Průmyslový Jablonec sází na polytechnické vzdělávání dětí

05.02.2021 15:48:00 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Průmyslový Jablonec sází na polytechnické vzdělávání dětí

Statutární město Jablonec nad Nisou i v roce 2021 finančně podpoří program polytechnické výchovy v mateřských a základních školách vyhlášený ministerstvem školství. Trend systematické podpory technické a manuální gramotnosti dětí nastolený od roku 2019 při změně na postu náměstka primátora pro danou oblast bude pro rok 2021 vyjádřen částkou ve výši necelých 400 tisíc korun.

„Naše společnost si postupně začíná opět uvědomovat důležitost a možnou budoucí prestiž technických a řemeslných oborů a toto vnímání potřebujeme i u nás, v průmyslovém Jablonci. Chceme narušit stereotyp rodičů a dětí při volbě budoucího povolání a příslušné školy, která je má pro ně připravit, kdy volba gymnázia, ekonomické nebo zdravotní školy jsou pro ně stále určitou mantrou. Proto jsme s mým nástupem do funkce začali za město systematicky finančně podporovat především základní školy v polytechnickém vzdělávání dětí, v rozvoji manuální gramotnosti, schopnosti dětí konstruktivně a logicky myslet. To by je mělo pomoci přiblížit k technickým profesím, které jsou pro nás tolik důležité," uvedl náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Město v letech 2019 a 2020 investovalo do pomoci technického vzdělávání dětí na základních školách bezmála 600 tisíc korun, pro rok 2021 to bude téměř 400 tisíc korun. „Přičemž nelze vyloučit, že by se rozpočtovou změnou mohla v případě potřeby tato částka během roku ještě navýšit," řekl Mánek.

Prostředky město rozdělilo do tří základních směrů: do nákupu technických stavebnic typu Merkur apod., které jdou na první stupně základních škol; z rozpočtu města školy dále budou hradit případné organizované návštěvy parku iQ Landia Liberec, kde se děti v praxi seznamují s přírodními a technickými zákonitostmi a jevy, s fungováním jednoduchých i složitých technických zařízení, mají zde možnost manuální i smyslové interakce. Třetím směrem je cílená podpora zřizování výukových dílen, zejména financování jejich technického vybavení a podpora programů pro školní děti rychnovské dřevodílny, díky kterým se žáci naučí pracovat se dřevem.

„Zvláštní investiční akcí je pak pro nás vybudování pilotní školní dílny v novém objektu ZŠ Kokonín, tzv. Lístečkové. V první etapě jsme do prostor investovali více než 170 tisíc Kč, ve druhé se chystáme školu při budování podpořit hned zkraje roku 2021 částkou velmi podobnou. V součtu by se tedy příspěvek měl pohybovat okolo necelých 400 tisíc korun. Díky těmto prostředkům zaslaným škole bude nová dílna vybavená tak, aby zde vznikl moderní a kvalitní prostor, kde se děti naučí pracovat se dřevem, plasty nebo kovy. Ale také místo, kde by se v budoucnu mohli školit učitelé," dodal David Mánek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace