Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz
14.12.2018 10:13:46 | Autor: Marta Vokurková | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Výuka finanční gramotnosti vtrhla do českých škol. Čtvrťáci a páťáci v ní poznávají svět peněz. Mnozí poprvé slyší slova jako dluh či splátka nebo vidí, jak funguje bankomat. Projekt Abeceda peněz, který připravila Česká spořitelna, získal akreditaci Ministerstva školství. A jeho obliba se mezi školami v celé zemi i na Liberecku rychle šíří. Jen za poslední měsíc se výuky zúčastnilo přes dvě stovky dětí z regionu.
Cílem Abecedy peněz je naučit děti správnému hospodaření s penězi. „Naší ambicí je zásadně zvýšit finanční gramotnost společnosti a zejména mladé generace. A v ideálním případě i prosadit finanční vzdělávání coby jeden z předmětů základního školství u nás," vysvětlil David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání.
Správa peněz je totiž poměrně klíčovou dovedností. A dosud byly pro děti hlavním a mnohdy jediným zdrojem informací rodiče. Ne vždy šlo ale o zdroj kvalitní. Dospělí Češi mají většinou laxní přístup k řízení rodinných financí. A celá čtvrtina lidí v zemi žije od výplaty k výplatě.
Do loňského pilotního ročníku Abecedy peněz se zapojilo přibližně 110 tříd z celé ČR. Díky pozitivnímu ohlasu mezi učiteli i řediteli jich jen v prvním pololetí letošního školního roku bylo na 150. A přibývají stále další.
Podpis smlouvy dal dětem zabrat
Abeceda peněz ukazuje dětem svět financí i souvislosti v něm a hravou formou prohlubuje jejich vědomosti týkající se hospodaření s penězi. V rámci několikaměsíčního programu se školáci učí plánovat své finance a nové znalosti průběžně za pomoci odborných lektorů i svých učitelů přenášejí rovnou do praxe.
„Děti mají za úkol vybudovat vlastní firmu. Navrhnout její logo, název a hlavně sortiment. Takové zboží, které zvládnou samy, s přiměřenými náklady, vyrobit, a bude možné jej prodat na veřejných jarmarcích, jež jsou vrcholem Abecedy peněz. Děti tedy neustále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat se vstupními náklady i cenou vlastní práce a pracovat na propagaci. To vše společně po vzájemné diskuzi s ostatními," popsal David Hubáček.
Každá třída může počítat se vstupním kapitálem ve výši 3000 korun. Ten dostanou do České spořitelny formou půjčky a už na něm čeká děti první střet s realitou. „Připravili jsme dětem k podpisu smlouvu s několika dodatky a poznámkami psanými malým písmem pod čarou. Pro mnohé byl velký šok, když zjistily, že podepsaly něco jiného, než měly v úmyslu," přiblížil David Hubáček.
Dojmy učitelů z Libereckého kraje
Během listopadu a počátku prosince absolvovalo kurz na 200 dětí z Libereckého kraje. Na veřejných jarmarcích prodávaly hlavně vánoční dekorace, ozdobné zápichy, cukroví a drobné občerstvení. Možnost vyzkoušet si zcela nové věci většinu školáků naprosto pohltila.
„Dětem se v projektu Abeceda peněz velmi líbila exkurze ve Spořitelně. Nakoukly do světa peněz - jak peníze fungují, jak se půjčují a vrací. Protože v projektu samy měly půjčku 3 000 Kč od banky, pořád na jarmarku počítaly, jestli už si vydělaly dost, aby půjčku mohly splatit. Díky projektu si tak už lépe umí představit, jak s penězi hospodařit," chválila si učitelka ze Semil Dana Novotná.
„Byla jsem příjemně překvapená, v jaké míře děti Abeceda peněz pohltila. Rodiče se mnou sdíleli zážitky, jak jim děti doma vyprávěly o exkurzi v pobočce Spořitelny, jsouce zcela okouzleny zázemím banky, trezory, prací s bankomatem. Vše pro ně bylo zcela nevšední a zajímavé. Hrozně se těšily na jarmark, na práci se skutečnými penězi, na opravdický prodej svých výrobků. Potíže nám trochu dělala cenotvorba i odhad cen materiálů, který jsme potřebovali k výrobě - někdy jsme cenu podhodnotili, jindy naopak. Ale pro děti je i toto cenná zkušenosti," popsala Helena Podzimková z Turnova.
Děti se díky Abecedě peněz neposunuly jen v oblasti finanční gramotnosti. „Žáci se hodně naučili spolupráci - všímali si dovedností svých spolužáků, kdo je v čem šikovný, aby si společně postavili co nejlepší tým. Lepší počtáři měli konečně příležitost vyzkoušet si matematiku v praxi. Děti se také naučily komunikačním dovednostem - jak kontaktovat veřejnost, nabízet své výrobky, dokonce na jarmarku pak smlouvaly o cenách. Práce v projektu hodně stmelila kolektiv, děti jsou pyšné na to, jakou mají firmu, jaké si vytvořily logo a podobně," popisuje další učitelka semilských čtvrťáků Lucie Vilimovská.
Jarmarkem pro většinu dětí Abeceda peněz nekončí. Čeká je rozhodování, jak s vydělanými penězi naloží. Některé třídy si plánují zaplatit školní výlet, jiné přispějí na charitu. V průměru si zatím každá ze tříd z jarmarku odnesla přes 15 tisíc korun. Krajskými rekordmany jsou děti z Kamenického Šenova, které si během odpoledne vydělaly přes 24 tisíc korun.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)
Související články
Projekt Abeceda peněz pokračoval dětskými jarmarky
Páťáci ze ZŠ Liberecká Jablonec pokračují v projektu Abeceda peněz
Jablonecké děti vydělávaly na zábavu i na charitu
Jablonecké děti si vyzkouší, zda by obstály v roli podnikatelů
Děti se v projektu Abeceda peněz učí finanční gramotnosti
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Přechodně uzavřou průchod přes železniční most v Turnově
Od úterý 22. dubna 2025 bude přechodně uzavřen průchod přes železniční most na trati Turnov - Jičín! Na obou březích Jizery budou provedeny stavební úpravy na nájezdech na most. Hotovo by tady mělo být dokonce června 2025! Více podrobností na Našem Pojizeří
Liberecký kraj podporuje udržitelný rozvoj
Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo podporu z Dotačního fondu Libereckého kraje směřující k naplňování zásad udržitelného rozvoje. V programu na podporu místní Agendy 21 je připraveno 600 tisíc korun. Žádosti o dotace mohou podávat obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy v termínu od 28. dubna do 19. května 2025. „Naším cílem je podpořit konkrétní projekty, které uvedou principy udržitelného rozvoje do praxe - tedy do našich měst, obcí, mikroregionů, místních akčních skupin, neziskových organizací a mezi podnikatele v Libereckém kraji. Důležité je pro nás také aktivní zapojení veřejnosti do plánování rozvoje regionu," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Nejnovější články
Na počest zesnulého papeže Františka visí na kraji vlajka Vatikánu
Osmdesát let svobody. Kraj si připomíná výročí konce 2. světové války
Pes se vydal na noční dobrodružství, dveře od domu to odnesly
Prodej pěstebního substrátu na Proseči
Uzavírka v centru Jablonce se rozšíří
Nejčtenější články
22.04.: Začala stavba v centru Jablonce, počítejte s uzavírkami
24.04.: Pes se vydal na noční dobrodružství, dveře od domu to odnesly
23.04.: Po třetím zadržení už samozvaný král silnic zamířil do vazby
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.