Kampaň vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a liberecká Krajská vědecká knihovna se k ní připojuje každý rok.

Po celý týden si u nás jak děti, tak i dospělí mohou dát Rande naslepo s knihou. V Hudební knihovně na vás čeká tradiční volný poslech gramodesek nazvaný Gramočtení, ve kterém jsme se tentokrát zaměřili na poezii. A v Knihovně pro děti a mládež si pro změnu můžete zasoutěžit s naším akčním průzkumnickým kvízem pro celou rodinu. Po celý týden také děti a mládež registrujeme zdarma.

I v nabídce pořadů vás čeká mnoho zajímavého. V úterý 3. 10. odpoledne si nenechte ujít další Burzu knih a časopisů, za pěkného počasí se sejdeme před budovou knihovny. A pokud vydržíte až do podvečerních hodin, zveme vás tentýž den na oslavu 90. narozenin pánů Miloslava Nevrlého, Siegfrieda Weisse a Gustava Ginzela, které si připomeneme v 18 hod. v pořadu Devadesátka pokračuje...

Ve středu 4. 10. zahájíme v 17 hod. před knihovnou další velkou venkovní výstavu nazvanou Návrat domů. Liberecké oběti holocaustu. Cílem této výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit jako oběti holocaustu a jejichž životy tím byly zásadním a často nezvratným způsobem zasaženy. Po vernisáži následuje v 17:30 hod. přednáška spojená s diskusí.

Ve čtvrtek 5. 10. večer si na své přijdou milovníci cestopisů, pro něž jsme připravili pořad Jana Paciny O pacifické hřebenovce. V pátek 6. 10. v 16 hod. odpoledne se budeme věnovat Trénování paměti, tentokrát na knihovnické téma. Tento jednorázový interaktivní kurz je určen (nejen) seniorům.

Víkendový program už bude patřit především dětem - v sobotu 7. 10. mohou v knihovně strávit celé dopoledne. V 10 hod. na ně čeká sobotní pohádka „Kdo nenechá pejska spát" v podání Divadla Kordula a před tím v 9 hod. nebo později od 11 hod. si mohou v naší knižní dílně v Knihovně pro děti a mládež vyrobit vlastní leporelo a zabalit si knihu jako profesionální knihovník.

Věříme, že si z naší nabídky každý zájemce něco vybere, a těšíme se, že se s vámi potkáme první říjnový týden v knihovně. Neváhejte, už jsme zpátky!

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Rozvoj cestovního ruchu v Turnově? Udržitelně a s ohledem na místní!

Na světě je nová Strategie rozvoje cestovního ruchu ve městě Turnov 2030. Rozhodně to není plán na to, jak turisty více naplnit Český ráj! Je to vize rozvoje cestovního ruchu přímo v Turnově, a to s ohledem na priority místních obyvatel i podnikatelů a s cílem stabilního udržitelného rozvoje důležitého odvětví města v srdci Českého ráje. Více podrobností

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
FOTO: U všeho byl Čanturišvili
Sedmihorské léto 2024 pokračuje koncerty i divadelními představeními
Zloděj se v Jablonci dostává do bytu pod záminkou odečtu vodoměru
Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července

Nejčtenější články

21.07.: Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
19.07.: FOTO: The Cello Boys zahráli v Jablonci
18.07.: Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace