První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

06.02.2020 09:33:22 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

Před 120 lety začala jezdit pravidelná linka tramvaje z Jablonce do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Jablonec byl tak sedmým městem v zemích Koruny české, ve kterém tramvaje jezdily. Toto výročí si připomene statutární město společně s Dopravním sdružením obcí Jablonecka a Jabloneckou dopravní, a.s., uspořádáním výstavy v přízemí radnice i doprovodným programem.

Pravidelný tramvajový provoz byl v Jablonci nad Nisou zahájený 7. února roku 1900. Proto město Jablonec, DSOJ a JD připravily spolu s Boveraclubem, společností BusLine a Sdružením pro obnovení elektrických kolejových drah Jabl. n. Nisou důstojné připomenutí tohoto významného dopraváckého výročí.

Vývar ze staré slepice a lívance

„Ve čtvrtek večer uspořádáme slavnostní večeři v hotelu Zlatý lev ve stejném duchu jako před 120 lety v předvečer zahájení provozu," připomněl předseda Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah Jablonec nad Nisou Lukáš Pleticha a dodal: „V archivu jsme objevili menu tehdejší večeře, a tak se pokusíme o její zopakování, což nebude úplně jednoduché. Menu je psáno rakouskou němčinu, tak ne úplně všemu jsme správně porozuměli. A některé suroviny jsou už špatně sehnatelné," vysvětlil Pleticha.


Tak si hosté slavnostní večeře po polévce „ze staré slepice", budou moci vybrat candáta na másle s vařenými brambory, ragú ze zvěřiny, konkrétně z jeleního masa, filet Wellington nebo kohouta s francouzským salátem či kompotem. Sladkou tečkou pak bude dezert v podobě lívanečků. „Poté se páni odeberou do vedlejšího salónu na kafe a doutníky," dodal s úsměvem Lukáš Pleticha.

Historické tramvaje na konečné

V pátek 7. února jsou pak všichni fandové kolejové dopravy i milovníci historie zvaní na vernisáž výstavy ke 120. výročí zavedení tramvajové dopravy v Jablonci. Výstava bude v přízemí jablonecké radnice v informační centru a potrvá do konce února. „Vystaven bude například model elektrické tramvajové lokomotivy nebo kopie zaměstnanecká knihy Jabloneckých elektrických drah," řekl ředitel JD Luboš Wejnar s tím, že expozice je přístupná v době otevíracích hodin informačního centra.

Součástí oslav 120. výročí tramvajové dopravy v Jablonci bude také doprovodný program. „Připravili jsme jízdy historickými autobusy z Mírového náměstí do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Pro autentičnost a připomenutí si části tramvajové trati pojedou autobusy z Mírového náměstí Lidickou ulicí do ulice 5. května, a tak budou kopírovat někdejší koleje, dále budou pokračovat po trase linky č. 101," popsal Wejnar s tím, že první spoj odjíždí z Mírového náměstí ve 14:30 hodin a dále pak každou hodinu do 17:30 hod. Odjezdy z Rychnova jsou v 15, 16, 17 a 18 hodin.

Stranou nezůstane ani skutečná tramvaj. „Bude možné se svézt také historickou tramvají. Celá tramvajová souprava složená z motorového vozu typu 6MT č. 117 z roku 1953 a vlečného vozu č. 44 „Plecháč" z roku 1932 přijede na konečnou u Tyršových sadů, kde bude vlečný vůz od 13:35 do 16:55 hod. vystavený. Motorovým vozem se pak zájemci mohou během dvou jízd z Tyršova parku do Zeleného údolí a zpět svézt," dodal Wejnar. Odjezd historické tramvaje z Tyršova parku je v 15:12 a 15:57 hodin, ze Zeleného údolí v 15:27 a 16:12 hod. Zpět do Liberce souprava odjede v 16:57 hod.

HISTORICKÉ MEZNÍKY TRAMVAJOVÉ DOPRAVY

• 1892 - první úvahy o zřízení tramvajové dopravy v Jablonci
• 1895 - továrník Gustav Hoffmann získal předběžnou koncesi pro provoz tramvaje; ve stejném roce vznikl první projekt
• 1898 - začaly přípravné práce na stavbě tramvajové trati
• 1899 - vznik společnosti Gablonzer Strassenbahn und Elektrizitäts Gesellschaft
• 1900, 7. února - v Jablonci vyjely první tramvaje na trati spojující dnešní Mírové náměstí s Rychnovem u Jablonce n. N. Celý úsek byl jednokolejný s výhybnami, měl rozchod 1000 mm a měřil přibližně 9,3 km.
• 1900, duben - provoz na trati od divadla přes Mírové náměstí na náměstí Boženy Němcové
• 1900, květen - trať z Mírového náměstí do Rýnovic k poště a od divadla do Brandlu (trať byla zrušená v roce 1945)
• 1900, září - provoz na úsecích Rýnovice, pošta - Janov nad Nisou a z Brandlu do Rýnovic (tato trať ukončila provoz v roce 1950)
• Na konci roku 1900 celá tramvajová síť měřila přibližně 21 km a vedla hodně členitým terénem. Jablonecké tramvaje měly spíše charakter malodráhy, protože spojovaly s Jabloncem obce v blízkém i vzdálenějším okolí.
• 1904 - prodloužení trati z náměstí Boženy Němcové do Jabloneckých Pasek. Dalších 30 let se síť tramvajových tratí neměnila.
• 1902-1904 - velký rozmach nákladní tramvajové dopravy; na celé síti vzniklo několik nákladišť a vleček do různých podniků
• 1904 - pravidelnou přepravu zásilek zahájila pošta, která tramvaje využívala až do roku 1945

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké zastupitelstvo odsouhlasilo finance na provoz tramvaje
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Změnou projektu prodloužení tramvaje vytvoří 13 parkovacích míst

Diskutujte s námi

Ke stažení

Jízdní řád historické tramvaje z Liberce do Jablonce 7. 2. 2020 | Jízdní řád historického autobusu z Jablonce do Rychnova 7. 2. 2020

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace