Posedmé se uskuteční Literární festival Karoliny Světlé

25.05.2023 23:56:42 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Posedmé se uskuteční Literární festival Karoliny Světlé

Literární festival věnující se Karolině Světlé se letos uskuteční již posedmé. Spisovatelku 19. století uchopí formou mnoha žánrů - divadlem, čtením v krajině, tancem, odbornou diskuzí, chrámovou mší i podještědskou výšivkou.

Sedmý ročník Festivalu Karoliny Světlé vymaže více než 150letý rozdíl mezi dneškem a dobou, kdy po stejných cestách chodila sama Karolina Světlá. Bude také jedinečnou příležitostí zhlédnout ukázky z divadelního představení SYLVA Divadla F. X. Šaldy, které mělo letos v březnu již svou derniéru. Festival pořádá v sobotu 27. května 2023 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Organizátorkám se ve Světlé pod Ještědem každý rok daří zprostředkovat návštěvníkům cestu časem - propojení dneška s obdobím živého národního obrození. „Příroda a krajina stárnou jinak než my lidé a literární jazyk. Ačkoli Světlá již 124 let odpočívá na Olšanských hřbitovech, výhledy, louky i cesty zůstávají stejné a zrcadli dobu, kdy po nich chodily samotné postavy z jejích románů a povídek. Antoš, starý Mikusa nebo Frantina, ti všichni během festivalu opustí stránky knih a vstoupí mezi nás," říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.

Program začíná ve 13:30 v Hodkách u lavice Obrozenkyň, odkud se průvod se zpěvem a hudbou vydá ke kostelu ve Světlé. Následují variace na téma Karoliny Světlé a jejího Podještědí: příjezd Mužákových z Prahy na Světlou v divadelní skice „Už jedou!", scény z divadelní adaptace Vesnického románu SYLVA v provedení Divadla F. X. Šaldy, premiéra tanečně-pěveckého vystoupení souboru Horačky o tom, jak se verbovalo „h Ještědě", diskuze o velkých českých ženách a jejich popularizaci, česká mše Missa Brevis Františka Picky.

„Každý rok umožňujeme návštěvníkům autentický vhled do díla Světlé formou čtení v krajině. Letos jsme zvolili román Frantina - o nebývalé ženě, která se v Podještědí stala rychtářkou, ačkoli to byla žena a navíc pohanka. Čtení sehrají dvě držitelky ceny Thalie, Markéta Tallerová a Veronika Korytářová, a za mnohaletou spolupráci s těmito herečkami jsme obzvlášť vděčné," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Na závěr budou mít návštěvníci možnost se v šenkovně Antoškova statku ztišit a doslova se/si zašít - formou originálního workshopu s jehlou, bavlnkami a výšivkovými podještědskými vzory.

Za Karolinu Světlou bude dětem otvírat pomyslné brány do živého příběhu literatury její Lesní panna (v podání Babety Nebusové). Děti čeká hrdinská cesta za pokladem, kreativní dílny i tradiční pošta Karoliny Světlé. Nejen pro děti, ale pro všechny návštěvníky festivalu pak bude připraven workshop Divoké výšivky a literárních omalovánek.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky, poprvé také nabídka knihkupectví a spcializovaného nakladatelstvíSvé kulinářské dovednosti nabídne hned několik podještědských vyhlášených podniků jako Mass.na, Beranův létající pivovar, Kavárna U Víta, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem, Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Vinnetou se vrací do Turnova!

Pokud jste si mysleli, že jste viděli všechny možné verze příběhu o přátelství mezi Vinnetouem a Old Shatterhandem, připravte se na překvapení! Divadelní soubor Tyl Slaná vás zve na reprízu divadelní komedie Vinnetou od autora Petra Kolečka, která se uskuteční ve čtvrtek 22. února v Městském divadle v Turnově. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

20.02.: Hořel rodinný dům v Zásadě
21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace