Přijímací řízení na střední školy nově: uchazeči podávali až tři přihlášky

20.03.2024 19:52:55 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Přijímací řízení na střední školy nově: uchazeči podávali až tři přihlášky

V letošním školním roce budou uchazeči do středních škol přijímáni podle nových pravidel. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy změnilo systém přijímacího řízení. Uchazeči mohli podat až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky a až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou. Možnosti pro jejich podávání byly celkem tři: prostřednictvím celorepublikového informačního systému ministerstva (DiPSy), výpisem nebo papírovou formou. Jednotné přijímací zkoušky začínají letos v dubnu, výsledky pak budou známé 15. května.

V Libereckém kraji střední školy bez rozdílu zřizovatele nabízí 6046 míst. Uchazeči podali 16 437 přihlášek. Počet uchazečů z 9. tříd je 4791 (4585 z běžných tříd a 206 ze speciálních tříd). Gymnázia (včetně víceletých) nabízí 800 míst, bylo na ně podáno 2.670 přihlášek (čtyřletá gymnázia mají 446 míst ku 1518 přihlášek), lycea disponují 206 místy na 762 přihlášek, ostatní maturitní obory 2843 místy na 7641 přihlášek, ostatní nematuritní obory pak mají 2197 míst na 5364 přihlášek.

„Naším cílem je zachovat a rozvíjet školy i v menších městech, všechny typy vzdělávání jsou pro nás stejně důležité. Jakožto průmyslový kraj se také snažíme investovat do technologií ve školách," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj v reakci na zvýšený zájem o všeobecné vzdělávání od školního roku 2023/2024 rozšířil nabídku oborů, a to o Technické lyceum se specializací na 3D technologie, webové aplikace a multimédia s kapacitou 240 žáků. Od příštího školního roku se tam otevřou 2 třídy s 60 místy. Kromě Technického lycea na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Liberec kraj otvírá také obor Technická zařízení budov na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec a obor Průmyslová ekologie na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec.

„Lyceum je čtyřleté středoškolské odborně zaměřené studium ukončené maturitní zkouškou. Má vyšší podíl všeobecného vzdělávání a můžeme ho proto připodobnit ke gymnáziu. Ovšem plánujeme také rozšíření kapacity gymnaziálních oborů na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy," dodal hejtman Martin Půta. „I přes rozšiřování míst na libereckém gymnáziu je nutné říci, že ne všechny děti mohou gymnázia studovat. I samotní ředitelé škol nám další rozšiřování kapacit nedoporučují, a to s ohledem na jejich zkušeností, kdy žáci z posledních míst výsledkových listin při přijímacím řízení stačí na gymnaziální vzdělávání jen obtížně a často se trápí nároky na ně kladenými."

Liberecký kraj se věnuje střednímu vzdělávání komplexně. Pokračuje také v projektu Center odborného vzdělávání. Napříč regionem jich vzniklo doposud osm; celkové náklady činily 700 milionů korun. Ve čtvrtek 21. března se otevře další z nich, a to při Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou za 89 420 666,17 korun. „Pracujeme také na dalších projektech. Centrum odborného vzdělávání zdravotnicko-sociální vznikne na střední zdravotnické škole v Turnově, Centrum odborného vzdělávání pro obrábění kovů a vstřikování plastů při Střední škole strojní stavební a dopravní v Liberci a Centrum odborného vzdělávání stavebnictví na Střední škole v Semilech. Náklady se dohromady odhadují na 368 milionů korun," uzavřel hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Jablonecké muzeum připravuje jarní bižuterní kurz

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
20.04.: Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace