Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab

11.03.2024 23:27:20 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab

Teplé podvečery předznamenávají začátek jarní migrace žab na trdliště. Jejich pouť ale může být nebezpečná, zejména pokud při své cestě musí překonat pozemní komunikaci. Každoročně jich množství skončí pod koly aut. Aby tomu tak v Krkonoších nebylo, se starají pracovníci Správy KRNAP, kteří pečují o kilometry trvalých i dočasných zábran.

Doba migrace je proměnlivá a velmi záleží na průběhu počasí, není proto možné určit její přesné datum. Optimální jsou pro žáby teplé a vlhké noci. Noční putování má zcela prozaický důvod, jímž je přirozená ochrana před predátory.

V Krkonoších žije šest druhů obojživelníků - mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Někteří z nich, např. ropuchy a skokani, se po většinu roku pohybují na souši, často i daleko od vody. Vodu však potřebují k rozmnožování, neboť do ní kladou vajíčka, z nichž se líhnou pulci. Mnozí obojživelníci jsou po celý život vázáni na stejné místo rozmnožování (trdliště).

Tahové cesty zůstávají do značné míry po generace stejné. Pokud takový tah protne silnice, obojživelníci svůj cíl nemění a při překonávání vzniklé bariéry se stávají obětí automobilů. V minulosti bylo kolizních míst, kde obojživelníci při jarním tahu hromadně hynuli, v Krkonoších a Podkrkonoší mnoho. Úsilím Správy KRNAP se drtivou většinu z nich podařilo odstranit. Na mnoha místech v tuto dobu instalujeme dočasné zábrany - přibližně 30 cm vysoké pruhy pevného plastu. Žáby je nepřeskočí. Naopak se díky nim daří usměrnit pohyb žab a navést je do připravených plastových kbelíků. Ty ráno a večer stráž ochrany přírody Správy KRNAP spolu s dobrovolníky přenáší přes kritické úseky.

Instalace dočasných zábran však není jedinou možností, jak účinně zabránit ztrátám při přesunu žab na trdliště. Správa KRNAP v minulých letech na několika místech intenzivního tahu žab instalovala tzv. trvalé zábrany. Oproti dočasným zábranám, které se po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně. Jedná se přibližně o 30 cm vysoké pruhy plechu, které opět usměrňují pohyb žab. Nejdelším úsekem s trvalými zábranami je okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Účinnou pomocí obojživelníkům je vytváření či obnova drobných vodních ploch, v kterých se zadržuje voda. Sem se pak především v období rozmnožování obojživelníci stahují. Mezi takové vzorové lokality patří tůňky v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zavřené kontaktní centrum v Jablonci

Magistrát města Jablonec nad Nisou oznamuje, že v úterý 11. února bude celý den uzavřené kontaktní pracoviště v budově radnice, kde je pokladna nebo třeba czech point. Důvodem je školení měkkých cílů.

Na průtahu Libercem dojde v únoru k částečné uzavírce

V sobotu 15. února dojde k dopravnímu omezení na průtahu Libercem na silnici I/35. Důvodem je rekonstrukce tunelu. Uzavřen bude jeden jízdní pás. Řidiči projedou v režimu 1+1. V sobotu 15. 2. začne instalace dopravního značení. Následně budou provedeny práce na elektrických rozvodech v tubusu směr Děčín - Praha. A od začátku března až do konce července bude probíhat kompletní rekonstrukce tubusu směr Praha - Děčín. Spolu s tunelem na silnici I/35 projdou rekonstrukcí i mosty nad Švermovou ulicí a Košickou ulicí u Babylonu. Stavební práce na průtahu Libercem plánují s omezením provozu do konce roku 2025. Zhotovitelem všech tří zakázek je společnost EUROVIA CZ a. s. za zhruba 246 milionů Kč bez DPH.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Střípky Městské policie Jablonec z víkendu 8. a 9. února
Havárie v rýnovické škole vyřadila z provozu kuchyň
Maloskalští volejbalisté vrátili Hronovu dvě porážky
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v únoru
Sezona jeskyní byla úspěšná. Krasové podzemí zve turisty i v zimě

Nejčtenější články

10.02.: V čele OFS Jablonec Čičmance střídá Princ
09.02.: Staré lyže a dobové kostýmy ovládnou Smržovku
09.02.: První tři jarní body přinesly standardky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace