Sochy z Getsemanské zahrady přestěhovali do Zákup, kde vytvoří repliky

28.08.2014 17:06:23 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Rádlo,Jablonec nad Nisou

Sochy z Getsemanské zahrady přestěhovali do Zákup, kde vytvoří repliky

Ve čtvrtek 28. srpna dopoledne se odstěhovala zhruba polovina soch z Getsemanské zahrady, která je u Domu Jany a Josefa V. Scheybalových v jablonecké Kostelní ulici, do restaurátorského ateliéru v Zákupech. Důvodem stěhování bylo pořízení jejich kopií pro obec Rádlo. Repliky soch přijdou na 1,2 milionu korun, které zaplatí obec Rádlo s využitím dotace ministerstva pro místní rozvoj.

Ve čtvrtek 28. srpna dopoledne se odstěhovala zhruba polovina soch z Getsemanské zahrady, která je u Domu Jany a Josefa V. Scheybalových v jablonecké Kostelní ulici, do restaurátorského ateliéru v Zákupech. Důvodem stěhování bylo pořízení jejich kopií pro obec Rádlo. Repliky soch přijdou na 1,2 milionu korun, které zaplatí obec Rádlo s využitím dotace ministerstva pro místní rozvoj.

Vytvoření kopií jednotlivých státem památkově chráněných soch patřících do souboru tzv. Getsemanské zahrady připravovaly Jablonec nad Nisou a Rádlo společně dlouhou dobu. „Dnešku předcházelo poměrně složité období schvalování a povolování, protože Getsemanská zahrada, kterou tvoří 11 soch, byla odborně ošetřená v rámci přestavby fary na Dům Jany a Josefa V. Schejbalových, je pod dotací, a je zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Proto jsme museli také požádat poskytovatele dotace i Národní památkový ústav o povolení se sochami nakládat a vytvořit jejich kopie," vysvětlil dlouhá jednání náměstek jabloneckého primátora Petr Vobořil.

Rádlo chce kopie soch umístit na náves ke kostelu okolo starobylé lípy. „Loni obec získala bílou stuhu Vesnice roku společně s finanční odměnou. Tu jsme se rozhodli věnovat na obnovu návsi, kam chceme vrátit také repliky Getsemanské zahrady, jež historicky pochází právě od nás," řekl starosta Rádla Miroslav Šikola. Rádlo bude také vytvoření kopií financovat: „Celkem to bude stát 1,2 milionu korun, půl uhradí obec Rádlo, druhou polovinu máme z dotace ministerstva místního rozvoje," dodal Šikola.

V Zákupech pracuje zkušený restaurátor Jiří Kudrna

Část soch z Getsemanské zahrady odborníci již odstěhovali do ateliéru Jana Fedorčáka v Zákupech, kde na nich bude pracovat restaurátor Jiří Kudrna. „Nejprve nachystáme naformování, což jsou vlastně drobné retuše a opravy povrchu soch. Následné formy tvoří silikon a sádra, protože silikon má vynikající otiskovací schopnosti, takže získáme věrný otisk. Pak vytvoříme kopie z umělého kamene," popsal postup Jiří Kudrna, který má na svém kontě restaurátorské práce například v kutnohorském chrámu sv. Barbory a v dalších kostelech i katedrálách či sousoší Čtvero ročních období z maďarského travertinu v Kralupech nad Vltavou. Do konce roku ještě stejnou cestu do zákupského ateliéru podstoupí druhá polovina souboru soch.

Osazení replik Getsemanské zahrady v Rádle záleží na klimatických podmínkách. Stejně tak to bude i s originály, které zůstanou v Jablonci nad Nisou. „Už by tady chyběly. Celá akce není jednoduchá, ale očekáváme dobrý výsledek, který se promítne i do oprav originálů," doufá náměstek Vobořil. V budoucnu by repliky v Rádle měly dostat i původní barevnost. Tu je však podle restaurátora Kučery nutné ještě přesně prozkoumat a zdokumentovat, a to není předmětem této zakázky.

Protože restaurátorské práce budou probíhat do konce roku 2014, je možné, že nebude klimaticky vhodné období pro osazení originálů i replik na svá místa. „Pokud napadne sníh, budeme hledat vhodné prostory pro jejich uskladnění," slíbil Petr Vobořil.

Sochy prošly ošetřením v roce 2012

Getsemanská zahrada je součástí farního areálu v jablonecké Kostelní ulici. Soubor jedenácti soch v hodnotě téměř 30 milionů korun prošel odborným ošetřením v roce 2012, kdy skončil projekt „Transformace fary č.p. 1 v Jablonci nad Nisou na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových" (průběh 2011 - 2012).

Sedm soch je osazených v zahradě, dva andělé a dvě vázy jsou umístěné na čtyřech kamenných sloupcích plotu směrem do ulice Kostelní. Zatímco sochy byly odborně ošetřené horkou parou, kompletní obnovou prošel Anděl s kalichem hořkosti. Restaurátoři z něj odstranili organické části, vyčistili kámen, injektovali a prolepili trhliny a modelačně doplnili chybějící části.

Od roku 1963 je jablonecká Getsemanská zahrada prohlášená za kulturní památku a zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Sochy jsou z roku 1829 a vytvořil je mistr kamenický Ignác Martinec, který se inspiroval podobným sousoším z Jiřetína pod Jedlovou. Manželé Scheybalovi je silně poškozené převezli do farní zahrady v roce 1966 z Rádla.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rádlo oslavilo vítězství v soutěži Vesnice roku 2014 Libereckého kraje

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev S příchodem adventního času zastihla Turnováky smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci
Potvrzené případy na 100 tisíc obyvatel v kraji jsou už na tisícovce
U Zásady zapadl ve sněhu autobus
Darujte svým blízkým pod stromeček regionální výrobek
Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Nejčtenější články

29.11.: S prvním sněhem se v Libereckém kraji objevily i komplikace v dopravě
28.11.: Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
29.11.: Rada čeká, až se to zlomí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace