Strategický plán Jablonce 2021 až 2030 vykazuje zásadní nedostatky

14.12.2021 09:12:43 | Autor: PI/ Starostové pro Liberecký kraj, Místní klub Jablonec nad Nisou | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Strategický plán Jablonce 2021 až 2030 vykazuje zásadní nedostatky

Zastupitelé města Jablonce nad Nisou se chystají na svém jednání, které se uskuteční ve čtvrtek 16. prosince 2021, schválit Strategický plán města Jablonec nad Nisou na období 2021 až 2030.

„Nově vzniklý dokument je pro další rozvoj města velmi potřebný a jeho základní struktura odpovídá současným trendům. Problém ale spatřuji v obsahové náplni, která bohužel zcela vynechává nalézání příčin nevyhovujících stavů pro následná nápravná opatření. Výstupy strategie podle nás opomíjejí určení tzv. klíčového faktoru úspěchu. Neobsahuje vymezení priorit," sdělil Václav Vít, místopředseda místního klubu Jablonec nad Nisou.

Strategie vychází kromě údajů čistě statistických, i z dotazníkového šetření, které probíhalo v období od 11. 1. 2021 do 14. 2. 2021. Mediálně byla tato akce velmi podceněna a možná bohužel zároveň vyjadřuje i míru zájmu veřejnosti o dění na magistrátu. Celkově nebyli dostatečně osloveni, ani s metodikou blíže seznámeni, dotčení partneři města (osadní výbory, představitelé sousedních samospráv, odborná veřejnost a sdružení, organizace působící na území města). Dotazníky odevzdalo pouze 410 respondentů, tzn. necelé 1 procento obyvatel města, navíc 46 % z nich je z centra. „Diskuse o formě a podobě šetření ve veřejnosti neproběhla, což je v přímém rozporu s tvrzením o zapojení osadních výborů a veřejnosti. Vzorek dat tak nelze brát jako reprezentativní a použitelný pro zásadní rozhodování. Nabízí se otázka, na základě jakých dat je následně rozhodováno. Výsledek šetření je tudíž alarmující a nemusí vyjadřovat reálný názor veřejnosti," řekl dále Vít. 

Významným a klíčovým stavebním kamenem strategie je SWOT analýza, která ovšem ve stávající podobě vykazuje zásadní nedostatky v zařazení bodů do oblastí. Jediným východiskem při odstranění nedostatků je odborná oponentura, která by zkvalitnila práci s daty a zpřesnila umístění i formulace jednotlivých závěrů a v neposlední řadě by revidovala zvolenou míru projednání materiálů. Nelze také dohledat konkrétní příčiny nevyhovujících stavů (slabých stránek). Velmi těžko je pak možné nastavovat opatření pro jejich řešení. Dokument vykazuje i určitou nevyváženost v podrobnosti výstupů po jednotlivých pracovních skupinách.

Absence plnohodnotného sběru dat a minimální projednání s veřejností a s ostatními partnery je přímým důvodem nekompletnosti a nevěrohodnosti celého Strategického plánu. V této podobě jde o dokument, který s nadsázkou bude řešit všechno trochu a všechno bude „nějak" zlepšovat bez vymezení klíčových priorit. Tomu odpovídá i 48 navržených specifických cílů, které dokument hodlá při svém naplňování sledovat. Takové číslo je z pohledu řízení projektů evidentně nepřiměřené.

Závěrem lze ocenit práci jednotlivých pracovních skupin. Na této platformě vzniklo mnoho kvalitních námětů a lze z těchto podkladů úspěšně vycházet při dalším dopracování. Zároveň věříme, že vedení města vyslyší oponentní názory na rozpracovaný materiál a udělá vše pro to, aby byl kvalitní, projednatelný a ve výrazné shodě napříč celým politickým spektrem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace