Pokles koronaviru se zastavil, z pedagogů v kraji pozitivních 3 procenta

11.12.2020 21:21:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Pokles koronaviru se zastavil, z pedagogů v kraji pozitivních 3 procenta

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19. V Libereckém kraji se za týden číslo aktuálně nakažených lidí zvýšilo o zanedbatelných 200 případů na 2896, celostátně došlo stále k poklesu, ale jen o 528 nakažených, což značí zastavení snižování. V pátek 11. prosince proběhlo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference, ze které vám tradičně přinášíme některé postřehy.

V minulém týdnu bylo otestováno 579 pedagogů odběrními týmy a 53 na odběrových místech - pozitivní z nich byla 3%, čili celkem do 20 pedagogů. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je to vlastně taková zkouška antigenních testů pro obyvatelstvo. „Připravuje se strategie pro očkování, abychom byli v kraji připraveni technicky i měli připravená místa," dodal hejtman Martin Půta.

Radní pro zdravotnictví Vladimír Richter na tiskové konferenci uvedl, že aktuálně je 36 pacientů v intenzivní péči a v akutní 166, což je mírný nárůst o 20 hospitalizovaných oproti minulému týdnu. Celkem 42 lůžek je využito na následnou péči po covidu. „Doufejme, že dojde ke snižování počtu pozitivních, aby si mohli odpočinout konečně pracovníci v nemocnicích," potvrdil Vladimír Richter.

„Jsme aktuálně přibližně na 300 pozitivních případech denně, což je nárůst oproti minulému týdnu, kdy bylo 250 případů. Procento pozitivních testů dosahuje zhruba 30%, to svědčí o virové náloži v populaci, ale také o počtu indikovaných pacientů, kteří jsou vysíláni na testování z antigenních testů, nižší je v našem kraji také oddíl samoplátců. Snažíme se důsledně trasovat i testovat, daří se vyhledávat rizikové případy, celkem máme 1200 PCR testů každý den," shrnul ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta doplnil, že úmrtnost v našem kraji, s číslem 71 na 100 tisíc obyvatel, je jedním z nejlepších z krajů v České republice. „Ohnisky jsou bohužel i školská zařízení - mateřské, základní i střední školy. Celkem 13 mateřských škol je zavřeno, v jiných školách jsou uzavřené jednotlivé třídy. Pozitivních je 170 studentů a učitelů, kterých je zhruba čtvrtina tohoto počtu. Několik set studentů a pedagogů je v karanténě," dodal Vladimír Valenta.

„Přejeme klidný víkend s omezením sociálních kontaktů při dodržení 3R (ruce, rouška, rozestupy), ke kterému dodávám čtvrté R jao rozum, o tom se rozhodovat kam je nutné jít a s kým," poznamenal na závěr hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 25 286 (+1467 za týden, 293 za 10. 12.). Počet uzdravených: 22 075 (+1241 za týden), počet aktuálně nemocných: 2896 (+200 za týden), počet zemřelých: 315 (26 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 10 029 (+458 za týden), okres Jablonec 4829 (+ 247), okres Semily 4332 (+275) a okres Česká Lípa 4360 (+295) osob. Stav je ke dni 11. 12. 18.02.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 569 205 (nárůst +29 111 za týden, +5864 za 10. 12.), vyléčených osob: 497 828 (+29 016 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 9341 (623 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 62 036 (-528 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 4429 (-10 za týden). Celkem provedeno testů: 3 294 949 (+142 404 za týden, +23 489 za 10. 12.). Údaje jsou z 11. 12. 7.58.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně až o 30 tisíc osob a v Libereckém kraji zhruba o 1000!

Poznámka autora: Dodatečně pracovníci hygieny upravovali opět počty uzdravených v Libereckém kraji (zhruba o 800) a v grafu místo čísla aktuálně nakažených uvedeného před týdnem 2696 je nyní číslo 1966, takže to zkresluje vývoj, který zůstává zhruba stejný (nyní narostl o 200 nakažených, minulý týden byl snížen o 496, obě čísla jsou téměř na nule), ale u neznalých médií budou tvrdit, že došlo k velkému nárůstu o 900 nakažených. Když se ovšem zahrnou uzdravení, uměle odepisovaní později až o pět dní, pak v tomto týdnu místo 2896 budeme zhruba na čísle 1900 a dojde k poklesu o 60 i od toho upravené čísla minulého týdne! Takto se ale opravdu statistika nedá dělat...

Rizikové skóre podle PES dosahuje hodnoty 64

Souhrnný index rizika pro Českou republiku je podle protiepidemického systému PES podle ministerstva zdravotnictví ČR na hodnotě 64. Hodnota odpovídá čtvrtému pohotovostnímu stupni, což signalizuje zhoršení epidemické situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Jakkoli není skóre jediným parametrem důležitým pro rozhodování, je přechod do stupně 4 velmi pravděpodobný.

Řazení do příslušných úrovní probíhá na základě epidemiologických ukazatelů, jako je například 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla, pozitivita testů a také 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel zaměřená na seniorní skupiny.

Aktuální hodnota souhrnného indexu rizika pro Českou republiku je nyní 64. To je úroveň, která odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Nejpříznivější skóre je podle epidemiologů v Praze, kde se pohybuje na hodnotě 49. Naopak ve Zlínském a Libereckém kraji má být na úrovni 76, přestože prakticky nedošlo ke změně a největší váhu pro ministerstvo zřejmě mají údaje o vyšším procentu pozitivních osob při PCR testech...

„Epidemická situace v České republice se od minulého týdne postupně zhoršuje. Proto opět připomínám možnost využít plošného dobrovolného bezplatného testování, které bude zahájeno příští pátek 18. prosince," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči rozvezli do sociálních zařízení v kraji 100 tisíc respirátorů
Pokles koronaviru se snížil, v Libereckém kraji začali testovat učitele
Pedagogy otestují na více místech. Připraveny jsou i mobilní týmy
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby
V našem kraji dále klesl počet aktuálně nakažených za týden o 1582
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
Seniory v domovech důchodců zabaví videohovory i vlastní TV kanál
Liberecký kraj děkuje vojákům, kteří pomáhali v domovech důchodců
V kraji ubylo nakažených i hospitalizovaných, ohroženi jsou stále senioři
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Na kraj nepřišly antigenní testy, mají být přitom hotové do 11. listopadu
Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek
Sociální služby v Libereckém kraji obdržely respirátory
Jablonec zakoupil testovací přístroj k odhalení nákazy
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
Vybrané lékárny v kraji budou mít opět otevřeno i v neděli 8. listopadu
Policejní srdce bije pro zdravotníky i v Libereckém kraji
V Libereckém kraji začne fungovat nové odběrové místo
Mobilní tým HZS Libereckého kraje provedl za 10 dní již 545 odběrů
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Krizová centra ČČK jsou opět v provozu!
Český červený kříž Jablonec hledá pečovatele v záloze
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Předkládejte žádosti do Programu regenerace MPR a MPZ
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Ulice Gen. Mrázka bude mít nový povrch, chodníky i osvětlení

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
13.06.: Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace