Rekordní částka z desenské aukce pomůže obnově Protržené přehrady

03.06.2014 09:45:54 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Desná v Jizerských horách

Rekordní částka z desenské aukce pomůže obnově Protržené přehrady

Rekordních 177 780 korun vybraných při závěrečné aukci Sympozia Desná 2014 pomůže obnově Protržené přehrady. Vydraženo bylo deset ze čtrnácti vytvořených dřevěných soch. Nejvýše se v dražbě vyšplhala socha Jožky Indry - pravidelného účastníka desenského sochání - s názvem Nalezení, která se vydražila za 32 000 Kč.

„Je to obrovský úspěch. Jedná se o největší částku, která byla v rámci aukce po skončení týdne tvorby na dřevosochání v Desné vybrána, a to za celou třináctiletou historii této akce. Město Desná tak na různé účely věnovalo téměř milion korun," řekl desenský starosta Jaroslav Kořínek.

Letošní ročník dřevosochařské akce byl věnován obnově a zviditelnění kulturní památky Protržená přehrada. Iniciátorem projektu, který je směřován ke stému výročí katastrofy na Bílé Desné, je senátor Parlamentu ČR Jaroslav Zeman. Ten společně s náměstkem hejtmana Libereckého kraje Markem Pieterem převzal nad Sympoziem Desná 2014 záštitu. Podle jeho slov budou finanční prostředky vybrané při sobotní aukci věnovány na rekonstrukci lávky na šoupátkové věži a také na turistické značení navádějící k areálu Protržené přehrady, a to jak v blízkém, tak ve vzdálenějším okolí kulturní památky.

O vytvořené sochy a plastiky se v Desné strhl velký boj. Nové majitele našlo při včerejší dražbě hned deset soch ze čtrnácti vytvořených děl. Jeden z dražitelů, po mnohdy lítých aukčních bojích, získal celkem šest soch. Jednalo se o pána ze západních Čech, který se, jak sám říká, o sympoziu dozvěděl z médií a přijel podpořit akci s dobrou myšlenkou. Další úspěšná dražitelka, poslankyně Parlamentu ČR Jana Hnyková, která v aukci zakoupila sochu Lenky Severové s názvem Květinová kaskáda, ji věnuje do Domova důchodců ve Velkých Hamrech.

„Sochy, které se neprodaly ve včerejší aukci, budou nabídnuty v poaukčním prodeji. Pokud se je nepodaří prodat, a tak ještě navýšit částku pro obnovu Protržené přehrady, budou umístěny na naučné stezce. Stezka bude začínat na křižovatce v centru Desné a povede až k Protržené přehradě," popsala hlavní organizátorka Sympozia Desná 2014 Lenka Neumannová.

V rámci letošního dřevosochání vznikla ještě jedna socha, která však nebyla zařazena do aukce. Je jí téměř čtyřmetrová zvonice, která se stane výchozím bodem naučné stezky na Protrženou přehradu. Jejím autorem je Lukáš Róka ze Smržovky, zvon do ní ukoval Jaroslav Zíval - umělecký kovář, který je rovněž pravidelným účastníkem sochání. Její slavnostní odhalení v centru Desné se uskuteční 20. června 2014.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dřevosochaři od pondělí tvoří v Riedelově vile pro Protrženou přehradu
Dřevosochařské Sympozium Desná 2014 podpoří Protrženou přehradu

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou
Obrazem: Zahradní slavnost ZUŠ Tanvald

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace