Požár Severochemy způsobil zaměstnanec, který kradl chemikálie

24.03.2019 10:38:50 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Požár Severochemy způsobil zaměstnanec, který kradl chemikálie

V případu mohutného požáru v podniku pro chemickou výrobu v Liberci, ke kterému došlo 29. května 2017, zahájil komisař Služby kriminální policie a vyšetřování trestní stíhání jednoho ze zaměstnanců, který si chtěl nezákonně odčerpat chemikálii. Přitom ale došlo k elektrostatickému výboji a následnému rozsáhlému požáru.

Policisté Územního odboru Krajského ředitelství Libereckého kraje Policie České republiky a především určený liberecký kriminalista - specialista na problematiku zjišťování okolností a příčin požárů, prošetřovali případ jednoho z nejrozsáhlejších požárů v Libereckém kraji, ke kterému došlo 29. května 2017. V tento den krátce po dvanácté hodině jsme na tísňovou linku 158 přijali oznámení o požáru v libereckém družstvu pro chemickou výrobu na Františkově v ulici Vilová. K požáru došlo uvnitř areálu podniku. Požár byl mohutný, velmi intenzivní a rychle se šířil. Doprovázely jej četné výbuchy sudů naplněné chemikáliemi.

„Výrobní podnik nařídil a uskutečnil objektovou i plošnou evakuaci všech svých zaměstnanců. Na místě jsme měli více jak dvě desítky policistů. Ti museli evakuovat nejen zaměstnance podniku, ale i lidí přilehlých domů. Evakuaci jsme provedli z důvodu zajištění bezpečnosti osob, neboť v podniku byly uskladněny hořlavé kapaliny, kde hrozilo nebezpečí exploze," sdělila krajská tisková mluvčí Policie ČR Vladimíra Šrýtrová.

Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Policisté zajišťovali dopravu, prováděli uzávěru tří ulic - Vilová, Nová a Jáchymovská a řídili dopravu tak, by měli hasiči zajištěnou maximální obslužnost. Na místo byla povolána i speciální chemická laboratoř ze Středočeského kraje, která prováděla měření látek v ovzduší. Měření prováděla na více místech v blízkém okolí požáru. Škodliviny v ovzduší se nakonec nepotvrdily. Kouř požáru nebyl bezprostřední hrozbou pro občany města Liberce ve smyslu vážné poruchy jejich zdraví.

Požár v areálu Severochema Liberec<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Zdenka Štrauchová a Radek PoloprutskýPo dohašení požáru prováděla rozsáhlé ohledání místa výjezdová skupina kriminalistů ve spolupráci s vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru. „V rámci vyšetřování kriminalisté stanovili několik vyšetřovacích verzí, které prověřovali. Mezi nimi byla i verze, zda nedošlo k pochybení lidského faktoru. Policejní komisař zadal vypracovat souhrnný znalecký posudek Kriminalistickým ústavem v Praze, a to z oboru kriminalistika, který zahrnoval několik odvětví (chemie, fyzikální chemie, elektrotechnika, analýza dat a nosičů dat, defektoskopie, metalografie a technická diagnostika). Současně vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje vypracovávali odborné vyjádření k okolnostem a zejména příčině vzniku požáru. Jak znalecké posudky, tak i odborné vyjádření byly velmi detailní, rozsáhlé a jejich vypracování trvalo několik měsíců," dodala Vladimíra Šrýtrová.

 Veškeré znalecké posudky i odborné vyjádření potvrdili stanovenou hypotézu tedy, že požár vznikl v souvislosti s protiprávní činností jednoho ze zaměstnanců, který si chtěl nezákonně odčerpat chemikálii. Přitom ale došlo vlivem neodborné manipulace k elektrostatickému výboji a následnému rozsáhlému požáru. S chemikálií manipuloval v rozporu s podnikovými interními právními akty řešící zajištění Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, nedodržel předpisy o Požární ochraně.

Krádeží chemikálie v hodnotě necelých 3 tisíc korun způsobil škodu velkého rozsahu na majetku podniku, a to bezmála 30 milionů korun, k tomu vydal cizí majetek v nebezpečí škody v hodnotě přes 40 milionů korun. Úmysl podezřelého směřoval k odcizení výrobku, nikoliv však ke způsobení požáru se vznikem obecného nebezpečí.

Při požáru došlo ke zranění dvou osob - zaměstnance a člena jednotky Sboru dobrovolných hasičů. „Po prostudování souhrnného znaleckého posudku a odborného vyjádření Hasičského záchranného sboru, došel k závěru i policejní komisař. Na základě všech zjištění zahájil trestní stíhání pro trestný čin „obecné ohrožení z nedbalosti" zaměstnance, který tak způsobil obecné nebezpečí tím, že vydal cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu, protože zapříčinil požár, spáchal takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, a způsobil takovým činem škodu velkého rozsahu. Za to mu nyní u soudu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči Libereckého kraje jsou ve finále prestižní ankety o nejlepší zásah
Černý dým stoupal nad Liberec. Požár zachvátil areál Severochemy

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace