Taneční studio Magdaléna reprezentovalo na festivalu v Hronově

03.09.2013 08:28:31 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Rychnov u Jablonce nad Nisou,Jablonec nad Nisou

Taneční studio Magdaléna reprezentovalo na festivalu v Hronově

Soubor Tanečního a pohybového studia Magdaléna o.s. se zúčastnil v srpnu letošního roku hned s několika vystoupeními divadelního festivalu Jiráskův Hronov.

Tento soubor měl letos nominaci s inscenací „Zalykám se smíchem, bolí to, tak se směju" z celostátní přehlídky pantomimy a pohybového divadla Otevřeno v Kolíně, sólo Axis Mundi (Anna Benháková) získalo nominaci na Hronov na celostátní přehlídce scénického tance Tanec, tanec 2013 v Jablonci nad Nisou. Největším úspěchem ale byla nominace z národní přehlídky mladého divadla v Ústí nad Orlicí s inscenací „Barokní fuga".

TS Magdaléna se dlouhodobě řadí mezi nejlepší výchovně vzdělávací umělecké subjekty u nás. Tento velký úspěch je toho jen potvrzením. Ocenění ze strany uznávaných odborníků - tanečního pedagoga, režiséra, divadelního kritika je objektivnější, proto uvádíme několik ohlasů od odborníků a diváků na Hronově.

Luděk Horký - dramaturg Centra tvorby pro děti a mládež v České televizi, je členem výboru Českého národního střediska ASSITEJ a členem odborné rady pro amatérské činoherní divadlo Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu NIPOS-ARTAMA: „Inscenace je jako výkřik kamene pod rukou barokního sochaře. Tato fuga byla barokem prorostlá skz naskrz. Baroko křičelo ze všech jejich složek. Přesto ale nešlo o nějaké muzeální oživení starého barokního kousku. Měli jsme tu čest s ryze současnou inscenací tanečního divadla, která promyšleně pracuje s bytostně barokními principy sdělování pocitů a témat."

Vladimír Fekar - režisér, dramaturg Městského divadla Zlín, pedagog Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění ve Zlíně, Univerzitě Palackého v Olomouci, Slezské univerzitě v Opavě: „Šlo o jednu z nejsugestivnějších choreografií, které jsem kdy viděl. Oceňuji pevné dramaturgické uchopení, jehož klíčem je básnická skladba o vertikále mezi čímsi božským a červem-člověkem, který je nicotný a skončí rozkladem. Tématem se stala i ženskost tanečnic - ke smrti najednou spějí Degasovy baletky. Cítil jsem v choreografii baroko se vším všudy."

Jana Soprová - divadelní publicistka: „Jde tu především o evokaci vypjaté emocionální atmosféry, naladění na určitý druh vnímání, čemuž běží naproti velmi sugestivní hudba, zprvu líbezná, postupně monumentálně rozbouřená, dopadající na diváky jako bortící se chrám."

Jiří Lössl - tanečník, pedagog na katedře výchovné dramatiky DAMU Praha a na katedře tance HAMU Praha, věnuje se pedagogické, metodické, koncepční, publikační a výzkumné práci v oblasti scénického tance, odborný pracovník NIPOS-ARTAMA pro scénický tanec: „Tanec dívek prosakuje do morku kostí a nenechá naši mysl klidnou. Prostor se naplňuje pohybem a houstne. Už není k hnutí - tanečnicím ani divákům... Dívky svým prudce lomeným obloukem v pase až nápadně připomínají vrchol barokního malířství - ženu - krásnou, spanilou a přesto smyslnou a zničující jako její láska. Hluboký účinek skladby, podpořen výkony tanečnic, výběrem hudby, světlem, kostýmem i líčením, nás nenechával ani chvíli na pochybách... Jen bylo třeba se na chvíli nadechnout a teprve potom se rozezněl potlesk. Zpočátku nesmělý, jako by se divák potřeboval vzpamatovat. Ale postupně sílící, vědom si toho, jaký výkon oceňuje."

Divák na festivalu Jiráskův Hronov: „Tahle inscenace byla pro mne opravdu jedna z nejlepších inscenací, co jsem za poslední dobu viděl. Baví mne na tom ten obraz nějaké té marnosti, smrti, boží bázně... Hlavně marnosti těla a v podání deseti mladých, krásných těl. Když člověk kouká na to dokonale fungující mladé tělo, které ti pak říká, že je to prach a popel a stejně se to za pár let rozpadne, tak je to pro mne fakt neskutečně působivé a mrazivé."

Soubor Tanečního a pohybového studia Magdaléna o.s. na divadelním festivalu Jiráskův Hronov<br />Autor: Ivo Mičkal Barokní fuga

Režie a pedagogické vedení - Ludmila Rellichová
Choreografie - Ludmila Rellichová a soubor
Úprava textu (barokní báseň) P. Bedřicha Bridela - Ludmila Rellichová
Hudba - Philip Glass, Luboš Fišer
Autor hudební koláže - Bohumír Rellich
Světelný design - Martin Šulc

Motto inscenace: Barokní fuga posedlá mýtem smrti. Lidé si ubližují na potkání, protože je to způsob jejich komunikace, obživy i druh zábavy. Je to zvyk. Kupují si lásku. Prodávají sami sebe. Láska umí být krutá až do úplného zničení vlastního já. Zlo nemá příčinu, není důsledkem určitého činu ani vlastností určité osoby či skupiny osob a není ani odpovědí na zlo předešlé. Je vrozeným dědictvím všeho tvorstva.

Inscenace bude uvedena 2. 10. 2013 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou a 26. 10. 2013 v Kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou.

Zápis pro nové žáky do Tanečního a pohybového studia o.s se uskuteční 5. 9. 2013 od 15 do 18 hodin v prvním patře budovy Městské knihovny v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Zápis platí i pro výuku v Jablonci nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Taneční a pohybové studio Magdaléna přijímá nové talenty

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy
Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Obrazem: Novoroční ponor 2026
Školení záchranářů GOPR a Horské služby probíhalo na ledovci Stubai
Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku

Nejčtenější články

02.01.: Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
01.01.: Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku
01.01.: Obrazem: Novoroční ponor 2026

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace