Sjezdařka Bižuterie v české špičce žen

03.07.2017 14:26:07 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Sjezdařka Bižuterie v české špičce žen

Nedávno jsme na stránkách našeho webu představili čtenářům jabloneckého reprezentanta ve sjezdovém lyžování Ondřeje Berndta, člena oddílu alpského lyžování TJ Bižuterie a zmínili se, že členkou téhož oddílu je i další členka české sjezdařské špičky Pavla Klicnarová. S mírným zpožděním po ukončení sezony a na začátku léta vám představíme právě Pavlu Klicnarovou.

Pavla se narodila 2.1.1988 v malé vesničce Zbečník v Podkrkonoší, což je předměstí Hronova.

Kdy jste začala lyžovat?

Sotva jsem začala chodit tak mě rodiče postavili na lyže a dětské závody jsem začala jezdit již od 5 let, ale taky jsem zkoušela volejbal.

Na volejbal ale nejste vysoká, takže to vyhrálo lyžování?

Asi v 16 letech jsem se nakonec rozhodla pro sjezdové lyžování. Již v žákovské kategorii jsem se stala několikanásobnou mistryní republiky, vyhrála jsem i známý populární mezinárodní závod Skiinterkriterium v Říčkách v Orlických horách. Na neoficiálním mistrovství světa žáků Trofeo Topolina jsem obsadila 9. místo.

Pavla Klicnarová<br />Autor: Archiv Pavly Klicnarové V současnosti jezdíte za oddíl alpského lyžování jablonecké Bižuterie, ale začala jste kde?

Vystřídala jsem oddílů víc, nejdříve Horní Maršov pak SKI klub Špindl, tam to fungovala velice dobře, když tomu velel Bohumír Zeman, bývalý reprezentant, který tam měl dceru i syny a stejně tak i ostatní trenéři. V týmu byli dospělí lyžaři stejně jako děti, a to zaručovalo zlepšení, ale později to už nebylo ono. Byla jsem tam šest let a pak přešla do SK Studenec, tam byla asi tři roky do devatenácti let.

To mně vychází, že pak jste přestoupila do Bižuterie?

Ano, seznámila jsem se s trenérem Honzou Kvasničkou, který se pak stal i mým partnerem. Bižuterie je v současnosti jedním s dobře fungujícím klubem v Čechách, i když profesionální zázemí tu není. Tam jsem vlastně dosud, tedy asi osm let, Honza už tam sice není, ale je mým osobním trenérem. Několik let jsme taky byla součástí Panlux mini týmu, kde jsem dělala sparingpartnerku jedné závodnici, Honza nás trénoval. Jsem ráda, že mě taky Amersports poskytuje materiální vybavení více než deset let a děkuji i dalším mým sponzorům. Jinak mě velmi podporují trenér/partner, moje rodina, kamarádi a jsem jim za to vděčná.

Vychovat v Čechách sjezdaře pro Světový pohár je vzhledem k podmínkám asi velmi těžké?

Jak je vidět u Šárky Strachové to jde, ale cesta je velmi dlouhá, chce to už od dětských let a mít kolem sebe správné lidi a kvalitní finanční podmínky. Já jsem jako mladší žákyně vyhrávala kde co, pak jako starší žákyně už to byla i druhá a třetí místa, ale při přechodu do juniorské kategorie výkonnost stagnovala.

V juniorské kategorii se to otočilo a bylo to lepší?

Dostala jsem se v roce 2008 do juniorské reprezentace a jela jsem na juniorské mistrovství světa do Španělska, kde jsem obsadila ve sjezdu pěkné 26. místo. Podobné to měl i Ondra Berndt. Do dospělé repre to zase nebylo hned, až před třemi lety jsem se dostala do reprezentačního družstva „B". Družstvo „A" má pět členek, já jsem šestá, takže jsem v reprezentačním výběru, který nemá takové podmínky jako holky z Áčka. Pro tento rok už bude cílem postup do reprezentačního družstva „A".

Pavla Klicnarová<br />Autor: Archiv Pavly Klicnarové Co se hodnotí k lepšímu zařazení?

Jsou to body v Evropském a Světovém poháru a tam se také více hodnotí body z tradičních disciplín než z kombinace, které jsem vybojovala já.

Konečně se dostáváme k vašemu největšímu úspěchu, přibližte to čtenářům.

Poprvé jsem získala body do Světového poháru a to bylo 26. místo v Crans Montaně, čímž jsem si splnila svůj sen, ale bylo to napínavé. Jela jsem jako druhá ve slalomu a v cíli jsme hodinu a půl čekali, jestli to časově dá.

Proč časově?

Protože bodování ve SP je určeno nejen pořadím, ale také časovou hranicí odstupu od nejrychlejší závodnice, což je 8%. Ani jsme na místě neslavili, protože jsme se přesouvali na další závody.

V Crans Montaně jste nejela jen tento závod, ale i další.

