Šampionát lodních modelů v Jablonci je spojen s výstavou

18.09.2023 07:23:07 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Šampionát lodních modelů v Jablonci je spojen s výstavou

Už 21. mistrovství světa lodních modelů NAVIGA Sekce C bude v Jablonci nad Nisou spojené s výstavou modelů pro veřejnost ve dnech 24. až 28. září.

Mistrovství světa proběhne mezi 23. až 28. 9. 2023. Výstava bude přístupná veřejnosti krátce odpoledne 23. 9. (po slavnostním zahájení od 16 do 18 hodin), ve dnech 24. až 27. 9. od 9 do 18 hodin a 28.9 od 9 do 16 hodin. U příležitosti zahájení mistrovství vystoupí od 15.30 pro širokou veřejnost na letní scéně Eurocentra dechová hudba Musikervereinigung Neugablonz spolu s naší Mladou dechovkou.

Modely lodí vznikaly již v dávné minulosti. Dodnes jsou ozdobou mnohých kostelů, zámků či muzejních sbírek. Zejména po druhé světové válce se stavba modelů lodí stala také volnočasovou aktivitou se sportovními prvky. Odrazem této skutečnosti byl vznik světové organizace lodních modelářů NAVIGA, která od roku 1959 sdružuje národní modelářské organizace několika desítek zemí celého světa. Jednou ze skupin zde zastoupených modelů lodí jsou neplovoucí makety, stavěné podle originální dokumentace nebo rekonstrukčních modelářských plánů. Tato skupina lodních modelů je v organizaci NAVIGA vedena jako skupina C. Naší národní organizací je Klub lodních modelářů ČR a naše země je aktivním členem organizace NAVIGA již od šedesátých let minulého století.

Česká republika není námořním státem. Přesto na našem území vznikají vynikající příklady lodního stavitelství, mezi nimiž jsou i přesné modely skutečných lodí. Jejich stavbě i soutěžení s nimi se věnuje řada klubů lodních modelářů i jednotlivců z celé České republiky. Jeden z těchto klubů, KLoM ADMIRAL, byl světovou organizací lodních modelářů NAVIGA pověřen pořádáním letošního, již 21. mistrovství světa lodních modelářů ve třídách C.

Prezentace modelů lodí v jabloneckém Eurocentru

Důstojný prostor pro prezentaci modelů lodí poskytne Eurocentrum v Jablonci nad Nisou. Zde proběhne nejen soutěž, ale také veřejnosti přístupná výstava shromážděné kolekce modelů lodí. Akce bude jednou z událostí jabloneckého kulturního podzimu a její realizace je možná jedině díky podpoře statutárního města Jablonec nad Nisou a primátora města Miloše Vele, kteří jsou hlavním partnerem akce. Partnerem akce je také Liberecký kraj a záštitu nad akcí převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podporu poskytla řada dalších organizací a jednotlivců.

Do soutěže je přihlášeno 306 modelů z 15 zemí Evropy a Asie. Tento kontinent budou reprezentovat modeláři z Uzbekistánu, Kazachstánu a pořadatelé se těší také na modeláře z Číny. Kvalitní modely z Ruské federace a Běloruska tentokrát neuvidíme. Budeme ale hostit modeláře z Ukrajiny, kteří přivezou 19 modelů, včetně modelu ukrajinské fregaty pobřežní stráže Vinnitsa, potopené v přístavu Ochakiv 10. 06. 2022. „Věříme, že naše soutěž, po dvou letech covidové nucené přestávky a při vědomí toho, co se dnes děje na Ukrajině, vytvoří prostor pro obnovení či navázání přátelských vztahů mezi reprezentanty jednotlivých zemí i kultur. Jsme přesvědčeni, že Jablonec nad Nisou je vhodným místem pro podobné setkání a také regionem, kde můžeme představit mnoho zajímavého z toho, co charakterizuje naší zemi," řekl Zdeněk Tomášek, jeden ze zakladatelů a dlouholetý předseda klubu ADMIRAL.


Nepochybně se tedy bude na co dívat. Návštěvníci výstavy uvidí makety plachetních či veslových lodí (kategorie C1), lodí s parním či jiným motorovým pohonem (kategorie C2). Uvidí dioramata, části lodí či přístavních zařízení a podobně (kategorie C3), stejně jako miniaturní modely v měřítku menším než 1:250 (kategorie C4). S „tradiční" představou o lodním modelářství jsou spojeny modely lodí v lahvích (kategorie C5). „Modely ve všech těchto třídách vznikají od A do Z ruční nebo strojní prací modeláře. Nejsou zde dovoleny žádné prefabrikované díly," vysvětlil Mgr. Martin Tomášek, Ph.D., vedoucí sekce C Svazu lodních modelářů ČR, a dodal: „Dnešní doba nicméně přináší širokou nabídku jiných zdrojů inspirace pro modelářskou činnost. Světová organizace NAVIGA tak před lety akceptovala i modely ze stavebnic." Mistrovství se tak účastní modeláři se svými modely z plastikových stavebnic (kategorie C6), modelů z papírových „vystřihovánek" (kategorie C7) a ze stavebnic, kde jsou předpřipraveny díly ze dřeva, kovu, plátna a dalších materiálů (kategorie C8).

Lodě od galeon po Titanic

Návštěvník uvidí modely reprezentující prakticky celý vývoj námořních lodí od staroegyptských lodí, řeckých triér, středomořských galér, galeon přes známý Titanic, bitevní lodě Bismarck či Yamato, až po zcela moderní dopravní lodě a jachty. K vidění budou i lodě československé, jako model jediné naší větší dunajské válečné lodi President Masaryk či první československé námořní obchodní lodi Legie.

Tým mezinárodních rozhodčích při soutěži posuzuje každý z modelů samostatně, často za přítomnosti modeláře, který předkládá použitou dokumentaci a vysvětluje své postupy. Rozhodčí po vyhodnocení modelů přidělí body podle kvality modelů, shody s plánovou a jinou dokumentací. Maximálně mohou udělit 100 bodů. Na základě tohoto bodování pak každý model může získat zlatou (95 bodů a víc), stříbrnou (90 až 95 bodů) či bronzovou medaili (85 až 90 bodů). Na soutěži této úrovně nicméně opravdu jen málokterý model zůstane bez medaile.

Děti mohou také soutěžit

Pro dětské návštěvníky připravujeme soutěž o drobné ceny. „Věříme, že také tentokrát si mistrovství modelářů z řady zemí najde četné obdivovatele z řad veřejnosti. Děkujeme za podporu statutárnímu městu Jablonec nad Nisou, Libereckému kraji i všem partnerům, kteří nám umožní uspořádat soutěž na špičkové úrovni. Navštivte výstavu a podpořte tím naši akci i modelářskou činnost," zve všechny zájemce pan Martin Tomášek.

Klub lodních modelářů ADMIRAL Jablonec nad Nisou vznikl v roce 1968 a od té doby se věnuje technickému vzdělávání mládeže a poskytuje také zázemí pro aktivní dospělé modeláře. V minulosti byl klub ADMIRAL pověřen celosvětovou organizací lodních modelářů NAVIGA uspořádáním tří mistrovství světa lodních modelářů kategorie C. V Jablonci nad Nisou tak bylo s velkým úspěchem zorganizováno v roce 1981 vůbec první mistrovství světa. Další, 7. mistrovství světa u nás úspěšně proběhlo v roce 1993. Potřetí jsme se pořadatelství úspěšně zhostili roku 2008. Klub organizoval také řadu dalších světových, evropských i národních soutěží plovoucích modelů lodí (sekce NS, v letech MS 1997 a ME 2000). V současnosti se naši členové věnují i organizaci soutěží maket plachetnic (NSS). Členové klubu pravidelně ze soutěží přivážejí ocenění a medaile. Důležitým znakem naší klubové činnosti je dodnes práce s mládeží cílená na posílení technických a manuálních schopností. Klub je pobočným spolkem Klubu lodních modelářů ČR a je financován příspěvky svých členů a z veřejných dotačních či sponzorských zdrojů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Vinnetou se vrací do Turnova!

Pokud jste si mysleli, že jste viděli všechny možné verze příběhu o přátelství mezi Vinnetouem a Old Shatterhandem, připravte se na překvapení! Divadelní soubor Tyl Slaná vás zve na reprízu divadelní komedie Vinnetou od autora Petra Kolečka, která se uskuteční ve čtvrtek 22. února v Městském divadle v Turnově. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

20.02.: Hořel rodinný dům v Zásadě
21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace