Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz

14.12.2018 10:13:46 | Autor: Marta Vokurková | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz

Výuka finanční gramotnosti vtrhla do českých škol. Čtvrťáci a páťáci v ní poznávají svět peněz. Mnozí poprvé slyší slova jako dluh či splátka nebo vidí, jak funguje bankomat. Projekt Abeceda peněz, který připravila Česká spořitelna, získal akreditaci Ministerstva školství. A jeho obliba se mezi školami v celé zemi i na Liberecku rychle šíří. Jen za poslední měsíc se výuky zúčastnilo přes dvě stovky dětí z regionu.

Cílem Abecedy peněz je naučit děti správnému hospodaření s penězi. „Naší ambicí je zásadně zvýšit finanční gramotnost společnosti a zejména mladé generace. A v ideálním případě i prosadit finanční vzdělávání coby jeden z předmětů základního školství u nás," vysvětlil David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání.

Správa peněz je totiž poměrně klíčovou dovedností. A dosud byly pro děti hlavním a mnohdy jediným zdrojem informací rodiče. Ne vždy šlo ale o zdroj kvalitní. Dospělí Češi mají většinou laxní přístup k řízení rodinných financí. A celá čtvrtina lidí v zemi žije od výplaty k výplatě.

Projekt Abeceda peněz v Turnově, Semilech a Liberci<br />Autor: Marta Vokurková

Do loňského pilotního ročníku Abecedy peněz se zapojilo přibližně 110 tříd z celé ČR. Díky pozitivnímu ohlasu mezi učiteli i řediteli jich jen v prvním pololetí letošního školního roku bylo na 150. A přibývají stále další.

Podpis smlouvy dal dětem zabrat

Abeceda peněz ukazuje dětem svět financí i souvislosti v něm a hravou formou prohlubuje jejich vědomosti týkající se hospodaření s penězi. V rámci několikaměsíčního programu se školáci učí plánovat své finance a nové znalosti průběžně za pomoci odborných lektorů i svých učitelů přenášejí rovnou do praxe.

„Děti mají za úkol vybudovat vlastní firmu. Navrhnout její logo, název a hlavně sortiment. Takové zboží, které zvládnou samy, s přiměřenými náklady, vyrobit, a bude možné jej prodat na veřejných jarmarcích, jež jsou vrcholem Abecedy peněz. Děti tedy neustále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat se vstupními náklady i cenou vlastní práce a pracovat na propagaci. To vše společně po vzájemné diskuzi s ostatními," popsal David Hubáček.

Každá třída může počítat se vstupním kapitálem ve výši 3000 korun. Ten dostanou do České spořitelny formou půjčky a už na něm čeká děti první střet s realitou. „Připravili jsme dětem k podpisu smlouvu s několika dodatky a poznámkami psanými malým písmem pod čarou. Pro mnohé byl velký šok, když zjistily, že podepsaly něco jiného, než měly v úmyslu," přiblížil David Hubáček.

Dojmy učitelů z Libereckého kraje

Během listopadu a počátku prosince  absolvovalo kurz na 200 dětí z Libereckého kraje. Na veřejných jarmarcích prodávaly hlavně vánoční dekorace, ozdobné zápichy, cukroví a drobné občerstvení. Možnost vyzkoušet si zcela nové věci většinu školáků naprosto pohltila.

Projekt Abeceda peněz v Turnově, Semilech a Liberci<br />Autor: Marta Vokurková

„Dětem se v projektu Abeceda peněz velmi líbila exkurze ve Spořitelně. Nakoukly do světa peněz - jak peníze fungují, jak se půjčují a vrací. Protože v projektu samy měly půjčku 3 000 Kč od banky, pořád na jarmarku počítaly, jestli už si vydělaly dost, aby půjčku mohly splatit. Díky projektu si tak už lépe umí představit, jak s penězi hospodařit," chválila si učitelka ze Semil Dana Novotná.

„Byla jsem příjemně překvapená, v jaké míře děti Abeceda peněz pohltila. Rodiče se mnou sdíleli zážitky, jak jim děti doma vyprávěly o exkurzi v pobočce Spořitelny, jsouce zcela okouzleny zázemím banky, trezory, prací s bankomatem. Vše pro ně bylo zcela nevšední a zajímavé. Hrozně se těšily na jarmark, na práci se skutečnými penězi, na opravdický prodej svých výrobků. Potíže nám trochu dělala cenotvorba i odhad cen materiálů, který jsme potřebovali k výrobě - někdy jsme cenu podhodnotili, jindy naopak. Ale pro děti je i toto cenná zkušenosti," popsala Helena Podzimková z Turnova.

Děti se díky Abecedě peněz neposunuly jen v oblasti finanční gramotnosti. „Žáci se hodně naučili spolupráci - všímali si dovedností svých spolužáků, kdo je v čem šikovný, aby si společně postavili co nejlepší tým. Lepší počtáři měli konečně příležitost vyzkoušet si matematiku v praxi. Děti se také naučily komunikačním dovednostem - jak kontaktovat veřejnost, nabízet své výrobky, dokonce na jarmarku pak smlouvaly o cenách. Práce v projektu hodně stmelila kolektiv, děti jsou pyšné na to, jakou mají firmu, jaké si vytvořily logo a podobně," popisuje další učitelka semilských čtvrťáků Lucie Vilimovská.

Jarmarkem pro většinu dětí Abeceda peněz nekončí. Čeká je rozhodování, jak s vydělanými penězi naloží. Některé třídy si plánují zaplatit školní výlet, jiné přispějí na charitu. V průměru si zatím každá ze tříd z jarmarku odnesla přes 15 tisíc korun. Krajskými rekordmany jsou děti z Kamenického Šenova, které si během odpoledne vydělaly přes 24 tisíc korun.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Projekt Abeceda peněz pokračoval dětskými jarmarky
Páťáci ze ZŠ Liberecká Jablonec pokračují v projektu Abeceda peněz
Jablonecké děti vydělávaly na zábavu i na charitu
Jablonecké děti si vyzkouší, zda by obstály v roli podnikatelů
Děti se v projektu Abeceda peněz učí finanční gramotnosti

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
28.04.: Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace