Sklářství a tradice znovu ožijí v Jizerských horách

27.08.2022 16:00:59 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Sklářství a tradice znovu ožijí v Jizerských horách

Sklářská slavnost na Kristiánově je tradiční připomínkou sklářského řemesla a bižuterní výroby na Jablonecku. Letos se uskuteční v sobotu 3. září. Připraven je ale také pestrý doprovodný program pro děti i dospělé a jako každý rok široká nabídka občerstvení.

Pořadatelem Sklářské slavnosti je již dvě desítky let Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Od 9 hodin bude bývalá osada zaplněna stylovým zbožím a ukázkami ruční práce. Návštěvníci se mohou zapojit do tvůrčích dílen, vyzkoušet si foukání skla u pece i u kahanu, rytí a malování, výrobu vinutých perlí, náramků, čelenek, květin atd. Stánky zaplní i další pouťové zboží z keramiky, ze dřeva a dalších přírodních materiálů. „Sklářská slavnost je pomyslným návratem k historii a oslavou současného českého sklářství," řekla ředitelka jabloneckého muzea Milada Valečková.

Hned na začátku bude uctěna památka zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově, následovat bude mše pod širým nebem, celebrovaná bratrem Jeronýmem. V kulturním programu se budou střídat folklórní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou, divadlo Na klice s pohádkami, písně o Jizerských horách uslyšíme v podání Zlatých holek, skladby mnoha žánrů nabídne jablonecká skupina Sousedi. „A co by to bylo za slavnost bez jarmarečních zpěvů? Ty představí soubor Katastrofální předpověď počasí," doplnila hlavní organizátorka Marie Víšková. Horská služba z Bedřichova zvedne adrenalin všem, kteří budou mít odvahu ke slaňování přes Kamenici, na děti čeká také hledání pokladu čaroděje Tamanna, projížďky na koni a nově také dětské prohlídky osady s kurátorem muzea Petrem Novým, na téma Jak se na Kristiánově žilo. Celý program bude probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Program

9.00 začátek slavnosti
9.30 uctění památky zakladatele Sklářské osady na Lesním hřbitově
10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu
11.00 folklorní soubor NISANKA
11.30 Gabriel a Málinka / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
11.40 Katastrofální předpověď počasí - jarmareční písně
12.00 Zlatý holky - zpívání pro radost, o Jizerských horách, o dobru a zlu
13.00 folklorní soubor NISANKA
13.30 Indiánka Janka / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
14.00 SoUsEDI - jablonecká hudební skupina mnoha žánrů
15.00 Gabriel a Málinka / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
15.00 Folklorní soubor NISANKA
10.00, 12.30 a 14.30 Komentované prohlídky Jak se na Kristiánově žilo/ Petr Nový

Doprava

Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou a Nadace Preciosa. Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY

Sklářská osada Kristiánov

Osada byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. „tutny", duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků - banglí.

Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a nabízí prohlídku stálé expozice, malý naučný okruh po zaniklých stavbách osady a naučnou stezku spojující významná místa se sklářskou tradicí na trase mezi Kristiánovem a hlavní budovou Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v září
Prázdniny v jabloneckém muzeu budou WOW!
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
Na Kristiánově se bude opět tavit sklo!
Obrazem: Dny lidové architektury v Liščí boudě na Kristiánově

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
22.04.: Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace