Sdruženáři na startu přípravy: Pažout se zlomeninou a Portyk pořezaný

28.06.2018 09:40:53 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Desná v Jizerských horách,Harrachov,Liberecký kraj

Sdruženáři na startu přípravy: Pažout se zlomeninou a Portyk pořezaný

S několika významnými změnami, ale také s pořádným kopcem smůly vstoupili do letní přípravy na nadcházející sezonu čeští reprezentanti v severské kombinaci. Novým trenérem seniorského družstva se stal Marek Šablatura a realizační tým navíc posílil o lékařku, mentálního kouče i biomechaničku.

Špatné zprávy se týkají série zranění závodníků - komplikovanou zlomeninou klíční kosti Ondřeje Pažouta po pádu z kola počínaje a pořezáním motorovou pilou Tomáše Portyka konče.

Krátce po skončení uplynulé zimní sezony rozhodl výkonný výbor úseku o výměně trenérů. Seniorů se ujal dosavadní úspěšný kouč juniorů Marek Šablatura, zatímco dosavadní trenér Vladimír Šmíd se stal jeho asistentem.

„Považujeme to za logický proces. Výsledky našich sdruženářů v uplynulé sezoně zůstaly poněkud za očekáváním. Navíc velice kvalitní juniorská reprezentace už dorostla do seniorského věku, a tak jsme dali důvěru trenérovi, který Portyka s Pažoutem dovedl až k titulu juniorských šampionů a Vytrvala, Daňka i Zemka na mistrovství světa k medailím. V průběhu minulých tří let spolu oba trenéři úzce spolupracovali a chtěli i dál společně pokračovat," komentuje příčiny trenérské rošády Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Vzhledem k častým zdravotním problémům, které reprezentanty v minulých letech provázely, došlo k posílení lékařské péče i psychologické podpory zkušenými odborníky. Členy realizačního týmu se stali lékařka MUDr. Denisa Endrychová, mentální kouč Miroslav Nečas a biomechanička Jana Veselá. Uvolněnou pozici hlavního trenéra v českém juniorském výběru převzal Martin Zeman, který letos ukončil aktivní kariéru.

V Seefeldu poznávají dějiště mistrovství světa

Čeští sdruženáři už mají za sebou od začátku května kondiční soustředění v Liberci a Harrachově, stejně jako skokanskou přípravou v Breitenbergu, Eisenerzu a na Ještědu. V současné době pobývají na šestnáctidenním kempu v Seefeldu, který bude dějištěm světového šampionátu klasiků v příštím roce.

„Na úvod nás čekají tři skokanské dny ve Stammsu, poté bude následovat běžecký trénink a na závěr půjdeme opět na můstek. Samozřejmě se chceme pořádně seznámit s prostředím, kde se bude mistrovství světa konat, ale trochu nás zaskočilo, že běžecké tratě v Seefeldu jsou momentálně misty rozkopané, neboť areál se už připravuje na šampionát. Naštěstí zde existuje dost jiných náhradních variant," říká Marek Šablatura.

Plný ranec smůly

Rozkopané asfaltové cesty však zdaleka nejsou hlavním problémem, který musí trenér řešit. Od začátku přípravy jako by se na jeho svěřence nalepila nehorázná smůla. Před měsícem upadl při jízdě na kole letošní juniorský mistr světa Ondřej Pažout tak nešťastně, že si přivodil komplikovanou zlomeninu klíční kosti a 1. června podstoupil operaci. Tomáš Portyk, česká sdruženářská jednička posledních let, se doma při manipulaci s motorovou pilou řízl do nohy - rána byla sice hluboká, ale svaly či vazy nepoškodila. Lukáš Daněk si pro změnu bolestivě natáhl stehenní sval a jediný junior v družstvu David Zemek má potíže s kolenem.

„Začátek přípravy tak nevyšel úplně podle mých představ. Naplno celou dobu trénují pouze Mirek Dvořák a Honza Vytrval. Ondrovi Pažoutovi budou vytahovat dráty 10. července a poté by měl zahájit alternativní léčbu a rehabilitaci. Zajistíme mu trénink ve vysokohorském prostředí v Livignu, aby postupně dorovnal manko. Poté, co Tomáši Portykovi rána strostla, začalo ho zlobit koleno. Absolvoval magnetickou rezonanci a snad bude noha v pořádku. Jen doufám, že už se další zdravotní problémy nevyskytnou a že v přípravě všechno doženeme," přeje si Marek Šablatura.

Po návratu ze Seefeldu čeká reprezentanty dovolená. Další sraz mají na programu 16. července a o dva dny později odcestují na můstky do Oberstdorfu. Poté vyrazí za přípravou do Oberhofu, kde si vyzkoušejí i zdejší vyhlášený běžecký tunel.

Složení reprezentačních sdruženářských týmů ČR pro sezonu 2018-2019

Senioři (trenér Marek Šablatura): Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval, David Zemek (všichni Dukla Liberec)
Junioři (trenér Martin Zeman): Matěj Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou), Lukáš Kohlberger (JKL Desná), Ondřej Salaba (Ski klub Harrachov), Petr Šablatura (Jiskra Harrachov)
Ženy (trenér Patrik Chlum): Jana Mrákotová (JKL Desná), Simona Weinlichová (Ještěd Liberec)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Lednový Valdštejn si lidé užívají

Lednový Valdštejn si lidé užívají Hrad Valdštejn ani v lednu nezavřel své brány. Za poslední dva víkendy, kdy bylo otevřeno od 13.00 do 15.30, si svátečně vyzdobený areál prohlédlo přes tisíc návštěvníků. Při příznivém počasí správci rádi otevřou ještě následující víkend 22. a 23. ledna. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Ztratila se kočka Jolie

Nejčtenější články

18.01.: V Jablonci se mění dopravní značení na zimní variantu
19.01.: Anonym oznámil bombu v liberecké firmě
18.01.: Řidičku pod vlivem drog usvědčil čerstvý sníh

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace