Trojský kůň a další exponáty v jabloneckém muzeu

06.12.2023 11:08:16 | Autor: Šárka Labusová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Trojský kůň a další exponáty v jabloneckém muzeu

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu současného autorského šperku Computer&Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu.

Vytvořili autorské šperky, pro které využili výtvarně zajímavé součástky, nosiče dat a další konstrukční prvky počítačů, mobilů a jiných zařízení. Někteří do svých prací důvtipně vsadili počítačový slang, jiní podlehli kouzlu tvorby prostřednictvím počítačových programů spolupracujících s CNC obráběním, laserem či 3D tiskem. „Byla využita i osobitá kreativita umělé inteligence a několik autorů se také věnuje hlubšímu zamyšlení nad tématem problematiky komunikace a rozpadu civilizace v důsledku nadužívání techniky nebo uchvácení umělou inteligencí, která dokonce některé šperky vytvořila", uvedla kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.

Vystavená díla reflektují osobitý výtvarný výraz každého ze čtyř desítek autorů, ale také hlubší myšlenkový podtext jednotlivých osobností k tématu ovlivnění lidské kultury počítačovou technikou. Návštěvníci na výstavě najdou šperky v podobě trojského koně, blackboxu, modré obrazovky smrti nebo rostlinné sítě jako obdobu internetu.

Součástí výstavy jsou práce pěti autorů, kteří se zúčastnili mezinárodního šperkařského sympozia pořádaného muzeem letos v červnu. Navázalo na jablonecká šperkařská sympozia z let 1968, 1971 a 2008 a proběhlo v dílně Katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. „Úkolem účastníků bylo kromě ztvárnění daného tématu využít ve špercích i kovové nebo skleněné bižuterní komponenty, které propojují práce s tradiční jabloneckou výrobou," doplnila ředitelka muzea Milada Valečková. K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.

Výstava současného autorského šperku Computer&Jewellery bude zahájena ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin. Otevřená bude do 7. dubna 2024.

Účastníci Mezinárodního šperkařského sympozia:  Mia Čopíková (Slovenská republika), Carolin Denter (Německo), Kamila Housová Mizerová, Martin Pouzar, Martin Verner.

Další vystavující autoři: Michal Cimala, Jolana Čtvrtečková, Stanislava Grebeníčková, Martin Grosman, Jan Hásek, Marta Havlíčková, Pavel Herynek, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Pavel Kopřiva, Karolína Kopřivová, Mária Kobelová, Jolana Krédlová Nováková, Jaroslav Kučera, Zdeňka Laštovičková, Antonie Lecher, Pavel Opočenský, Hana B. Polívková, Veronika Pouzarová, Kateřina Reich, Denisa Sedláková, Adéla Schicker, Marcela Kindl Steffanová, Jiří Šibor, Jana Válková Střílková, Ludmila Šikolová, Markéta Šílená, Kristýna Španihelová, Blanka Šperková, Marta Švajdová, Jiří Urban, Sára Vašíček Milleson, Miroslava Veselá, Karel Votipka, Adéla Wiesenbergerová, Markéta Poláková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
V Kokoníně se bude diskutovat o Janu Žižkovi
Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

Nejčtenější články

23.05.: Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
24.05.: Jabloneckým tónům je deset let
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace