Skleněné partnerství trvá už patnáct let

11.03.2023 22:07:00 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Skleněné partnerství trvá už patnáct let

V pátek a v sobotu 10. a 11. března probíhal v jabloneckém Eurocentru Festival zážitků v Trojzemí Euroregion Tour 2023. Účast na něm přijala také partnerská města Jablonce nad Nisou, jejichž zástupce primátor Miloš Vele spolu s náměstkyní Janou Hamplovou pozval v pátek na tradiční oběd.

V sobotu pak Jablonec navštívil primátor Kaufbeurenu Stefan Bosse. Kaufbeurenské a jablonecké gymnázium si připomíná třicet let spolupráce, ta městská letos oslaví 15 let trvání.

Pozvání k obědu přivedlo zástupce jabloneckých partnerských měst Kaufbeurenu, Zwickau, Jelení Hory a Krakonošského okresu do restaurace hotelu Petřín. Tam se hovor přirozeně stočil právě k historii hotelu a ke krásnému výhledu na Jizerské hory. „Představili jsme tu také místní regionální produkt, jímž je Vratislavická kyselka, která byla založená na stole," připomíná Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která má spolupráci s partnerskými městy na starosti.

Setkání partnerských měst v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou „Velmi mě těší, že se spolupráce neporušila, že naše partnerská města tradici dodržela a pozvání na Euroregion Tour opět přijala. Těším se, že se naše spolupráce bude i nadále rozvíjet a že naše partnery v budoucnu také navštívím," prohlásil při slavnostním přípitku jablonecký primátor Miloš Vele.

Důkazem rozvíjení přátelských kontaktů je sobotní odpolední návštěva primátora Kaufbeurenu Stefana Bosse s partnerkou. Ty přijme Miloš Vele ve své pracovně. Setkáním obou primátorů vyvrcholí dopolední přijetí pedagogů kaufbeurenského gymnázia Jakoba Brucknera a jabloneckého gymnázia Dr. Randy v obřadní síni jablonecké radnice. Obě instituce spolu intenzivně spolupracují 30 let, zatímco městské partnerství trvá teprve 15 let.

Smlouva mezi Jabloncem a Kaufbeurenem byla uzavřená v září 2009. Kromě podpisu papírové podoby ji zástupci obou měst stvrdili svými podpisy bruskou také na skleněné vázy vyrobené v železnobrodské sklářské dílně Zdeňka Lhotského ze suroviny dovezené z Německa. „Měl jsem pocit, jako bych seděl u zubaře, neboť zvuk brusky velmi připomínal zvuk zubařské vrtačky," přiznal tehdy s úsměvem Stefan Bosse.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Partnerské vztahy Jablonce a Kaufbeurenu opět ožívají
Desetiletá dobrá spolupráce Jablonce a Kaufbeurenu bude pokračovat
Jablonec oslaví 10. výročí partnerství s německým městem Kaufbeuren
Jablonecký primátor navštívil slavnosti v partnerském městě
Primátor Jablonce Kroupa se setkal se svým protějškem z Kaufbeurenu
Schuhplattler na jabloneckých Podzimních slavnostech
Studenti z Německa se opět podívali do Jablonce
Němečtí policisté navštívili kolegy v Jablonci
Jablonec navštívili zastupitelé z Kaufbeuren
Představitelé Jablonce navštívili vánoční trh i svatbu v Kaufbeuren
Jablonec se představil na Tänzelfest v bavorském Kaufbeuren

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Program kin v Jablonci nad Nisou od 16. do 29. března
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny

Nejčtenější články

18.03.: Motocyklista zemřel v Jablonci po srážce se sanitkou
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Obrazem: Maškarní rej na vleku U Pily 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace