Stavba mostu v Semilech je kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

21.03.2024 20:24:02 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Stavba mostu v Semilech je kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

Stavba mostu ev. č. 289-002 v Semilech nezačne podle avizovaného termínu 25. března letošního roku. Důvodem je, že zhotovitel - firma EUROVIA CS, a.s. - včas nereagoval a nevzal na vědomí rozhodnutí, které vydal Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Ten sice udělil výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněného druhu týkající se vranky obecné, avšak pod podmínkou, že v období od 1. března do 30. června nebude umožněn vstup do koryta řeky Jizery. Stavba mostu tak začne 1. června 2024 (po mimořádném zkrácení termínu zákazu vstupu do Jizery o měsíc). Stihnout postavit se má ještě do konce letošního roku.

„Situace mě velice mrzí, ovšem jedná se o rozhodnutí krajských úředníků, které musíme respektovat. Je to stav, který nemůžeme ovlivnit. Stavbu budeme nyní monitorovat a od 1. června 2024 zhotovitelská firma EUROVIA CS, a.s. začne konečně stavět tak, aby most byl letos dokončen," uvedl statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták.

V korytě řeky Jizery se nachází vranka obecná, která patří mezi chráněné druhy ryb, a to v rámci chráněných území v evropsky významné lokalitě v Semilech.

„Celé je to pro mě jen obtížně srozumitelné. Nejen to, že firma zcela opomněla rozhodnutí vydané úřadem, ale i to časové omezení z něj vyplývající, které je pro stavební práce limitující. Všechny nutné práce na mostě v zimě prostě neprovedete a větší část vhodného času zase omezuje krajské rozhodnutí. Respektuji stanovisko o ochraně, ovšem myslím si, že se dotčené orgány státní správy ani nezabývaly zohledněním a posouzením veřejného zájmu dané stavby," dodal hejtman Martin Půta.

Most ev. č. 289-002 Semily III postaví firma EUROVIA CS, a.s. za 80.392.490,75 korun včetně DPH. „Jsem rád, že se nám nakonec povedlo vysoutěžit firmu. V původním výběrovém řízení všechny nabídky překročily maximální možnou cenu, museli jsme tak soutěž zrušit a vyhlásit ji znovu," vysvětlil statutární náměstek Jan Sviták. „Most nyní nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam například vyhýbají lidé. Projekt tedy přinese kromě vybudování zcela nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím."

Zakázka je rozdělena na dvě části. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily investují do výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji.

Související články

Rekonstrukce hlavního mostu přes Jizeru v Semilech začne 24. března
S blížícím se jarem pokračují rekonstrukce silnic a mostů
FOTO: Most přes Jizeru v Semilech uzavřen, opravuje se silnice Na Mýtě
Kraj hledá firmu, která opraví most přes Jizeru v Semilech
Semilské nádraží projde rekonstrukcí v dopravní terminál
FOTO: Stavba semilského mostu v Jatecké ulici jde do finále
Jaké byly investiční akce roku 2021 v Semilech a jaké budou nové
Obrazem: Jak postupuje stavba mostu na semilské sídliště V Řekách
FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
Obrazem: Železný most už v Semilech nad Jizerou nestojí
Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna
FOTO: Lávka ze semilského náměstí k poště už je průchozí
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
FOTO: Nová Bítouchovská lávka je od začátku září průchodná
Revitalizace náhonu v Semilech byla dokončena

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený

Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí radní schválili návrhovou část klimatické koncepce
Město Jablonec požádá o dotaci na obnovu parku v ulici V Aleji
FOTO: Po pěti letech vyrostla v Jilemnici sněhová socha Krakonoše
Střípky MP: zapadlý traktůrek, nejistá jízda i žena se zákazem řízení
Opravu čekají klempířské prvky a římsa radniční věže

Nejčtenější články

06.01.: U obchodního centra v Jablonci se srazila dvě auta
06.01.: Město Jablonec udělilo první Honor Urbis
08.01.: Město Jablonec požádá o dotaci na obnovu parku v ulici V Aleji

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace