Rychlá pomoc od Nadace ČEZ podpořila v Libereckém kraji 47 subjektů

13.04.2020 09:32:43 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Rychlá pomoc od Nadace ČEZ podpořila v Libereckém kraji 47 subjektů

Šití roušek, výroba ochranných štítů pro záchranné složky, rozvozy léků a jídla seniorům, nákup ochranných pomůcek - zmírnit dopady epidemie koronaviru pomáhají především drobné kroky neziskových organizací, měst a obcí. Právě jim Nadace ČEZ během vyplatila 26,6 milionů korun v rámci bleskové Krizové pomoci.

Grant byl vyčerpán během 14 dnů. Dalších 4,1 milionů korun poslala třem velkým nemocnicím na zakoupení vybavení pro boj s Covid-19. Celkem tak Nadace ČEZ podpořila 651 projektů po celé republice v hodnotě 30,7 milionů.

Ve speciálním grantu Krizová pomoc žádaly organizace převážně o finance na nedostatkové ochranné pomůcky. Za příspěvky pak nakupovaly šicí stroje či materiál na výrobu roušek a ochranných obleků, materiál do 3D tiskáren pro tisk ochranných štítů pro pracovníky v první linii. S přispěním nadace se podařilo také zajistit rozvozy jídel či léků osamělým seniorům.

„Naším cílem bylo nechat obce a organizace, aby se samy rozhodly, co je momentálně pálí a jak chtějí pomáhat. Nejlépe totiž vědí, jak zapojit místní obyvatele," řekl předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková k tomu dodává: „Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line."

V Libereckém kraji požádalo o pomoc 47 subjektů

V Libereckém kraji například v rámci krizové pomoci od Nadace ČEZ pořídili v Hrádku nad Nisou 140 respirátorů a dále 2000 kusů ochranných roušek pro místní zdravotnická zařízení a sociální služby ve městě. Nákup 500 respirátorů pro sestry a pečovatelky v Domově důchodců, městskou policii, sbor dobrovolných hasičů, zaměstnance služeb místního hospodářství a další v první linii, včetně lékařů byl rovněž hlavní důvod, proč o krizovou finanční pomoc požádalo město Zákupy. Obec Svor pak za požadovanou částku nakoupila ochranné prostředky a desinfekci pro své obyvatele. Stejně tak i obec Všeň. Také město Hejnice požádalo o finanční podporu Nadace ČEZ v souvislosti pandemií koronaviru a nouzovým stavem.

„Nakoupili jsme a následně rozdali desinfekci místním obchodům, další jsme roznesli seniorům. Těm nad sedmdesát let jsme nakoupili i jednorázové rukavice a pro dobrovolné švadleny jsme zajistili materiál, jako jsou nitě, látky, tkalouny, gumy a drátky pro šití roušek," uvedl starosta Jaroslav Demčák.

V Ústeckém kraji podpořila Nadace ČEZ žádosti 73 organizací

Statutární město Ústí nad Labem tak například získalo finanční prostředky na podporu informační krizové telefonní linky, která byla zřízena pro pomoc seniorům a jiným osobám, které hledají informace či pomoc související s nákazou Covid-19. Případně nejsou schopny si samy v aktuálním nouzovém stavu zajistit nákup základních potravin, dovoz léků a podobně. V Krásné Lípě pro změnu nakoupili ochranné prostředky či desinfekci veřejných budov a prostranství.

Město má tak i novou tlakovou myčku pro dekontaminaci veřejných prostor, jako jsou autobusové zastávky, dětská hřiště, lavičky a venkovní městský mobiliář. Obec Ludvíkovice pořídila šicí stroj a materiál pro šití roušek. Obecně prospěšný spolek Společně pro komunitu (nejen) v Trmicích získal nadační příspěvek na nákup látek, ze kterých šijí roušky pro potřebné. Nejen pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit v Trmicích a Ústí nad Labem. Dokoupen byl i jeden šicí stroj.

„Příspěvek využijeme na koupi antidekubitních matrací při předpokládaném vyhlášeném karanténním opatření v rámci stavu nouze pro personál, který bude uzavřen společně s klienty v areálu zařízení. Matrace také využijeme pro případnou izolaci klientů s COVID-19. Při uzavření Domova předpokládáme pobyt 30 osob z řad personálu. Po ukončení případné karantény budou matrace plně využity u klientů Domova pro seniory Kadaň," nastínila v žádosti například využití grantu finanční pomoci v krizových situacích Lenka Raadová, ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani.

Podpora tří nemocnic za 4,1 milionu byla nad rámec grantu

Nad rámec grantu Krizová pomoc Nadace ČEZ ještě přispěla 4,1 milionu korun třem nemocnicím. Fakultní nemocnice Motol využije grant ve výši dvou milionů korun na nákup monitorů životních funkcí pacientů s Covid-19. Tato zařízení s několika senzory slouží k nepřetržitému sledování zdravotního stavu pacientů. Fakultní Thomayerova nemocnice si za 1,6 milionů korun od Nadace ČEZ koupila svou první sanitku pro převoz vysoce infekčních pacientů. Sanitka je vybavená speciální filtračně ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady použije příspěvek ve výši 560 tisíc na pořízení diagnostického přístroje Real-Time PCR analyzátor Cobas Z 480. Díky němu bude moci významně navýšit počet osob testovaných na COVID-19 metodou RT - PCR. Tato metoda je jediným spolehlivým průkazem akutní infekce způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

Nadace ČEZ původně na grant krizová pomoc vyčlenila 15 milionů korun. „Obrovský zájem ze strany měst a obcí i neziskových organizací ale předčil veškerá očekávání. Díky mimořádnému příspěvku ČEZ Distribuce tak mohla nadace objem peněz zdvojnásobit a uspokojit stovky zájemců," uzavřela Michaela Ziková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku
Zpřístupnili tisíc videí s pokusy a návody školákům, jak na fyziku
Modrá barva opět po roce rozzáří oblohu u energetiků na severu Čech
Nadace ČEZ spouští bleskovou Krizovou pomoc pro boj s Covid-19
Města a obce mohou žádat o grant na osvětlení přechodů do 31. března

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koncert Harlej v Bozkově přeložen na jaro 2022

Koncert kapely Harlej, který měl v bozkovské sokolovně proběhnout 27. listopadu od 20 hodin, byl přeložen na 16. dubna 2022. Předkapelou měla být kapela Loco Loco. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na jarní termín.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
Plné kapsy šutrů nabídly famózní herecké výkony
Prosincový program ve Vikýři
Eva Samková zahájila vítězně Světový pohár ve snowboardcrossu
Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý

Nejčtenější články

25.11.: Rozhodnutí ÚOHS o jablonecké dopravě je konečné a neměnné
26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
26.11.: V Palackého ulici je nutná zvýšená opatrnost

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace