Skleněné partnerství trvá už patnáct let
11.03.2023 22:07:00 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
V pátek a v sobotu 10. a 11. března probíhal v jabloneckém Eurocentru Festival zážitků v Trojzemí Euroregion Tour 2023. Účast na něm přijala také partnerská města Jablonce nad Nisou, jejichž zástupce primátor Miloš Vele spolu s náměstkyní Janou Hamplovou pozval v pátek na tradiční oběd.
V sobotu pak Jablonec navštívil primátor Kaufbeurenu Stefan Bosse. Kaufbeurenské a jablonecké gymnázium si připomíná třicet let spolupráce, ta městská letos oslaví 15 let trvání.
Pozvání k obědu přivedlo zástupce jabloneckých partnerských měst Kaufbeurenu, Zwickau, Jelení Hory a Krakonošského okresu do restaurace hotelu Petřín. Tam se hovor přirozeně stočil právě k historii hotelu a ke krásnému výhledu na Jizerské hory. „Představili jsme tu také místní regionální produkt, jímž je Vratislavická kyselka, která byla založená na stole," připomíná Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která má spolupráci s partnerskými městy na starosti.
„Velmi mě těší, že se spolupráce neporušila, že naše partnerská města tradici dodržela a pozvání na Euroregion Tour opět přijala. Těším se, že se naše spolupráce bude i nadále rozvíjet a že naše partnery v budoucnu také navštívím," prohlásil při slavnostním přípitku jablonecký primátor Miloš Vele.
Důkazem rozvíjení přátelských kontaktů je sobotní odpolední návštěva primátora Kaufbeurenu Stefana Bosse s partnerkou. Ty přijme Miloš Vele ve své pracovně. Setkáním obou primátorů vyvrcholí dopolední přijetí pedagogů kaufbeurenského gymnázia Jakoba Brucknera a jabloneckého gymnázia Dr. Randy v obřadní síni jablonecké radnice. Obě instituce spolu intenzivně spolupracují 30 let, zatímco městské partnerství trvá teprve 15 let.
Smlouva mezi Jabloncem a Kaufbeurenem byla uzavřená v září 2009. Kromě podpisu papírové podoby ji zástupci obou měst stvrdili svými podpisy bruskou také na skleněné vázy vyrobené v železnobrodské sklářské dílně Zdeňka Lhotského ze suroviny dovezené z Německa. „Měl jsem pocit, jako bych seděl u zubaře, neboť zvuk brusky velmi připomínal zvuk zubařské vrtačky," přiznal tehdy s úsměvem Stefan Bosse.
Související články
Partnerské vztahy Jablonce a Kaufbeurenu opět ožívají
Desetiletá dobrá spolupráce Jablonce a Kaufbeurenu bude pokračovat
Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren
Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě
Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech
Studenti z Německa se opět podívali do Jablonce
Němečtí policisté navštívili kolegy v Jablonci
Jablonec navštívili zastupitelé z Kaufbeuren
Představitelé Jablonce navštívili vánoční trh i svatbu v Kaufbeuren
Jablonec se představil na Tänzelfest v bavorském Kaufbeuren
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Tradiční jablonecký dotační titul na podporu výstavby
Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlašuje Program podpory výstavby technické infrastruktury pro rok 2026. Stejně jako v předchozích letech zaměří podporu na výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. Pro letošní rok město vyčlenilo částku 1 milion korun. Novinkou je možnost podat žádost v obou kolech také elektronicky prostřednictvím Portálu Jablonečana. „Podporou domovních čistíren a kanalizačních přípojek zlepšujeme kvalitu životního prostředí i technickou infrastrukturu ve městě. Chceme, aby byl program pro občany co nejdostupnější, proto letos umožníme i plně elektronické podání žádostí," říká jablonecký primátor Miloš Vele. O investiční dotaci mohou žádat majitelé objektů určených k trvalému bydlení v katastru Jablonce nad Nisou, získat mohou 50 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50 tis. korun na jednu bytovou jednotku, a to od 1. dubna do 30. října.
Nejnovější články
Vlajka pro Tibet opět visí na krajském úřadu
Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou
Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
Nejčtenější články
08.03.: Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
08.03.: Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
08.03.: Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.