Pohled do minulosti - vznik, rozmach a pády Albrechtic
20.03.2011 01:16:47 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Albrechtice v Jizerských horách

Malebná horská obec prošla za 340 let své existence řadou změn. Z dřevorubecké osady se postupně stala vesnicí řemeslníků, zemědělců i sklářů. Dnes je obec atraktivní, turisty vyhledávané místo a známé jizerskohorské středisko zimních sportů.
Obec oficiálně existuje od roku 1670. Kolem panské fořtovny, zvané „Lichtenbarg", dnešního čísla 15, vznikla skupina domů. Ves dostala jméno Albrechtsdorf - Albrechtice, na počest hraběte Albrechta Maxmiliána Desfourse.
Název obce byl právně zakotven až 20. února 1687. Do té doby se obci stále lidově říkalo „Lichtenbarg."
Kolem roku 1700 byla založena osada Mariánská Hora (Marienberg). Jméno nové osady je podle některých historiků spojeno s nálezem staré dřevěné mariánské sošky. Ta prý byla vykopána při zakládání první usedlosti a dlouho uchovávána v místní kapličce.
Asi roku 1705 vznikly Mariánskohorské boudy, do konce 19. století častěji nazývané Fritzovy boudy. První obyvatelé Albrechtic se živili dřevorubectvím a zemědělstvím. V 18. století vtrhlo do kamenického údolí tkalcování, později sklářství.
S rozvojem sklářství na sklonku 19. a na počátku 20. století souvisí i největší vzestup obce. V roce 1900 žilo v Albrechticích 1612 lidí, na Mariánské Hoře 654. Sklářská výroba se však v Albrechticích ve třicátých letech 20. století zhroutila. Do života obce těžce zasáhly obě světové války, podle pamětníků zejména poválečný odsun německého obyvatelstva. Nelehká byla i padesátá léta, teprve v šedesátých letech se situace zlepšila. Obec vyřešila problémy se zemědělstvím, začaly se zlepšovat služby.
V 70. letech se ale řada lidí z Albrechtic přestěhovala do moderních podnikových či státních bytů v Jiřetíně. Počet obyvatel Albrechtic se začal znovu snižovat. V roce 1977 žilo v obci jen 416 lidí a o rok později klesl natrvalo počet lidí pod čtyři sta. Nyní žije v obci 330 stálých obyvatel.
Albrechtice nabízejí řadu kulturních zajímavostí
Albrechtice mají víc než 80 penzionů s kapacitou přes 1500 ubytovacích míst. V provozu je 12 lyžařských vleků. Pro běžkaře jsou Albrechtice vhodným nástupním místem k jizerskohorské magistrále. Kromě zimních sportů mohou Albrechtice nabídnout řadu přírodních a kulturních zajímavostí.
K nim patří kostel svatého Františka z Pauly. V říjnu 1935 bylo na albrechtickém kostelním hřbitově dokončeno mohutné mauzoleum kopulí podle návrhu významného jabloneckého
architekta Roberta Hemmricha. Mauzoleum nechal postavit syn Johanna Schowanka. Za zmínku stojí kaplička Panny Marie na Mariánské Hoře. Ta byla po krádeži sošky a poškozením vandaly znovu vysvěcena roku 1995.
Albrechtickou raritou je Lesní divadlo. Dílo, které bylo dokončeno v červenci 1913, připomínalo antické divadlo Odeon. Za dobu existence divadla zde odehráli 80 her a 250
představení. Dějiny divadla skončily před druhou světovou válkou a v dnešních dnech jeho
slávu připomínají jen rozvaliny betonových a kamenných kvádrů.
Neméně zajímavou stavbou jsou Mariánskohorské schody spojující Mariánskou Horu s Desnou. Kroniky se v informacích o původu 365 schodů rozcházejí. Většinou stavbu připisují sklářským dělníkům. Jedna z pověstí dokonce vypráví, že schody nepostavil nikdo jiný než sám čert, který každý den v roce položil jeden kámen.
V katastru Albrechtic je turisty navštěvovaná Protržená přehrada s vyznačenou naučnou stezkou. Už stavbu přehrady provázela řada nepříjemností a krátká existence vodního díla
skončila apokalypsou. V srpnu 1913, necelý rok po zahájení stavby, poškodily rozestavěné
dílo intenzivní deště. Inflace způsobená válečnými událostmi přinutila investora k úsporným opatřením. V listopadu 1915 byla stavba zkolaudována a již 18. září 1916 se přehrada protrhla. V povodňové vlně zahynulo 65 lidí. V květnu 1996 byla prohlášena za kulturní památku.
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Od soboty 14. června je dočasně zrušená zastávka Pražská
Od soboty 14. června platí dočasné dopravní opatření pro linky MHD č. 101, 105, 107, 108, 113 a 133. Zastávka Pražská je zrušená, důvodem jsou stavební práce. Jako náhradní dočasně poslouží zastávka U gymnázia.
Lešení se stěhuje kolem turnovské knihovny, pracuje se na fasádě
Mezi řadou pracovních činností, které probíhají na stavbě nové knihovny ve Skálově ulici v Turnově, jsou teď nejvíce viditelné práce na vnějším obalu budovy - fasádě. Nejprve bylo lešení na místě promítacího plátna letního kina, kde probíhala montáž zateplovacího systému, nyní je již promítací plocha připravená a práce na fasádě postupují na dalších stěnách. Z venku se dodělávají ještě potřebné zemní práce. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Strážníci pomohli ženě s podezřením na infarkt
Vyhlásili Jabloneckou pečovatelku 2025
Mapa republiky roztála
Letní kino pro dospělé v lesoparku na Smržovce: Moře na dvoře
Na Hrádek u Nechanic se vrátily obrazy zachycující lidské anomálie
Nejčtenější články
14.06.: Jablonecká radnice hodnotila první týden provozu parkovacího systému
15.06.: Letní kino pro dospělé v lesoparku na Smržovce: Moře na dvoře
14.06.: Projekty Greenway Jizera v roce 2025
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.