Teplo v Jablonci zdraží na bezmála 800 korun za gigajoul
30.11.2011 10:10:04 | Autor: Marek Kuntoš | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Ještě na konci října byla cena pro domácnosti od jablonecké teplárny na 690 korunách, dvojí zvýšení teplo prodraží skoro o 16 procent. Ještě větší cenový skok musí strávit domácnosti, které plyn odebírají od RWE Transgas - během letošního roku jim cena stoupla skoro o 20 procent, ceny od ledna přitom firma ještě neoznámila.
Jablonecká teplárenská a realitní (JTR) bude od Nového roku za teplo požadovat 799 korun za gigajoul, místo současných 730 Kč. Původní prognózy přitom hovořily o částce 760 korun. Podle ředitele teplárny Tomáše Balcara ale musí do ceny promítnout nejen zvýšení sazby DPH z 10 na 14 procent, ale i vyšší cenu paliva.
"Vzhledem ke skutečnosti, že dochází k dalšímu výraznému zdražování zemního plynu, které naše společnost v úpravě ceny od 1.11. 2011 zohlednila jen částečně, jsme nuceni dodatečně upravit i cenu spotřební složky bez DPH," uvedl ředitel v průvodním dopise odběratelům.
Cena v Jablonci se v krátké době zvyšuje podruhé. Do konce října platila pro domácnosti cena 690 korun za gigajoul, od dalšího dne 730 Kč/Gj. „Naše společnost provádí řady úsporných a optimalizačních opatření. Díky nim neuplatňujeme do nové ceny celý nárůst ceny zemního plynu," napsal tehdy odběratelům Tomáš Balcar. (více zde )
Na teplárnu v Jablonci je napojeno zhruba 10 tisíc domácností. Cena v Jablonci patří mezi nejvyšší v zemi a teplárna se potýká s odpojováním nespokojených odběratelů. Kritici jí vyčítají, že využívá zastaralou rozvodnou síť s velkými ztrátami. Za posledních 10 let přitom teplárna do modernizace a oprav rozvodné sítě investovala 200 milionů korun.
Teplárna nyní chystá projekt, jehož cílem je rozdělit rozvodnou soustavu do několika menších samostatných jednotek. Výrazně by se tak snížily ztráty a klesly by i výrobní náklady. Mšeno a další okolní části Jablonce hodlá napojit do března roku 2013 na nový kogenerační zdroj tepla, další by měl vzniknout v Jabloneckých Pasekách.
Teplo podraží od Nového roku v Jablonci i domácnostem, které nejsou napojené na centrální vytápění. Do cen se jim promítne změna v sazbě DPH i zdražení paliv.
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
V jablonecké Kubálkově ulici se dláždí do konce týdne
Práce v jablonecké Kubálkově ulici se prodlužují do konce prvního prosincového týdne. Již jednou prodloužený termín dokončení byl 30. listopadu. Důvodem dalších potřebných dnů jsou povětrnostní podmínky. Pracovat se tu začalo 1. července. „Nejdéle do 7. prosince budou dělníci pracovat na dodláždění pojezdové a pochozí části u OA a VOŠ. Zároveň se bude průběžně odklízet i staveniště," říká Petr Heidrich z oddělení přípravy a realizace investic jabloneckého magistrátu. Chodci mohou ulicí Kubálkova procházet stavbou podél budovy SUPŠ a VOŠ. Stále je však nutná obezřetnost, jelikož průběžně probíhají hutnící práce dlažby a občas se po staveništi pohybuje menší technika, která přesouvá drť a kostky.
Nejnovější články
Prezident dostal v Jablonci hodiny, jeho choť vánoční ozdoby
Do aplikace Zápis do ZŠ bude možné nahlížet od 15. prosince
Liberecký kraj jmenoval nové ředitele škol a školských zařízení
Ve Frýdštejně skončilo osobní auto na boku
Prezident Petr Pavel převzal unikátní regionální dary
Nejčtenější články
09.12.: Prezident republiky Petr Pavel a jeho manželka navštíví Liberecký kraj
10.12.: Prezident Petr Pavel převzal unikátní regionální dary
10.12.: Kraj a Jablonec chystají opravy Střední uměleckoprůmyslové školy
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.