Jeli jsme tam tři závody. V páteční kombinaci jsme skončila na prvním nebodovaném místě tedy jedenatřicátá. V sobotním závodě Super G jsem si hodně věřila, v horní části se mi jelo skvěle, ale pak přišla ostrá zatáčka s kompresí, kde se mi zařízly lyže a v záklonu se s tím už nedalo nic dělat. Vypadla zde i Lindsey Vonnová. V nedělní kombinaci se smůla z pátku otočila a byly z toho první body. Nebylo to ideální, hlavně ve slalomu to bylo hop nebo trop, ale nakonec to vyšlo.

Je jasné, že špičkoví čeští lyžaři se musí připravovat na vyšších horách, tedy mimo Česko, kam jezdíte vy?

Jezdívali jsme do Rakouska, ale nyní víc využíváme Itálie, je zde i stabilnější počasí. Na delší soustředění jsme byli v létě v jihoamerickém Chile, kde jsem byla s Panlux mini týmem již tři roky po sobě. Tam můžete trénovat, jak vám síly stačí, protože ta sjezdovka je kvalitní po celý den. Je pravda, že po těch soustředěních na ledovcích v Chile jsem se hodně posunula dopředu. Ráda bych to ještě zopakovala, ale to závislé na více faktorech a jedním z nich je finanční hodnota soustředění, která dosahuje 300 tisíc korun...

Jak se připravujete „na suchu"?

Hlavně v Jizerských horách a v okolí Jablonce, kde žiju a co mi zde příroda dovolí. Jezdím na horském kole, občas i silničním, na kolečkových bruslích, běhám, chodím do fitnesscentra a hlavně ve společnosti podobně se připravujících sportovců jako Ondra Berndt, Dan Honzig - akrobatický lyžař, Terezou Kmochovou - sluchově postižená sjezdová lyžařka, která má zlaté medaile z MS. Při běhu využívám společnosti bývalých biatlonistek.

Pavla Klicnarová<br />Autor: Jiří Endler Vím, že jste lyžování kombinovala se studiem vysoké školy, jak to šlo?

Naštěstí jsem si vybrala takovou školu, která šla s lyžováním skloubit, ale náročné to bylo. Titul bakaláře jsem získala na TU v Liberci, kde jsme vystudovala sportovní management a loni jsem dodělala magisterské studium na Univerzitě v Olomouci v oboru spojeným s cestovním ruchem.

To jste také měla možnost účasti na zimní univerziádě?

Byla jsem na ní dokonce třikrát a dosáhla dalších úspěchů, kterých si cením hned po bodech Světového poháru. V roce 2015 jsem byla ve španělské Granadě na 2. místě v kombinaci a dva roky před tím mě v Itálii dělila 1 setina od bronzu ve sjezdu.

Jaké máte plány a šance pro příští sezonu?

Pochopitelně se dostat do užší ženské reprezentace ČR a pokusit se dostat se na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu. Je to sice troufalé, ale šance je, i když zatím nevíme, kolik dostaneme sjezdaři přidělených míst - a jablonecký Ondra Berndt to má asi jasné jako druhý český muž a pak se uvidí. Musím se pokusit získat nějaké body ve Světovém nebo Evropském poháru a dostat se do smíšeného českého družstva, které by mělo na OH startovat.

Tak to vám přeji a za čtenáře Našeho Jablonecka hlavně hodně zdraví!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ondra Berndt touží po OH v Pchjongčchangu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 17 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravotnické memorandum umožní spolupráci na simulační výuce

Cvičení za pomoci modelů a využití nahraných situací v praxi - to je simulační výuka. Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Krajská nemocnice Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje podepsaly memorandum, v němž se zavazují ke spolupráci v této oblasti. Záštitu memorandu udělili rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to další krok k tomu, aby byli absolventi univerzity a pracovníci v nemocnici a na záchrance ještě lépe připravení a vyškolení na řadu situací, jež mohou v jejich praxi nastat. Díky zkušenostem, které nasbírají při simulační výuce, budou schopni poskytnout odbornou a účinnou pomoc tam, kde to bude potřeba," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 6. května

Od 6. května se začne budovat chodník v ulici Pražského povstání včetně osazení veřejného osvětlení. Z toho důvodu je třeba počítat s částečnou uzavírkou ulice Janovská u křižovatky s ulicí Pražského povstání, která bude úplně uzavřená, a před pp. č. 1171/3. Práce potrvají do 6. června a objízdná trasa značená nebude.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plánované jablonecké uzavírky od 6. května
Do roka by měl mít Jablonec Portál Jablonečana
Oprava havárie výměníku ZŠ Šumava vyjde Jablonec na milion
Infarktový závěr a zlaté tři body
Vítězové okresních olympiád se setkali na jablonecké radnici

Nejčtenější články

02.05.: Nedal přednost v jízdě na jablonecké křižovatce
03.05.: Střípky Městské policie Jablonec ze závěru dubna
02.05.: Smržovské kulturní a zábavné akce v květnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace